Politický lakeť

Písmo: A- | A+

Kto by nepočul o tenisovom lakti? Ale v mojej ambulancii sa skôr objavujú pacienti, ktorí tenis nehrajú, ba dokonca vôbec nešportujú a majú ten istý problém.

A naopak, príde tenista, lakeť ho nikdy nebolel, ale sužujú ho bolesti v krížoch ..

Frustrovaní poistenci s bolestivým lakťom kladú veľmi logické otázky a dožadujú sa okamžitej nápravy. Jeden nestíha, musí robiť fušky - skrutkuje na chate, murárovi horí termín, omieta celé dni, pani potrebuje rýchlo ožehliť vagón prádla. Montérsky lakeť, murársky lakeť, žehliarsky lakeť. Koľko ľudí, toľko lakťov…

Ale pozor, prichádza zdravo opálený politik, zahraničné fáro zaparkoval šrejgom. Bezchybný ancúg, šije vo Viedni, ale k doktorom chodí na Slovensku. Záľuby? Rýchle autá, fešné baby, značková whisky - v akomkoľvek poradí! Akurát ten lakeť, bolí a pritom neskrutkoval ( ruky má ľavé ), neomietal ( na to má iných ), nežehlil ( vybavuje hausfrau ). Ba ani tenis nehral a - predstavte si - má to isté, čo tí ostatní. Pán doktor, bolí …!

Tak poďme na to, doktor sa mení na vyšetrovateľa. Ako nás to učili? Základ je v anamnéze - počúvať. Bolí od marca, úraz neudáva, na šport nebol čas. Bola predvolebná kampaň, rečnil na mítingoch, behal po fabrikách, ruky potriasal …Stop! Ruky potriasal? Ale veď mne ju v ordinácii nepodal! Prihorieva - diagnóza je politický lakeť!

 

Veru tak, samotné predlaktie vytáča dlaňou nahor nenápadný sval na vonkajšej strane lakťa. Latinsky Supinátor. Slovensky Odvracač - strašné slovo. Aj keď sa to nezdá, pri určitých opakovaných a stereotypných činnostiach je supinátor vystavený extrémnej námahe. A tou je občas aj opakované potriasanie rukou … Sval nápor dlho odvracia, ale potom to príde. V preťaženom svale sa objaví typická reakcia - bolestivý lokálny spazmus, tzv. spúšťový bod ( “trigger point” ). Na rozdiel od skutočného tenisového lakťa nebolí výbežok lakťovej kosti, ale maximum bolesti je asi 5 cm nižšie, v svalovom snopci.

 

Spúšťový bod v musculus supinator je pre skúseného fyzioterapeuta vďačná diagnóza. Pacient sa naučí jednoduché cviky s pomôckami a bolesť postupne eliminuje špeciálnymi cvikmi a tlakovou masážou.

 

A za krátky čas už terapeutovi aj rukou potrasie...

 

 

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu