Mala záhradka?, žiaden problém.
Určite sa dnes nenájde nikto kto by sa púšťal do niečoho takého nepremyslene. Na druhej strane však často sa stretávam s tým, že firma príde vysadí a majiteľ tráp sa. Často ide iba o peniaze a nie o výsledný efekt. Je pravdou, že akákoľvek aj ta najkrajšia výsadba bude po čase vyzerať nevzhľadné ak sa zanedbá údržba. A malý priestor je preto priam predurčený na náročnejšie výzvy ako veľké plochy. Údržba nie je až taká náročná a dobre premyslený koncept a následná realizácia bude určite „zdvíhať adrenalín všetkým Vašim susedom“
1. varianta – Malý priestor, vyvýšený záhon, rozmer cca 4,5x2m. (nová výsadba)

Čo bolo základom pri rozhodovaní. Možností je veľa. Mohol tam byť solitér či kvety rozhodol som sa vytvoriť niečo čo bude nielen lahodiť oku ale bude i dlhodobo udržateľné a hlavne výnimočné. Do úvahy bolo potrebné zobrať i náročnosť ošetrovania (požiadavka bola na minimálnu),a zaujímavosť počas celého roka.
Začal som premýšľať a kresliť. Osobne nerád používam rôzne programy na tvorbu zelene preto aj keď neuveriteľne zrýchlia prácu a ponúknu aj vizualizáciu, mňa však veľmi obmedzujú pri práci. Stále sa mi najlepšie premýšľa nad papierom a s ceruzkou v ruke.
Základom výsadby bolo malé plastové jazierko . Samozrejme bez rýb a rastlín. Pre čistotu vody sme použili bazénovú chémiu. Takže voda v jazierku bola síce bez života ale čistá a obyčajne stačilo jazierko vyčistiť na jar a aj to len od napadnutého lístia a prachu. Priestor oživovala malá fontánka. Okolie bolo vysadené prevažne z ihličnanov z dvoch dôvodov aby neznečisťovali priestor a okolité dlažby lístím ako listnaté dreviny a druhým bolo použitie pomaly rastúcich ihličnanov čo predstavovalo minimálny zásah (strihanie a rez) aj v budúcnosti.

Pre zvýraznenie vysadených drevín a celej plochy sa ako mulč použila drvená farebná štiepka. Na dotvorenia okolia jazierka sa použili ukladané valúny a niekoľko solitérnych väčších kameňov Okolie bolo dotvorené obrubou múrika – betónovými platňami v imitácii dreva Takto to vyzeralo bezprostredne po realizácii. A teda na tej najväčší efekt bude ešte potreba 1-2 roky
2. varianta - premena zarastenej záhradky
Druhý prípad je odlišný. Išlo o staršiu výsadbu na pomerne malom priestore. Bola prerastená, prehustená a stali sme pred otázkou čo s ňou či likvidovať alebo sa pokúsiť niečo zachovať. Podarilo sa mi presvedčiť majiteľa aby sme vytvorili niečo netradične. Nie celkom bonsai záhradu (ta sa tvorí trochu ináč) ale niečo na spôsob bonsai záhrady

Keďže dreviny boli do seba zarastené a po odstránení tých najnevhodnejších sme zistili, že sú bez ihličia tak padlo rozhodnutie o odstránení ďalších. Ponechali sme len tie ktoré zapadali do konceptu. Stredom sa vytvoril centrálny prvok – suchý potok, ktorý opticky záhradu zväčšuje, niekoľko väčších drevín v pozadí zase vytvárajú hĺbku záhrady takže vyzerá väčšia ako v skutočnosti je.

Časť rastlín sa dosadila, zvyšné prestrihali a vytvarovali. Výsledkom je zaujímavá záhradka aj keď trochu náročnejšia na údržbu. Toto je stav ktorý je v tretom roku po rekonštrukcii ešte pred rezom.
Pri riešení malých záhrad treba voliť predovšetkým zaujímavé až netradičné riešenia. Fádne výsadby väčšinou dokážu časom nielen znehodnotiť celý priestor ale často sťažujú i jeho údržbu a využitie.
Nexistuje žiadne univerzálne riešenie, a kopírovanie iných záhrad nie je tou najlepšou variantov lebo každý priestor ma iné podmienky a iné možnosti. Pokiaľ si chcete riešiť záhradu sami bez architekta, môžete a dokonca s úspechom.
Ako na to v prvom rade si vypíšte rastliny ktoré sa Vám páčia, k nim bezpodmienečne získajte nasledujúce údaje : ako rýchlo rastú a do akých rozmerov dorastajú (bolo by nezmyselne vysadiť si do záhradky céder ktorý dorastá do veľkosti desiatok m ak máte záhradku 5x5m), zistite si aké majú požiadavky na pôdu (hlavne pH, ťažko dopestujete krásny rododendron bez kyslej pôdy a dostatku svetla), aké majú požiadavky na svetlo. A začnite kombinovať. Spon výsadby vždy volíme tak aby sme rešpektovali konečnú veľkosť rastliny (výnimku tvorí iba prípad, že už od začiatku počítame s rezom a tvarovaním). Ako kombinovať je asi ta najzložitejšia otázka, vždy podľa konceptu, ktorý ste si zvolili. Konceptom môže byť kvitnúca záhrada, záhrada s ihličnanov, púštna záhrada, záhrada s tvarovaných drevín atď. Tam sa medze nekladú. Dôležite je na malom priestore nikdy neriešiť viac konceptov naraz, to môžete skúsiť na veľkej záhrade. A tí pohodlnejší, obráťte sa radšej na záhradného architekta .