Baby balia kufre a my ideme vyzdvihnúť auto na letisko v Sydney, ktoré sme si cca 3 mesiace pred naším výjazdom rezervovali online formou. Z dôvodu typického Austrálskeho, miestami až prehnaného, dôrazu na bezpečnosť dostávame na letisku podrobné inštrukcie, na ktorých trasách sa môžeme s naším autom pohybovať, aké cestné poplatky máme očakávať a na ktorých úsekoch, či užitočnosť priplatenia si poistky, v prípade poškodenia vozidla. Keďže sme si našu Kiu Carnival (8 - miestne auto) rezervovali v predstihu a na dobu 17 dní, získali sme za jej požičanie pomerne výhodnú cenu v hodnote okolo 1 300 AUD. K tomu sme si ešte priplatili poistku 100 AUD, ktorá predstavovala poistenie voči akémukoľvek poškodeniu nášho tátoša. Služby boli na vysoko profesionálnej úrovni a veľmi radi sme prijali fakt, že auto sme mohli na konci našej cesty odovzdať v Melbourne na letisku, kde sme náš výlet plánovali ukončiť a odletieť na Slovensko práve z tohto miesta. Ešte posledná prehliadka a kontrola nášho vozidla pred prebratím a môžeme vyraziť. Nutno podotknúť, že aj keď sme sa obávali výšky cestných poplatkov (diaľničné poplatky, mýto), tak na konci cesty pri vyúčtovaní nákladov sme zistili, že napriek najazdených cca 7 000 km, sme minuli na tieto cestné poplatky naozaj minimum okolo 30 AUD (diaľniciam, ani cestám prvej triedy sme sa vôbec nevyhýbali).

Naša prvá zastávka od Sydney nemohla byť iná ako Morisset park situovaný iba 117 km východne od Sydney. Všetci milovníci prírody určite radi privítajú miesto, na ktorom sa zdržuje obrovské množstvo klokanov. Morisset park je známy aj tým, že v tejto oblasti sa nachádza psychiatrická liečebňa a práve voľne žijúce klokany využívajú doktori častokrát na rozličné terapie pri liečbe miestnych pacientov. Pre tých, ktorí preferujú klokany skôr na tanieri a s hranolkami, je to určite minimálne pastva pre oči, koľko voľne žijúcich steakov sa pohybuje na jednom metri štvorcovom. Inak tieto vačkovce sú pomerne plaché, ale nájdu sa aj zvedavé jedince, ktoré neodmietnu ani "selfie" fotkou (-:



Na záver dňa vybaľujeme klobásky, steaky a hamburgre, ktoré sme si zadovážili v miestnom mäsiarstve a púšťame sa do grilovačky. Na Austrálii je úžasné to, že kdekoľvek v prírode sa nachádzate, Váš pobyt je sprevádzaný plnohodnotným servisom, či už v podobe ultra-moderných toaliet, dopravných značení, milého personálu, alebo fakt, že voľne v prírode a aj na pláži zhruba na každom 30. kilometri natrafíte na elektrické grily, ktoré jednoduchým ovládaním (stlač zelený gombík) spustíte a sú nastavené na samo-vypínací režim. Aby sa Vám elektrický gril nevypol počas grilovania, stačí ho preventívne zapínať každých 20 minút. Tieto bezpečné grily vznikli kvôli rozsiahlym požiarom, ktoré Austráliu trápia už každoročne a minimalizujú tak narábanie s otvoreným ohňom v prírode. Nie je nič krajšie, ako grilovať v prírode obklopený tichom, čistotou a kde tu okolo skákajúcim klokanom.

Po 3-hodinovej naháňačke s klokanmi a výdatnej večeri, si dávame zelenú fajku v našom "bucket liste" a pokračujeme v plánovanej ceste na sever. Našou úlohou v prvý deň je, dostať sa do Byron Bay a tam stráviť pár dní. Okrem zastávky v Morisset parku sme prvý deň navštívili pár ďalších pekných miest, ktoré sa na ceste do Byron Bay oplatí vidieť. Za zmienku určite stojí spomenúť najmä panenskú prírodu v Jervis Bay a ďalšie priľahlé pláže. Do Byron Bay prichádzame vo veľmi skorých hodinách a po náročnej ceste sa tešíme na zaslúžený oddych.
Verím, že náš prvý deň na potulkách po Austrálii Vás zaujal a poskytol dostatok užitočných tipov. Už teraz sa teším, ako Vám v ďalšom článku predstavím nové miesta a obohatím Vás o zaujímavé historky (-:. Byron Bay dostane viac priestoru v ďalšom článku.




