Mládež napospas...

Prvé vety Aristotelovho pojednania o umení spravovať štát patria mládeži. Mládež je budúcnosť každého spoločenského usporiadania. Každý štát musí venovať svojej mládeži najvyššiu pozornosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

"Má k tomu niekto nejakú pripomienku?", opýtal sa vedúci stretnutia mládeže v malom Maison de la culture et de la jeunesse (dom kultúry a mládeže) v malom francúzskom mestečku Monistrol sur Loire neďaleko Lyonu, po ohlásení programu na celý víkend. Postavil sa asi jedenásťročný chlapec a s absolútnou suverenitou rovnocenného partnera vysvetlil vedúcemu, že považuje za málo vhodné, aby bol futbal v programe tesne po obede, keď sa všetkým chce spať a že bude lepšie zahrať si ho večer, keď nebude tak teplo. Okamžite sa k nemu pridali mnohí ostatní účastníci stretnutia ... ale nie všetci. Niektorí navrhli, aby sa futbal hral skoro ráno, kým ešte nie je teplo a večer aby sa tancovalo. Vznikla veľmi spontánna a na stredné Francúzsko typicky vášnivá diskusia, v ktorej sa zrýchľoval tep i tempo reči a sem tam aj zvyšoval hlas. Decká vo veku deväť až pätnásť rokov vyskakovali zo stoličiek, rozhadzovali rukami a napínali svoje mimické svaly, akoby išlo o celý ich nasledujúci život. Lenže ani raz nik nikomu neskočil do reči, nik na nikoho nezaútočil osobne, nezaznelo jediné nevhodné slovo (merd v strednom Francúzsku nie je nevhodné slovo!) a celá debata skončila návrhom hlasovať. Spoločné hlasovanie vyriešilo všetky spory a každý zúčastnený jeho výsledok bez reptania akceptoval. Otváral som oči a nechcel veriť vlastným ušiam. Tie deti argumentovali ako profesionálni politici a veľmi suverénne a seriózne debatovali o somarine, len preto, aby obhájili svoj názor a záujem. Bez jediného zásahu dospelého človeka dospeli k správnemu a pre všetkých prijateľnému riešeniu. Vedúci sa len pozeral, čakal kedy to skončí a potom len súhlasne oznámil zmenu programu podľa rozhodnutia detí. Písal sa rok 1991 a ja som bol prvý raz v živote konfrontovaný s tým, čo je to skutočná, autentická demokracia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je rok 2019, sedím vo vlaku do Turčianskych Teplíc, kde učím budúce učiteľky, učiť a vychovávať deti divadlom a pýtam sa kolegyne oproti: "Máme my žiacke parlamenty na Slovensku v každej základnej škole?" Odpoveď ma priklincuje do sedadla. "Neviem o žiadnej. My na strednej pedagogickej škole máme, aj na niektorých iných stredných školách sú, ale nie na všetkých..." Padám do mdlôb a začínam chápať jednu z príčin, prečo je apatia, ba až letargia obyvateľstva k veciam verejným na Slovensku takou rozšírenou epidémiou.

Ak budeme deti od prvej triedy základnej školy učiť, čo je to skutočná demokracia, akým spôsobom môže a má každý jeden človek formulovať a vyjadrovať svoje názory a postoje, ako si ich má v diskusii s ostatnými formovať, ako ich má demokratickými procesmi presadzovať a obhajovať, ako môže a musí byť aktívne spolu účastným spoločných rozhodovacích procesov o spoločných veciach v základnej škole, budeme mať o tridsať rokov dospelú populáciu suverénnych občanov a vyspelú demokraciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak necháme deti napospas neoľudákom, alebo akýmkoľvek iným kryptoistom a neoistom vezmú si ich oni a dajú im pocit dôležitosti a zmyslu spoločnej existencie v ich vlastných mafiách a polovojenských šíkoch. Tridsať rokov reforiem školstva (!) a na túto elementárnu povinnosť - výchova k demokracii - všetci reformátori zabudli ?! Kolegyňa sa zamyslela a povedala: "Ale politika do školstva nepatrí!" To je absolútna pravda.

Ak niektorá základná škola bude deti učiť, aby si vytvárali politické zoskupenia s nejakým konkrétnym ideologickým zameraním - náboženským, pravicovým, ľavicovým, národnostným, rasovým, alebo džendžerovým, okamžite poruší zákon o ochrane detí pred politickou ideológiou v školách. Ak ale v školách zabudneme, alebo dokonca odmietneme vychovávať hrou a praktickou činnosťou k uvedomelému občianstvu, ak deťom zabránime naučiť sa verejne vystupovať, obhajovať svoje záujmy, formulovať programy a "volebné heslá", debatovať, viesť "volebné kampane", hlasovať vo voľbách do školského parlamentu a uskutočňovať svoje zámery v školskej samospráve, o tridsať rokov tu zaručene máme vyspelú totalitu poslušných a polovojensky zorganizovaných vykonávateľov jedného povelu od jedného vodcu.

Juraj Benčík

Juraj Benčík

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občan Slovenskej republiky, umelec v slobodnom povolaní, pedagóg. Otec dvoch dospelých synov. Moje politické preferencie by som jednoducho vyjadril heslom: "Všetku zákonodarnú moc do rúk ženám!" V skutočnosti som umiernený, takmer ľavicový liberál. Verejné a politické témy sú mojím koníčkom od mladosti. Dlho som o nich viac hovoril, ako niečo konkrétne robil. Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice som nadobudol veľký záujem o veci verejné a dospel k potrebe byť politicky angažovaný. Som členom Progresívneho Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

109 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu