Po celom Slovensku sa nikde nemapuje história po roku 1989 a pritom je to veľmi dôležité, lebo po falošnej privatizácii sa rozrástlo zlo na pracoviskách. Pamätám sa ako po ,,Nežnej revolúcií“ sa začali podnikatelia správať k ľuďom, ktorí pracovali v privatizovaných firmách alebo novovzniknutých rezortoch. Všade bolo počuť,, ak sa Ti nepáči môžeš ísť, pred bránou čaká 100ľudí, čo budú radi, že budú mať prácu“.

Ľudia podľa zákona mali právo a možnosť založiť si Odborovú organizáciu, aby sa mohli brániť a dohadovať si lepšie pracovné podmienky. No už v začiatkoch urobili veľké chyby. Do odborovej organizácie si pustili aj zamestnávateľa. Zbytočne štrajkujú zamestnanci ak potrebujú lepšie platové podmienky, lebo zamestnávateľ nepôjde sám proti sebe. K tomu dopomohli ešte prijaté zákony a postupne sa to dlhé obdobie od 17.novembra 1989 sa všetko otočilo proti zamestnancom. Donútili ich prijímať rozhodnutia, ktoré porušovali nie len ústavne práve alebo ľudskú dôstojnosť, ale aj samotný Zákonník práce a pracovné zákony. Došlo to tak ďaleko, že ľudí zmanipulovali a ak zamestnanci potrebovali dohody, či riešenia, aby mali lepšie pracovné podmienky, či platy, museli si štrajk odpracovať, inak im hrozia do dnes vyhrážky a hrozby ukončenia pracovného pomeru. Toto je ale iná téma, vráťme sa k Odborovej organizácii.
Po rôznych úpravách zákonov, si mohli zamestnanci zakladať odborové organizácie a došlo to až tak ďaleko, že v niektorých podnikoch, či v štátnych rezortoch majú niekoľko Odborových organizácii. Dokonca si zamestnávatelia platia alebo zastrašujú vlastnú skupinu ľudí, ktorá na príkaz vedenia ak je treba, založia ďalšiu Odborovú organizáciu, len aby mohli vyhadzovať zamestnancov z pracoviska kedy sa zamestnávateľovi zachce.
Načo majú aleOdbory slúžiť? Ak majú byť funkčné, nesmie tam byť nikto zo strany zamestnávateľa, ale zamestnanci majú určenú osobu z vedenia, kde predostierajú svoje požiadavky, aby mali platy nie na živorenie, ale na život. Podmienky práce si dohadujú tak, aby vládali pracovať kvalitne a nie aby sa zodrali ako otroci. Zamestnávateľ je predsa kapitalista a ak je aj človek, nie je problém, aby očaril konkurenciu aj vynikajúcimi vzťahmi na pracovisku. Veď odmenou mu je dobre vykonaná práca zo strany zamestnancov a kvalitná výroba.



Preto nepotrebujeme, aby za Odborovou organizáciou boli oligarchovia, či politické esá, ktoré ju financujú z peňazí korporačných spoločností, lebo potom trpia občania, ktorí niečo vytvárajú pre našu krajinu a bohatnú len manipulátori s ľudskou prácou.
Odborovú organizáciu si zamestnanci musia chrániť !
Máte záujem stať sa členom Odborovej organizácie, ktorá ...................?
.Pokračovanie v ďalšom článku.
odpoveď píšte na : juraj-chlebik@centrum.sk,

Riešenia?:
Existujú, pripravujeme seminár , školenie,
Ale o tom v ďalšom článku .