
Bazilika svätej Rity v Cascii
"Keď prídeme do baziliky, nie že sa všetci rozbehnete ku svätej Rite," upozorňoval svojich farníkov - pútnikov istý neapolský farár. "Najskôr sa pokloníme pred eucharistickým Kristom, ktorý bude v bohostánku priamo pred nami, až potom pôjdeme do ľavej časti baziliky, kde svätá Rita leží." "Pán farár, Pána Ježiša máme aj doma, ale svätá Rita je iba v Cascii!"

Hlavný oltár v Bazilike svätej Rity
Zhruba 5 km odtiaľto, v Roccaporene di Cascia, sa Antóniovi Lottimu a Amati rodenej Ferriovej narodilo dievčatko. Pri krste v kostole Sv. Márie della Plebe v Cascii jej dali meno Margaréta. Písal sa rok 1381. O štyri roky neskôr sa narodil Jan van Eyck a o šesť rokov neskôr sa Žigmund Luxemburský stal uhorským kráľom. O osem rokov neskôr sa odohrala bitka na Kosovom poli. Kraľovala renesancia, prekvitali veda, umenie a krvavé boje o moc.

Cascia
Margaréta, alebo ako ju všetci volali - Rita - bola jedinou dcéra Antónia a Amati. Rodičia sa snažili dať je to najlepšie; naučili ju písať a čítať, viedli ju k Bohu. Na jej výchove sa podpísalo aj ich nasadenie v snahe o uzmierenie bojov medzi Guelfmi a Ghibellínmi.

Jedno z námestíčok
Vydávala sa v šestnástich a vzala si Pavla di Ferdinando Mancini. Nemala to s ním ľahké; bol prchký a ako doba kázala, nebolo mu cudzie riešiť rodové spory mečom. Že sa obrátil k Bohu a začal žiť čestne v súlade s Božími prikázaniami, z toho rodina "obviňovala" Ritu. A právom. Jej dobrota a obetavá láska by pohli aj kameňom, nie iba manželom.

Betlehem v jednom z tunajších kostolíkov
Keď Pavla zavraždili, patrilo sa vdove podporiť manželovu rodinu v snahe o pomstu. Ale aj tu sa Rita vzoprela dobovým konvenciám. Vrahom svojho manžela zo srdca odpustila. Napokon neurobila nič iné, len ako kresťanka počúvla Ježišovu výzvu: "Milujte svojich nepriateľov...buďte milosrdní...odpúšťajte..." (Lk 6.35-37) Tým ale opäť raz potvrdila už ustálený názor rodiny, že to asi nemá v hlave všetko v poriadku.

Typická ulička v Cascii
Korunu jej "bláznivému" správaniu sa však dala iná udalosť. S Pavlom mala dvoch synov. Pod vplyvom rodiny sa obaja začali pripravovať na pomstu. Rita, v túžbe zachrániť ich pre nebo, urobila čosi, čo niekedy ťažko chápu i ľudia veriaci; v modlitbe prosila Boha, aby si ich radšej vzal k sebe, než aby sa poškvrnili krvou. Obaja zomreli na niektorú z chorôb, ktoré v tom čase kosili ľudí ako zrelé obilie.

Jeden z pohľadov od Baziliky
Ako osamelá vdova, odpísaná rodinou i svetom, dokázala svojou modlitbou a obetavou láskou nemožné; znepriatelené rodiny, ktoré viazala "povinnosť" krvnej pomsty, sa zmierili. A konečne pochopili, že ich Rita nie je bláznivá, ale svätá.

Výzdoba Baziliky svätej Rity
Po tejto udalosti vstúpila Rita do augustiniánskeho kláštora sv. Márie Magdalény v Cascii. Tu žila až do svojej smrti 22. mája 1457, slúžiac Bohu a blížnym, s krvavou stigmou tŕňovej koruny na čele.

Hrob svätej Rity
Jedna z legiend hovorí, že v zime roku 1457, už ako ťažko chorá, poprosila spolusestru o ruže a figy. Tá sa na prekvapenie všetkých vrátila s kvitnúcimi ružami a zrelými figami. V augustiniánskych komunitách sa vždy na jej sviatok, 22. mája, svätia Ruže svätej Rity. Je uctievaná ako patrónka nemožných vecí. Pútnici i dnes prichádzajú do Cascie s prosbou o pomoc pri riešení neriešiteľných situácií, vyprosiť si silu k odpusteniu, keď sa to odpustenie zdá nemožným, alebo požehnanie do manželstva.

Jedno z typických vyobrazení sv. Rity
Keď som toto pútnické miesto v talianskej Umbrii navštívil po prvýkrát (v októbri 2011), o svätej Rite som takmer nič nevedel. Cascia si ma však okamžite podmanila svojou malebnosťou, zvláštnym pokojom a čímsi nepomenovateľným, čo sa mi prihováralo na každom kroku. Po návrate domov dostal trošku zabrať google, i DVD prehrávač (2-DVD Svätá Rita sme vydali v našom vydavateľstve) a mne bolo jasné, že sa do Cascie ešte vrátim. Pozn. tým neapolským pútnikom sa vôbec nečudujem.