Čriepok z dedičstva otcov

"My, národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva...", tak znie prvých pár slov Preambuly Ústavy Slovenskej republiky. Cestou do Námestova (na 22. ročník hudobného festivalu Verím Pane) som si pustil audioknihu, dvoj-cédečko Zo života solúnskych bratov. Počas počúvania sa mi vynárali príbehy a pravdy dávno zabudnuté a s nimi otázka; vieme, čo sa za oným cyrilo-metodským duchovným dedičstvom skrýva?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Cyril a Metod pred kostolom v Devíne
Cyril a Metod pred kostolom v Devíne 

Možno vám to rozprávanie bude znieť archaicky, možno naivne. Skúste sa však pri čítaní nasledujúceho úryvku z dišputy medzi Filozofom (Konštantínom) a Agarénmi (Arabmi) sústrediť nie na formu, ale na jej obsah. A možno budete žasnúť podobne, ako ja.

Agaréni, múdri a vzdelaní muži, učení v geometrii a astronómii a ostatných vedách, sediac pri obede, skúšali ho, kládli mu otázky a hovorili: "Či vidíš, Filozof, obdivuhodný zázrak, ako Boží prorok Mohamed priniesol nám od Boha blahozvesť a obrátil mnoho ľudí? A my všetci sa pridŕžame jeho zákona a v ničom ho neprestupujeme. No vy, kresťania, zachovávate zákon vášho proroka, Krista, ale jeden tak, druhý inak, ako to komu z vás vyhovuje, toho sa držíte a tak robíte."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len doplním, že dnes by pravdepodobne pridali: "...a mnohí z vás ho vôbec nezachovávajú."

Filozof na toto odpovedal: "Náš Boh je ako morská hlbina. Prorok o ňom hovorí: ´Kto vyrozpráva jeho pôvod? Lebo ho vyťali zo zeme živých´ (Iz 53, 8). Preto sa mnohí púšťajú na tú hlbinu, aby ho hľadali. Silní duchom s jeho pomocou ju preplávajú a navracajú sa s bohatstvom múdrosti. No zo slabých a tých, čo sa pokúšajú prejsť v bútľavých koráboch, jedni sa potápajú a druhí len ťažko vydychujú, zmietajúc sa v bezmocnej lenivosti.

Ani po vyše tisícsto rokoch nestratila jeho odpoveď na aktuálnosti. Presne takí sme i dnes. Nič nové pod slnkom. (Kaz 1, 9) Vzápätí nasleduje stručná charakteristika vtedajšieho Islamu. Nič politicky korektné však nečakajte.

SkryťVypnúť reklamu

Vaše more je však úzke a pohodlné, a každý ho môže prekročiť, malý i veľký, lebo nepresahuje ľudskú obyčaj, lež toho sa drží, čo každý môže urobiť. A nič vám nezakázal. Lebo keď nespútal vo vás hnev a žiadostivosť, ale popustil, do akej priepasti vás vrhá?! Múdry nech to porozumie!

Nasledujúca časť textu je tým miestom, ktoré ma pri počúvaní mimoriadne oslovilo a ktoré ma vyprovokovalo k tomu, že dnes píšem.

Kristus však nie je taký, ale on dvíha ťažké zdola nahor; vierou a Božou milosťou učí človeka. Lebo ako Stvoriteľ všetkého stvoril medzi anjelmi a zvieratami človeka, rečou a umom ho oddeliac od zvierat, hnevom a zmyselnosťou však od anjelov. A ku ktorej časti sa ktokoľvek priblíži, tak má účasť na vyšších alebo nižších bytostiach."

SkryťVypnúť reklamu

Taký malý čriepok z dedičstva otcov. Ako sme na tom s jeho opatrovaním dnes? "A ku ktorej časti sa ktokoľvek priblíži, tak má účasť na vyšších alebo nižších bytostiach."

Citované z Život Konštantína Cyrila a život Metoda. Štefan Vragaš, Matica slovenská 1994

Pozn. upravené 5. júla 2013

Juraj Drobný

Juraj Drobný

Bloger 
  • Počet článkov:  357
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pôvodne ODF (obyčajný dedinský farár), ktorý sa nedopatrením dostal k práci v masmédiách. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy fotografiíTrochu o mojom kňazstveTrochu o tom, čo mi napadloTrochu aj o viereTrochu o životeTrochu o túlaní saTrochu o knihách, ktoré mám ráTrochu o všeličomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu