
Niekedy v roku 270 odišiel svätý Anton Pustovník na púšť, aby tam v samote hľadal Boha. Jeho spôsob života začal priťahovať ďalších a ďalších. Svätého Antona Pustovníka dnes označujeme za zakladateľa mníšskeho života s jeho nasledovníkov voláme púštni otcovia.
"Abba Filemon hovorieval: "Filozofovia zastávajúci teóriu absolútnej logiky sa nikdy nesnažili diskutovať so ženou ...""
V benediktínskych kláštoroch sa dodnes čítavajú výroky púštnych otcov ako zdroj inšpirácie a poznania v snahe o napredovanie v duchovnom živote.
""Prečo máš pri sebe zasvietenú lampičku, keď si predsa oslepol?" spýtali sa bratia istého nevidomého starca sediaceho na kraji ulice. "Aby tí, ktorí tadiaľto v noci prechádzajú, o mňa nezakopli.""
Nielen tzv. modernému človeku 21. storočia, ale i veriacemu kresťanovi môžu znieť cudzo. Keď sa však do nich začíta, môže v jednotlivých výrokoch s prekvapením objaviť hlboký duchovný rozmer, svojský humor a až neočakávanú sviežosť myšlienok.
"Starec povedal: "Kto sa domnieva, že pomocou peňazí urobí čokoľvek, urobí čokoľvek, aby ich mal.""
S výrokmi púštnych otcov som sa pred časom stretol vďaka priateľovi - benediktínovi. Minulý týždeň som na ne narazil v českom preklade v knižôčke Humor pouštních otců. Nedokážem odhadnúť, čo sa stane, ak po nej siahnete. Možno vás jednotlivé anekdoty oslovia podobne, ako oslovili mňa.