
Slovenskí lekári, o ktorých som sa vtedy obával, sa v poriadku vrátili na Slovensko a misionár Martin Cingeľ SVD pokračuje vo svojej službe v Eldorete.
Včera večer sa mi ozvala kamarátka, vraj či viem, čo sa deje v Bielorusku po tamojších prezidentských voľbách. Priznávam, veľa som toho nevedel. Medzi iným mi povedala, že v tamojšom povolebnom virvare uviazlo zopár jej priateľov - Bielorusov. Skončili vo väzení. Na moju prosbu mi dnes poslala nasledujúci text.
Dňa 19. decembra sa v Bielorusku uskutočnili prezidentské voľby, ktoré všetky medzinárodné spoločenstvá a organizácie jednohlasne vyhlásili za neplatné a zmanipulované. Hneď po vyhlásení výsledkov, podľa ktorých úradujúci prezident Lukašenko získal opäť vyše 80% hlasov sa do desiatky tisíc ľudí vybralo do ulíc hlavného mesta Minsku na protest.
Pri tejto protestnej akcii bolo zbitých niekoľko opozičných prezidentských kandidátov ako aj niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia. Jeden z prezidentských kandidátov v následku zranení dokonca upadol do bezvedomia. Po vyhľadaní lekárskeho ošetrenia boli všetci zranení opoziční prezidentskí kandidáti príslušníkmi KGB za neznámych okolností priamo z nemocnice odvezení do cely predbežného zadržania v sídle KGB.
Celkovo bolo v noci 19. decembra zatknutých okolo 639 ľudí, pričom represálie a ďalšie zatknutia, domové prehliadky naďalej pokračujú. Vo väzbe zraneným zatknutým nebola poskytnutá základná zdravotná starostlivosť a nebol im ani umožnený kontakt s rodinou a právnym zástupcom, čo patrí k základným ľudským právam. Okrem toho, podľa posledných informácií sú zatknutí vystavení mučeniu.
V tejto ťažkej situácii, ktorá otriasla celou krajinou, predstavitelia Pravoslávnej cirkvi, ktorá je v Bielorusku dominantnou, vyzvali obyvateľov, aby sa vyhli veľkým protestným demonštráciám na uliciach, ktoré by mohli viesť k ďalším konfliktom a radšej sa v tichosti vo svojich domovoch spoločne o 20:00 hodine modlili za pokoj v krajine, získanie slobody a za svojich uväznených bratov. Počas modlitby niektorí ľudia umiestňujú do okien sviečky. Bieloruskí kresťania zároveň požiadali kresťanov celého sveta, aby sa s nimi v tejto modlitbe za väznených bratov, pokoj a slobodu spojili.
Ak by ste sa aj Vy chceli pripojit k tejto modlitbe, treba počítať s tým, že na území Slovenska máme o hodinu menej a preto čas na spoločnú modlitbu je 19ta hodina večer. Umiestnenie sviečky, ktorá sa stala symbolom nenásilného boja za pravdu a slobodu u nás môže tento modlitebný most medzi Slovenskom a Bieloruskom ešte väčšmi umocniť! Mirinda
Počas nepokojov v Afrike som sa pýtal: Je Keňa naozaj až tak ďaleko? Dnes sa pýtam: Je Bielorusko naozaj až tak ďaleko?