
Prezidentom sa napokon stal prezident staro-nový, teda pôvodný víťaz volieb (opozíciou označených za zmanipulované) Mwai Kibaki. Premiérom onen líder opozície, ktorého vyhlásenie o zmanipulovaní volieb viedlo k nepokojom a ktorý v istom momente vyhlásil, že je pripravený i na partizánsku vojnu, Raila Odinga. Nepochopiteľný paradox? Nie, predsa TIA!
Že počas povolebnej krízy, ktorú spôsobili, zahynulo pri násilnostiach a masakroch asi 1500 ľudí, okolo 600.000 opustilo svoje domovy a hľadalo útočište napríklad v susednej Ugande? Ale no tak, TIA!
Za zlomovú udalosť považujú viacerí upálenie cca 35 ľudí (vrátane žien a detí) z kmeňa Kikuju v jednom z Eldoretských kostolov príslušníkmi kmeňa Luo. Po prvý krát sa stalo, že bola narušná posvätnosť miesta, čo bolo dovtedy tabu! Že by to mohlo naznačovať odklon od základných tradičných hodnôt kmeňových spoločenstiev v tejto časti Afriky? Nie priatelia, TIA!
Človek by chcel porozumieť, ale čím viac sa snaží, tým viac sa mu nedarí a všade napokon narazí na jedinú odpoveď: "TIA" (This is Afrika, toto je Afrika).
A čo ľudia, o ktorých som písal? Martin Cingeľ SVD i naďalej pôsobí ako kňaz v Eldorete. Betka je opäť v Afrike. Zuzka s Marekom pracujú v nemocnici v Kyjove, no i oni sa ako lekári do Afriky vrátiť chcú. Prečo to robia? Prečo jednoducho po africky nerezignujú pod tlakom nič nevysvetľujúceho no rádoby vše vysvetľujúceho TIA?
Zuzka zvykne povedať: "My sme si nijako nezaslúžili to, že sme sa narodili v lepších podmienkach a že sa máme dobre, tak ako ani oni si nezaslúžili, že sa narodili v podmienkach zlých, ale je našou povinnosťou delit sa s tými, čo nemajú..."