Útvar hodnoty za peniaze vidí problémy v PZ podobne
V Policajnom zbore SR dlhodobo pretrváva množstvo nakopených problémov. Aj posledný pokus zmeniť tento alarmujúci stav po voľbách 2020 tandemom Mikulec – Spišiak na Ministerstve vnútra SR žiaľ, skončil iba pri reformnom úmysle. Nezrealizovaný, iba na papieri.
Realitou teda zostali fakticky všetky problémy, ktoré mali nepriaznivý stav v polícii efektívne vyriešiť a zvrátiť. Jedným z kľúčových tráum Slovenska je v porovnaní so susednými krajinami tabuľkovo vysoký počet policajtov na obyvateľa. Na druhej strane, nedostatok policajtov vo výkone a na uliciach.
Reformnú chuť budeme musieť rozmraziť
Po troch rokoch ich pôsobenia v rezorte vnútra sa napokon snaha tohto ambiciózneho tandemu plného reformných sľubov, úplne vytratila. Namiesto stabilzácie sa odchodovosť zo zboru ešte zvýšila. Reforma sa neuskutočňovala a postupne sa vytrácala aj z úmyslov. Situácia v policajnom zbore zostala naďalej v kritickom stave. Dokonca sa očakáva, že ďalšia vlna odchodu do výsluhového dôchodku príde v septembri/októbri tohto roku.
Pred voľbami sa ocitáme v situácii, keď majú obvodné oddelenia a väčšina policajných útvarov problémy zostavovať hliadky, alebo reagovať na hlásenia o trestnej činnosti v čo najkratšom čase. Výsledkom je, že hliadky musia v núdzi prioritizovať svoje výjazdy a obete trestných činov často ostanú bez asistencie polície aj niekoľko hodín. Nehovoriac o tom, že už je bežným javom mať dve mladé dievčatá v uniforme, alebo dvoch mladých policajtov v jednej hliadke, kvôli nedostatku personálu. To všetko napriek tomu, že máme v prepočte na obyvateľa viacej policajtov v rámci celej V4.
A to nespomínam ďalšie problémy v PZ, akými sú zastaraná výbava, nedostatočná modernizácia, nevyhovujúca infraštruktúra a podmienky pre prácu policajtov Funkčnosť a akčnosť policajných útvarov kvári nadmerná byrokracia, nedostatočne vybudované IT riešenia, roky neriešený problém kompetencií a postavenia Policajnej inšpekcie.
Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pred pár dňami prezentoval svoju analýzu o stave Policajného zboru SR, ktorý realisticky zhodnocuje situáciu a jeho problémy. SASKA ako jedna z mála politických strán na ne dlhodobo upozorňuje. A nielen to, rozpracovala ich aj vo svojom programe v časti venujúcej sa problematike PZ SR. Prvým bodom predvolebného programu SASKY je akútne riešenie personálnej politiky, v ktorej bude nevyhnutné riešiť na jednej strane v porovnaní s krajinami V4 vysoké počty „tabuľkových“ policajtov, ale na druhej strane nedostatok personálu na výkon.
Achilovou pätou racionalizácie personálneho stavu PZ sú stovky policajtov, ktorí robia doslova úradníkov a sedia na administratívnych stoličkách. Je namieste nielen pýtať sa, ale aj nájsť žiaducu odpoveď načo máme policajtov, ktorí vydávajú pasy, občianske preukazy, alebo ŠPZ, keď by sme ich potrebovali v uliciach? Naozaj musia policajti administrovať pokuty? Nemohli by to robiť civilní zamestnanci, napríklad aj na okresných úradoch?
Všetci o tomto probléme vedeli a vedia. Ale nikto sa neodvážil ho riešiť napriek tomu, že štatistiky nás už varujú dlhodobo. Na Slovensku je v porovnaní s okolitými štátmi vysoká miera násilnej trestnej činnosti, pretrváva nízka dôvera v políciu, a to napriek tomu, že máme v medzinárodných štatistikách vysoký počet policajtov na obyvateľa v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ (na 100 tisíc obyvateľov máme 1,15 vraždy, priemer vo V4 je 0,7 (Česká republika 0,53, Maďarsko 0,79, Poľsko 0,69, - r. 2020).
Presun uniformovaných zložiek do výkonu
V kontraste s tými zisteniami ÚHP však sa naďalej čelní predstavitelia PZ, dožadujú namiesto zefektívnenia personálnych opatrení iba zvyšovania počtu. A nie sú vôbec skromní. Niežeby o stovky, ale o tisíce. Preto sa rovnako aj my v Saske v mene verejnosti rovnako ako v ÚHP pýtame. O aké dáta, o aké oprávnené argumenty, fakty a štúdie, sa tieto nie zanedbateľne nákladné požiadavky opierajú? Na základe čoho usudzujú, že by len personálne navýšenie počtu prinieslo lepšie služby nielen občanom, ale v skutočnosti aj lepšie platové podmienky samotným policajtom? Zastavilo by to fluktuáciu v policajnom zbore?
Ako tímlíder SaS pre vnútro a bezpečnosť sa domnievam, že navýšenie počtu policajtov o požadované počty s rovnakým rozpočtom by nepriniesli požadovaný efekt. Po voľbách bude potrebné počítať s tým, že nás čakajú v blízkej budúcnosti skôr racionálne kroky, ktoré budú musieť konsolidovať verejné financie na zvládnutie nakopených dlhov. A to nás nevyhnutne dovedie k požiadavkám nielen na šetrenie, ale aj k zefektívňovaniu všetkých procesov v oblastiach fungovania štátu.
Preto som presvedčený, že jedinou cestou ako túto situáciu zvládnuť je systematizácia pozícií v Policajnom zbore SR. Teda scivilňovanie pozícií a presun uniformovaných zložiek do výkonu.