Hádky a nafúknuté egá na stretnutí lídrov NATO

Francúzsko síce kritizuje spoločne aj s ostatnými spojencami približovanie Turecka k Rusku, ale samotné spustilo nové kolo bilaterálnych rokovaní s Ruskom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už s príchodom lídrov krajín NATO v Londýne, ktorého cieľom bolo osláviť 70. výročie Aliancie bola nálada skôr ponurá ako oslavná. Trom prezidentom sa podarilo dokonale pokaziť oslavu. Donald Trump tradične skritizoval všetkých spojencov za nízke výdavky na obranu, Emanuel Macron aj počas stretnutia trval na svojom vyjadrení o mozgovej smrti NATO a pred stretnutím dokonca spochybnil článok 5. Washingtonskej zmluvy a Recep Tayyip Erdogan spôsobil problémy nákupom ruského systému protivzdušnej obrany S400 a inváziou do severnej Sýrie. K tomu ešte prilial olej do ohňa svojím vyjadrením cestou na stretnutie, že je pripravený robiť obštrukcie pri prijímaní rozhodnutí stretnutia lídrov ak NATO a jeho spojenci neuznajú kurdské milície YPG, ktoré pomáhali poraziť ISIS za teroristov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Donald Trump sa štandardne vyjadroval kriticky na adresu spojencov v kontexte výdavkov, ale na prekvapenie sa u neho prejavila veľká sympatia a podpora pre NATO, keď skritizoval na Macronove vyjadrenie o mozgovej smrti NATO a označil ho za „veľmi, veľmi zlé“. Pritom to bol práve Donald Trump, ktorý pri nástupe do úradu prezidenta označil NATO za zastaralú organizáciu a spustil tak vlnu nedôverčivosti. Tá sa postupne stupňuje aj v dôsledku iracionálnych rozhodnutí Trumpa, ako bolo napr. stiahnutie US jednotiek zo severnej Sýrie.

Emanuel Macron, ktorý to svojimi vyjadreniami prehnal sa snaží si zachovať tvár a poukazuje na Turecko, ktoré bez konzultácie so spojencami spustilo inváziu do severnej Sýrie s cieľom zlikvidovať kurdské milície. Francúzsko to samozrejme vníma ako zradu, keďže považuje oprávnene kurdské milície za spojencov v boji proti ISIS. Pri týchto obvineniach akoby Francúzsko zabudlo na svoje minulé intervencie napr. v Afrike. Lenže Francúzsko je aj v rámci NATO známe, že v prvom rade hladí na svoje záujmy. Jeho výzvy k posilneniu Európskej obrany a budovaniu strategickej autonómie majú skôr za cieľ posilniť postavenie Francúzska vo svete ako ustupujúcej veľmoci z celosvetového diania. V prípade, že by Francúzsko naozaj takúto iniciatívu presadilo, tak by sa automaticky stalo vojenským lídrom Európskej únie. Takáto situácia by na čas uľahčila Francúzsku presadzovať svoje záujmy vo svete s finančným prispievaním EÚ, ak by chcela mať aspoň minimálnu záruku malého jadrového dáždnika. Francúzsko stojí jeho „Force de Frappe“ ročne 3 miliardy euro. V minulosti už dva krát vyzvalo napríklad Nemecko aby sa spolupodieľalo na financovaní jeho jadrových síl. Naposledy v roku 2007. Lenže, rozhodnutie o ich použití si plánuje ponechať aj naďalej Francúzsky prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko síce kritizuje spoločne aj s ostatnými spojencami približovanie Turecka k Rusku, ale samotné spustilo nové kolo bilaterálnych rokovaní s Ruskom. Dôvod je jednoduchý. Francúzsko je svojimi aktivitami v Afrike (najmä v oblasti Sahel) preťažené a všetky trendy naznačujú, že sa situácia v tejto časti sveta bude zhoršovať. Po opätovnom nástupe Ruska do regiónu Afriky sa tak v pozadí snaží nájsť nejaké prieniky spoločných záujmov, ktoré by situáciu Francúzsku aspoň na čas uľahčili.

Recep Tayyip Erdogan pokračuje vo vyhrážkach blokovaní celej Aliancie, ak nedosiahne svoje. Treťou inváziou do severnej Sýrie od roku 2016 ide proti záujmom Aliancie a zároveň týmito krokmi posilňuje postavenie Ruska v regióne. Jeho prestrelka s Macronom, keď ho požiadal, aby si preveril, či sám nie je mozgovo mŕtvy, je tragikomická. Síce tvrdí, že Turecko ja lojálny spojenec, ale skutky tomu zvlášť nenasvedčujú. 

SkryťVypnúť reklamu

Napriek všetkým nezhodám a politickým turbulenciám sa na stretnutí podarilo schváliť niekoľko zásadných strategických rozhodnutí. Už štandardne sa spojenci dohodli na zvyšovaní výdavkov na obranu, čo je aj v kontexte posilňovania Európskej obrany správny trend. Potvrdilo pripravenosť nasadiť sily rýchlejšie a schválilo vesmír ako ďalšiu operačnú doménu. V kontexte nových hrozieb sa v NATO sústreďuje pozornosť aj na bezpečnosť telekomunikačnej infraštruktúry vrátane 5G sietí, ktoré budú pre ozbrojené sily budúcnosti kľúčové.

Čína ako strategická výzva, ktorou sa lídri NATO zaoberali sa môže javiť ako prekvapením, ale po zrelej úvahe a v kontexte vzostupu Číny za posledné roky sú absolútne na mieste. Pre Čínu sú vesmír a kybernetický priestor dávno operačnými doménami, aj keď to oficiálne nedeklaruje. Práve v týchto operačných priestoroch sme sa stali susedmi. Zároveň Čína stále viac preniká do nášho priestoru s cieľom presadzovať svoje záujmy. Je preto veľmi dôležité vytvoriť koordinačný mechanizmus v prístupe k Číne.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom je, že NATO, ktoré je údajne mozgovo mŕtve sa na stretnutí lídrov v Londýne ukázalo až ako príliš živé. Od začiatku bolo jasné, že Macronove vyjadrenia boli úplne pomýlené a stretnutie lídrov dokázalo, že NATO nie je ochromené a nejde o pacienta v poslednom štádiu života. Týmto vyjadrením Macron dokonca dosiahol, že Trump vyjadroval nezvyčajnú chválu na Alianciu. Rozdiely sprevádzali NATO počas jeho celej histórie. Lenže bez rozdielnych názorov a sporov sa organizácia nemôže vyvíjať. Ako reakcia na celé spektrum budúcich a aktuálnych hrozieb, ako aj na politické turbulencie je jasná zhoda na diskusii o strategickej revízii, čiže o budúcom smerovaní Aliancie.

NATO po stretnutí lídrov nie je mŕtve a ani paralyzované. Tak, ako v jeho doteraz 70 ročnej histórii, aj teraz v Londýne sa dosiahla dohoda a posun vpred. Ale, kríza dôvery je jasne viditeľná. V prípade, že sa nepodarí opätovne vybudovať vzájomnú dôveru, tak ide o najväčšiu hrozbu pre NATO. Táto hrozba zvnútra je väčšia ako aktuálne vonkajšie hrozby.

Juraj Krúpa

Juraj Krúpa

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a poslanec za hnutie OĽANO. V minulosti pôsobil ako riaditeľ programu bezpečnosť a obrana v Slovenskom inštitúte pre bezpečnostnú politiku a na Ministerstve obrany SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu