Je ľahké vhupnúť do módu tvrdej práce, keď si človek ani neuvedomí ako a pol dňa je preč, zrazu je ťažké prestať pracovať a na prácu človek myslí aj cez víkend, a to je obzvlášť obchodných spoločností, ktoré zakladáme. Keď nepracujeme na rozvíjaní našej spoločnosti, pracujeme na startupoch alebo ďalšom novom projekte. Je ľahké padnúť do modu pracujem vkuse namiesto pracujem rozumne.
Ak sa to stáva aj Vám, nasleduje niekoľko tipov, ako si nesťažovať život a pracovať rozumne.
1. Dajte si viac prestávok (berte ohľad na to, ako dlho sa viete sústrediť)
Ako čas plynie, drevorubačova sekera sa stále viac a viac otupuje. Keby si dal drevorubač prestávku a sekeru nabrúsil, z dlhodobého hľadiska by narúbal viac dreva za ten istý čas.
Brúsenie sekery môže byť veľmi nápomocné v mnohých oblastiach nášho života, obzvlášť v našej práci, ak chceme predísť vyhoreniu. Náš mozog sa dokáže v priemere sústrediť 90 minút a následne potrebuje asi 20 minút prestávky. Ak si počas dňa dáme prestávky, občerstvíme našu myseľ a osviežime schopnosť sústrediť sa.
Ďalší spôsob, ako pracovať s prestávkami je pracovať 25 minút a následne si dať krátku pauzu, natiahnuť si nohy, dať si sódu, skontrolovať email alebo čeknúť fejsbuk. Možeme si krátko zacvičiť. Internet je plný kancelárskych cvičení, ktoré vám pomôžu rozprúdiť krv v tele. Ak máte mnoho práce, využívajte ľahké úkony ako odpovedanie na emaily, vybavovanie telefonátov, aby ste vášmu mozgu dopriali odpočinok od ťažkej práce, ktorá Vám zaberie zvyšok dňa. Spôsob oddychu, ktorý využívam osobne, je prečítanie si krátkych článkov alebo múdrych citátov, ktoré nám zanechali tí najväčší z našej histórie. Intelekt si odpočinie a srdce sa upokojí.
2. Zdriemnite si (jeden z najefektívnejších spôsobov, ako podporiť aktivitu mozgu)
Výskum ukázal, že krátky spánok zlepšuje kognitívne funkcie, tvorivé myslenie a pamäť. Poobednajší spánok prospieva našej schopnosti učiť sa, lepšie prijať a uchovať informáciu.
Poobedňajší spánok je vhodný nielen na konsolidáciu informácií, ale pomáha nám aj zapamätať si nové informácie (obzvlášť, ak vaša práca zahŕňa výskum a zhromažďovanie informácií) a pomáha predísť vyhoreniu (vyhorenie je stav, keď Váš mozog nie je schopný prijať viac informácií, kým nezíska možnosť zdriemnuť si).
Ak sa pýtate kedy si zdriemnuť – naša hladina energie klesá včas poobede. Podľa Jima Horna z Loughborough University je naše telo je vytvorené na spánok v dvoch fázach. Jedna v noci a jedna poobede, preto za obedom cítime pokles energie a sme ospalí (tomu je možné predísť tým, že sa na obed nanejeme doplna). Toto je dobrý čas načúvať svojmu telu a odpočinúť si. Je to investícia do seba, ktorá sa vám z dlhodobého hľadiska prinesie ovocie.
3. Strávte čas v prírode
Čas strávený v prírode relaxuje myseľ a zvyšuje schopnosť sústrediť sa. Keď sa prechádzame rušnou ulicou, sme vystavení mnohým stymulom, ktoré si vyžadujú našu priamu pozornosť, a preto vynakladáme viac energie, než by sme chceli z takej prechádzky načerpať, zatiaľ čo prechádzka v prírode umožňuje našej mysli relaxovať, odpočinúť si, pomáha nám dlhšie sa sústrediť, keď sa vrátime do práce.
Jeden experiment dokonca ukázal, že študenti učiaci sa v prírode sú viac motivovaní, než tí v triede. Myslím, že by som sa cítil rovnako, ak by som mal možnosť tráviť stredoškolské hodiny biológie v prírode.
4. Hýbte sa a pracujte v blokoch
Existuje technika, podľa ktorej si vytvoríte pracovné miesta na rôznych miestach počas celého dňa. Začína to tým, že si naplánujete, čo máte robiť, keď na dané miesto dorazíte, aby ste sa ihneď mohli pustiť do práce.
Váš zoznam činností je rozdelený do sekcií. Akonáhle zavŕšite jednu sekciu, pohnete sa z kancelárie napríklad do kaviarne. Tu je dôležité mať jasnú predstavu o tom, v ktorom momente sa pohnete z miesta na miesto. Tento moment by mal závisieť od splnenej činnosti, a nie od času stráveného na danom mieste. Získate tak možnosť odtrhnúť sa od obrazovky, hýbete sa, váš mobil máte pri sebe a hýbete sa. Strávte mimo váše bežné pracovné miesto aspoň 30 minút.
Roman tak zistil, že takýto čas mimo kanclík je nápomocný, lebo si dokáže premyslieť to, na čom pracuje alebo na čom bude pracovať v budúcnosti. Tiež si všimol, že je počas dňa aktívnejší a produktívnejší a odkedy začal tento proces pracuje menej hodín.
Veľmi nápomocné je aj určovanie si cieľov. Keď ste ako ja, stanovíte si na deň prácu na jednom maximálne dvoch veľkých projektoch, možno vám to pomôže.
Dokonca aj keď ste nútení cez deň ostať na jednom mieste, rozdelenie roboty na malé sekcie a stanovenie si cieľov môže byť dobrý spôsob, ako do svojho rozvrhu vpracovať množstvo prestávok.
5. Skontrolujte si email hneď ráno.
Možno ste narazili na články, ktoré Vás pred týmto varovali. Mne to však pomáha. Ak pôsobíte v úzkej spolupráci s inými, je to priam nevyhnutné.
Aké tipy zefektívnenia práce máte vy? Napíšte nám na info@eseročkári.sk