Kľúčovou zmenou sú samozrejme zmeny v odpisoch, podľa ktorých sa doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností zdvojnásobuje z 20 na 40 rokov. Inak povedané, ak ste mali pripravený dlhodobý finančný plán, v ktorom ste rátali s odpismi napríklad administratívnych priestorov, môžete ho zahodiť do koša! Veď koho (okrem majiteľov, akcionárov, prenajímateľov, atď.) už zaujímajú vaše finančné plány?
Že sa vám to zdá retroaktívne? Áno, preto sme začali zbierať podpisy poslancov pre podanie na Ústavný súd SR. Neostáva len dúfať, že sudcovia podnet prijmú a čakať na rozhodnutie. A predstavovať si Petra Kažimíra, ako by sa asi tváril, keby mu niekto napríklad v polovici volebného obdobia retroaktívne zmenil podmienky pre tvorbu rozpočtu.
Skryté zvyšovanie daní
„Ak vyberieme na hociktorej dani viac peňazí, neznamená to, že zvyšujeme daňové zaťaženie. Snažíme sa o spravodlivejšie rozloženie tohto zaťaženia. Žijeme v prostredí, kde je zvykom obchádzať daňové zákony,“ povedal po schválení novely v parlamente minister Kažimír.
Paradoxne, práve nimi navrhovaná podpora výskumu cez tzv. superodpis, ktorá je čistým socialistickým inžinierstvom, vytvára priestor pre novú daňovú kreativitu. Ale záväzok zo snemu SMERU nepustí. Premiér sa tak môže spokojne postaviť pred veľkú tabuľu na Úrade vlády a pred namierenými kamerami teatrálne “odfajknúť” ako splnenú úlohu podporu start-upov. Čo na tom, že je to hlúposť? Trápi to niekoho?
Ministrovi sa navyše ani len nechcelo zamyslieť nad zmenou v zavádzaných virtuálnych registračných pokladniciach a namiesto limitovania ich používania výškou tržby len zmenil počet bločkov z navrhovaných 300 na 1000. Až po kritike, samozrejme.
Zvyšok novely nie je ničím iným, len skrytým zvyšovaním daňového zaťaženia. Koniec koncov, plánovaná suma navýšenia daní 256 miliónov eur v budúcom roku hovorí za všetko.
Týmto vyjadrením však len potvrdil, že z pohľadu Smeru sú paušálne všetci podnikatelia podvodníci a treba ich dusiť, čo to dá. Veľmi slabou náplasťou na schválené „rany istoty“ je tak len zrušenie plánovanej povinnosti preukazovania využívania vymedzeného majetku výlučne na podnikateľské účely alebo zrušenie pôvodne plánovaného 3-ročného odpisovania prieskumov.
Investori nie sú slepí
Nedávno som tu na blogu v inej súvislosti napísal: „...ministerstvo financií sa vyhráža, že okrem poslednej novely daňového zákona predloží aj návrh novej právnej formy s pracovným názvom „jednoduchá akciová spoločnosť“. Preto ostáva len dúfať, že ju nezvrzajú tak, ako ministerstvo spravodlivosti jednoeurové eseročky. Inak budú musieť špeciálne pre Slovensko v uznávanom medzinárodnom rebríčku na hodnotenie podnikateľského prostredia Doing business, kde sa Slovensko rok od roku prepadá, zaviesť úplne novú kategóriu „Killing business“. Ako celkom trefne poznamenal jeden môj kamarát, “kto chce vyhrať, preteky si nájde”.
Aj keď aktuálne vydaný rebríček Doing business, v ktorom sa Slovensko prepadlo o ďalšie dve miesta (podľa nezmenenej metodiky), ešte nezohľadňuje práve prijaté zmeny, náš pokles v ňom je len dôkazom toho, kam naša ekonomika a štát pod taktovkou Ficovlády smerujú. Znížená dôvera investorov, sťažnosti obchodných komôr, pozastavené eurofondy, totálne neprehľadná legislatíva...To je stručný výpočet „sociálne orientovanej“ vlády.

Investori však nie sú slepí a tak sa nám všetky legislatívne „vylepšenia“ z dielne Smeru-SD a jeho sponzorov vracajú v poklese prílevu priamych zahraničných investícii. A to má opäť negatívny dopad na tvorbu nových pracovných miest (mám, samozrejme, na mysli tie, ktoré nie sú podporené stimulmi alebo dotované z eurofondov). Za rok 2013 sa môže Ficova vláda “pochváliť” obrovským prepadom prílevu zahraničných investícii. Pri pohľade na graf si možno poviete, že hlbšie sa už klesnúť asi ani nedá. Myslíte? Vy ste ale optimisti!