Dnes som si už istý, že schválením novely Zákona o Štátnych hmotných rezervách a Zákona o núdzových zásobách ropy a ropných produktov a o riešení stavu ropnej núdze si SMER pripravil legislatívnu možnosť predaja štátnych hmotných rezerv.
Dôkaz o pripravovanom predaji nájdete v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013, ktorý schválila vláda Roberta Fica.
V rozpočtovej kapitole Správy štátnych hmotných rezerv na rok 2013 narástli príjmy kapitoly v porovnaní s rokom 2012 o neuveriteľných 110 500 000 eur. Pri podrobnejšej analýze jednotlivých príjmov je možné zistiť, že uvedený nárast spôsobuje nárast nedaňových príjmov v hodnote 10 000 000 eur! Tieto príjmy sú tvorené z poplatku, ktorý bol vyberaný od podnikateľských subjektov, ktoré dovážali alebo prepravovali ropu a vybrané ropné výrobky na územie Slovenskej republiky. Poplatok bol zavedený od 1. januára 2011 a pre roky 2011 a 2012 bol rozpočtovaný v kapitole SŠHR ako nedaňové príjmy v celkovej hodnote 50 000 000 eur. Potiaľto je všetko v poriadku.
Avšak, pri pohľade na rozpočované kapitálové príjmy, ktoré sú tvorené z predaja hmotného a nehmotného majetku, je zrejmý medziročný nárast o 100 260 000 eur!!!. Pri pohľade na rozpočty predchádzajúcich rokov 2010, 2011 a 2012 je zrejmé, že kapitálové príjmy z predaja majetku neboli nikdy rozpočtované v hodnote vyššej ako 1 milión eur.
Čo z toho vyplýva?
1) Správa štátnych hmotných rezerv si v roku 2013 naplánovala získať z predaja svojho majetku niečo cez 100 miliónov eur.
2) Majetok Správy štátnych hmotných rezerv v hodnote viac ako 100 miliónov eur - to môžu byť pravdepodobne iba núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, ktorých celková hodnota je približne 800 miliónov eur.
3) Správa štátnych hmotných rezerv môže zrealizovať predaj núdzových zásob ropy a ropných výrobkov mimo akéhokoľvek dohľadu vlády alebo parlamentu, prípadne netransparentným spôsobom.
4) Štátne hmotné rezervy už ďalej nebudú vlastníkom núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, ale tieto zásoby prejdú do súkromného vlastníctva.
Premiér Robert Fico s obľubou používa mantru ozdravovania verejných financií a pokúša sa ňou odôvodniť akékoľvek zvyšovanie daní, odvodov, poplatkov alebo nezvyšovanie platov pre učiteľov alebo sestričky.
Som zvedavý, ako sa mu podarí odôvodniť potrebou konsolidácie privatizáciu štátneho majetku, nášho slovenského „čierneho zlata".