Hlavné mesto, ktoré je baštou strán ako Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS), čelí kritike za postupy, proti ktorým sa ich predstavitelia ostro vymedzujú na celoštátnej úrovni. Projekt Nové Lido sa tak môže stať symbolom nejednoznačného prístupu k rozvoju mesta.
Počas minulých rokov sa v Bratislave diali kroky, ktoré vyvolali vlnu nesúhlasu ako napríklad predaj pozemkov pod PKO, jeho následná demolácia či nedokončené projekty ako planetárium. Kritici tvrdia, že hospodárenie mesta je v zlej kondícii, mestská administratíva sa rozrastá na úkor efektivity a realizácia projektov sa často omeškáva.
Bratislavčania sa na začiatku storočia spontánne vyjadrili za zachovanie Dunajského nábrežia. Bývalé vedenie mesta rozhodlo opačne a dnes tam stojí kontroverzný a vcelku antimestotvorný River Park. Podobne dopadla aj populárna Ekoiuventa na Búdkovej. Aj keď v tomto prípade mesto a my všetci doplácame najmä na nerozhodnosť. Ale výsledok je podobný, ako pri zlých rozhodnutiach. Prakticky všetci tí a tie, ktorým záleží na verejných priestoroch a verejnom záujme, sa v troch petíciách vyjadrili za zachovanie Napoleonského vŕšku pre verejnosť. Mesto rozhodlo opačne a dnes je tam verejnosti neprístupný komplex Bonaparte. Celé kultúrne, spoločenské, odborné, politické a aktivistické (Česko)Slovensko sa postavilo za záchranu PKO. Mesto rozhodlo, že sa má zbúrať. Už dlhé roky je tam namiesto PKO burina a smetisko. A bez adekvátnej náhrady. Príkladov by sa z minulosti rozhodne našlo viac.
Situácia okolo Nového Lida pritiahla rovnakú veľkú pozornosť. Aktivisti, odborníci i verejnosť sa obávajú, že vedenie mesta pod Matúšom Vallom dostatočne nezohľadňuje ich stanoviská. S iniciatívou „Spájame sa za kvalitnejší rozvoj Bratislavy“ sme vyzvali magistrát na dialóg a organizáciu okrúhleho stola. Taktiež sme informovali o iniciatíve s bodmi, ktoré v rámci verejného záujmu považujeme za dôležité (https://znepokojene.sk/lido/) Nie je potrebné sa v návrhu Zmien a doplnkov 10 - Nové Lido ponáhľať. Nevidíme na to dôvod.
Zásadná otázka teraz znie: ustúpi PS a SaS tlaku verejnosti a pokúsi sa o korekciu smerovania mesta, alebo ponechá primátorovi voľnú ruku? Ak nezareagujú, môže sa im to politicky vrátiť. Nielen v Bratislave, ale aj na celoštátnej úrovni.
Budúcnosť Nového Lida tak bude nielen testom pre súčasné vedenie mesta, ale aj skúškou toho, či sa Bratislava vydá cestou udržateľného rozvoja, alebo zostane v rukách developerov bez jasnej vízie pre obyvateľov.
Apropo, developeri. Dokedy bude toto slovo nadávkou? Byť na ich mieste, snažil by som sa o zmenu.
V závere chcem podotknúť, že verím v aktívny prístup starostov a starostiek ostatných mestských častí, že sa na to pozrú vecne. Určite by sa im nepáčilo keby obdobný príklad Nového Lida sa udial aj v ich mestskej časti.
Držme si palce.