
Plyn k nám z Ruska netečie, je to fakt. Nechcem sa zamýšľať nad tým, či za to môžeRusko, či Ukrajina, napokon ani najvyšší predstavitelia Európskej úniev tom zatiaľ nemajú jasno. Pokiaľ majú tieto krajiny uzatvorenémedzinárodné dohody o dodávkach surovín, alebo iné, mali by ich určiteplniť a z môjho pohľadu sú teda vinné obe strany. No chcem sa skôrzamyslieť nad tým, či vinu za to, že sa hlavne Bulharsko, Slovensko, ale aj inékrajiny ocitli v tejto nie najľahšej situácii, nenesie aj samotná Európskaúnia.
Chcem vysloviť otázku, či by spoločenstvo krajín formátuEurópskej únie nemalo byť pripravené zvládať podobné situácie. Nehovorímepredsa o nejakom rozvojovom štáte, ani o banánovej republike. Jednása o Európsku úniu. Elitné spoločenstvo krajín, ktoré je z globálnehopohľadu považované za vyspelé. Pripadá mi to totálne nezodpovedné, nemať zabezpečenéalternatívne zdroje strategických surovín, nemať uzatvorené dohodys tretími stranami a nemať vybudovanú tranzitnú sieť pre dopravu týchtokomodít. Spoliehať sa len na jednu stranu v dnešných časoch, časochfinančnej depresie, recesie, krízy, nech si to už každý nazve ako chce, nie jepráve najšťastnejšie riešenie. Určite to nie je také jednoduché, ako som to natýchto pár riadkoch vykreslil, no pred touto plynovou krízou som nepočul o žiadnej,ani len elementárnej snahe, alebo aspoň o diskusii na tému zabezpečeniestrategických surovín pre EÚ. Načo aj? Však každá krajina má pripravený svoj krízový plána takisto aj zásobníky na životne dôležité suroviny. No stačí to? Keď už sa chceme hrať naglobálneho hráča, pre takéto prípady by sme mali mať, keď nie dva aspoň jeden„plán B“. Ako však vidíme na vlastné oči, nič také nie je. A ľudia v Bulharskumôžu mrznúť ďalej. Toto bude len taká moja špekulácia, no myslím si, že kebynastala podobná situácia napríklad v USA a to v žiadnom prípadenie som zástancom Spojených štátov, mali by pripravených hneď niekoľkozáchranných plánov. Keby Mexický záliv postihla zvlášť závažná katastrofaa bol by ohrozený dovoz napríklad ropy, pravdepodobne už o pár dní byobrovské množstvá tejto suroviny prúdili s Aljašky. Že je to úplne inásituácia a my tu v Európe nemáme dostatok surovín? A čo Nórsko, čo severná Afrika? Môj laický pohľad je, že byto nebol až taký veľký problém, no od toho sú tu iní.
Nie je predsa možné, aby spoločenstvo, akým Európska únia jea ktorá sa sama radí medzi najvyspelejšie časti sveta, nedokázalo v 21.storočí zabezpečiť pre svojich vlastných ľudí dostatok tak dôležitej suroviny,akou zemný plyn bezpochyby je. Znova sa nám však potvrdilo, že globálnym hráčomsme len do takej miery, do akej nám to tie skutočné veľmoci, akými USA aj Ruskodozaista sú, dovolia.
Na záver chcem podotknúť, že nie som žiadny euroskeptik, nonedalo mi a musel som sa nad týmto všetkým zamyslieť. Ostáva nám lendúfať, že táto plynová kríza čoskoro pominie.