Ako sa každý mohol dočítať, Ivo Morales musel medzipristáť v Schwechate, pretože mu pár európskych krajín údajne nepovolilo prelet. Čo ste sa ale nemohli dočíitať (nechcem povedať, že to bolo zamlčané, len sa tomu nevenovala pozornosť) a dáva kauze ešte väčší rozmer je nasledovné. Tieto krajiny to ani neboli schopné priznať, ale rakúske noviny získali anonymnú potvrdzujúcu informáciu priamo z Austro Control, ktorý riadni letovú prevádzku v Rakúsku (Zdroj 2). Musel teda počkať nejakých 13 hodín na to, aby jeho prezidentské lietadlo mohlo pokračovať v lete domov. Medzičasom sa mu ozval španielsky veľvyslanec, že by si s ním rád dal kávu na palube jeho lietadla a potom mu udelí jeho vláda povolenie na prelet (Zdroj 3). Na to Morales samozrejme nepristal. Taktiež hneď o 23.00, kedy lietadlo pristálo, volal americký veľvyslanec v Rakúsku Ausßenamt (MZV) s požiadavkou, že lietadlo Moralesa má byť prehľadané a Snowden vydaný američanom. Najvýztižnejšie reagovala asi prezidentka Argentíny, ktorá v svojom tweete písala zhruba nasledovné : “Definitívne sa museli všetci zblázniť. Prezident a prezidentské liedatlo ma plnú imunitu. Taká drzosť snaď nemôže byť pravda” (zdroj 4).
Tvrdenie, že si to celé Morales vymyslel, niekto v Austro Control spravil chybu, alebo klamal , mi dáva za týchto okolností oveľa menej zmysel, ako to, že sa v poslednej chvíly američania všemocne chceli zmocniť Snowdena a vytvorili jednu obrovskú intrigu. Vöbec sa im nečudujem.
Mňa na celej záležitosti ani tak nepoburuje konanie USA, skôr ma zaujímajú dve veci. Čo by sa stalo, ak by sa v lietadle naozaj nachádzal Snowden? Bol by zatknutý rakúskou políciou a vydaný američanom. Ak áno, tak na základe akého práva by to rakúšania mohli spraviť? Ak by Morales „dobrovoľnú“ prehliadku, prípadne vydanie Snowdena odmietol, kam by až USA zašlo? Dostalo by lietadlo náhodou do silných turbolencií a skončilo v Altantiku?
Druhá vec je, prečo sa krajiny ako Španielsko, alebo Rakúsko dali na túto akciu nahovoriť. Jedna možnosť je, že s pokorou prijímajú nariadenia USA ako vačšieho brata spojenca, ktorému treba pomáhať i za cenu porušenia dobrých mravov (prehliadka lietadla sa nakoniec uskutočnila “dobrovoľne”), poníženia cudzieho prezidenta a vyvolania riadnej diplomatickej roztržky so štátmi južnej ameriky. To ma ešte tak nedesí, účel svätí prostriedky a mi chceme mať s USA dobré vzťahy, na nejakej Bolívii nám moc nezáleží. Tí sú na poníženia všelijakého druhu zvyknutý už pár storočí.
Horšia je podľa mňa iná možnosť. Čo ak tieto krajiny (možno sa to dá zovšeobecniť na celú EU) v tichosti len USA závidia taky dokonalý systém odpočúvania, z ktorého chcú aj oni profitovať. Na oko sú síce pobúrení, ale to len preto, že odhalil americké aktivity v európe, o ktorých užitočnosti pre nás by len máloktorého človeka presvedčili. Snowdena v podstate považujú tiež za zežiadúci element, ktorý bohužiaľ nekontrolované (vrátim sa k tomu ešte) špehovanie občanov poodhlalil a sami možno, ako je v EU dobrým zvykom, majú nejaký akčný plán "EU zber dát 2020", v ktorom chcú americký systém dobehnúť, ba mať ešte lepší.
Ku koncu ešte vysvetlenie, prečo si nemyslím, že Snowden je zločinec a preto nepodporujem jeho zatknutie a vydanie do USA. Snowden svojim odhalením poukázal na to, že NSA operuje nekontrolovane a ani len kongres USA presne nevie, čo vlastne všetko robia. Že si dokonca dovolia kongresu zamlčovať fakty a tým pádom kongresu klamať (zdroj 5). Takže v mojich očiach Snowden spravil hrdinskú službu vlastnej krajine a v žiadnom prípade nie je zradca. Naopak, koná v súlade s dlhou tradíciou budovania a bránenia slobôd občanov v USA. Nám v európe zase osvietil to, ako sa na nás USA pozerá. Že sme síce spojenci, ale zrejme nie 100% spoľahliví a preto musia byť stále kontrolovaní. To síce pre zasvätených nebude žiadna novinka, ale väčšinu ľudí to predsa len prekvapí a majú právo sa to dozvedieť. Nám týmto rozdohne neuškodil a preto nevidím dôvod, prečo by sme mali napomýhať jeho dostihnutiu. Naopak, tak ako teraz požaduje celá rakúska opozícia, Rakúsko by mu malo udeliť azyl.
Najlepší je pre mňa záver Moralesovej „návštevy“. Čas nezabíjal nečinne, ale zvolal pár tlačoviek. Na poslednej sa lúčil so slovami: „Ďakujem Rakúsku za pohostinnosť … Je na čase, aby sa aj európske štáty oslobodili od USA. Obdobie kolónií sa skončilo“ (zdroj 2). To mi prijde naozaj komické, že nás k niečomu takému musí vyzývať prezident krajiny (ako sa u nás hovorí) tretieho sveta.
Zdroje, na ktoré odkazujem:
2.http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/1426259/USA-forderten-Snowdens-Auslieferung
3.http://orf.at/stories/2189522/2189470/
4.https://twitter.com/CFKArgentina
5.http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/18/rand-paul-clapper-lying-nsa-surveillance