Dnes som si pozrel vystúpenia politikov v debate pred hlasovaním o trvalom Eurovale. Mnohí z čitateľov považujú za alfu a omegu celého politického diania riešenia rôznych animozít medzi jednotlivými členmi strán, tvrdý boj za presadzovanie straníckych pohľadov na politiku, ktorá sa odohráva v nejakom parlamentnom vákuu.
Obávam sa však, že primárnym záujmom každého (ideálneho) poslanca v (ideálnej) zastupiteľskej demokracii by malo byť presadzovanie záujmov voličov, vykonávanie takej politiky, z ktorej budú mať ľudia dlhodobý prínos. Neverím populizmu, vykonávaniu politiky "chlebu a hier", pretože skratkovité riešenia, prakticky nikdy neprinášajú dlhodobý osoh. V čase debaty mnohí občania Slovenska vyjadrovali názor, že len spolupráca s veľkými krajinami ako je Nemecko a Francúzsko môže Slovensku pomôcť. Snaha strany Sloboda a Solidarita o zabránenie vstupu Slovenska do Eurovalu z dôvodov dlhodobej nevýhodnosti pre občanov, málokoho presvedčila. Skúste sa však s vedomím zmien za posledných pár mesiacov spätne pozrieť na prejav Richarda Sulíka
http://www.youtube.com/watch?v=KZ_4VsgDyaE
Musím povedať, že prakticky všetko čo v prejave opísal - nastalo. Grécko bankrotuje, Európska centrálna banka ide Eurovalu predávať dlhopisy Grécka v hodnote 55miliárd EUR, kde neodvolateľná a bezpodmienečná záruka Slovenska splatiť cca 1%, znamená že v najbližšej dobe budeme musieť zaplatiť cca 500 miliónov EUR, dlžoby Grécka sa opäť zvýšili, plánované odpisy investorov vo výške 70% už nestačia. Dlhopisy eurovalových krajín sa stávaju mimoriadne labilnou a volatilnou investíciou, kde hrozí obrovská strata pri možnom výustení do pádu eura, takže investori radšej volia ukotvenie svojich investícii do Nemecka, kde súhlasia s vyplatením MENŠIEHO množstva peňazí ako vložili (záporná úroková miera)
Takže vážení čitatelia - tragédiou Slovenska nie je možný nástup Smeru a jeho rozhadzovačnej politiky, ale mimoriadny nedostatok predvídavosti politikov vládnych strán, ktorý nechránili záujmy Slovenska. O dôvodoch takejto politiky je možné len špekulovať. Ak neslúži záujmom Slovákov - komu prospieva? Za uplynulé mesiace nás politici všetkých strán (samozrejme okrem SaS) presviečali že toto rozhodnutie bolo jediným možným, aby sme zabránili ešte väčším škodám. Myslím si, že je to naopak. Rozhodnutie o založení Eurovalu I (neskôr aj Eurovalu II) spustilo neodvolateľný katastrofický scenár, na konci ktorého bude zruinovaná ekonomika celej Európy.
Pred voľbami je čas na opätovné zamyslenie. Voliť vinníkov dlhového šialenstva a veriť že to predsa len nejakým fantastickým, zázračným spôsobom vyriešia ? Vážne však pochybujem, že ak politiku dnešnej Európy reprezentujú bývalí komunisti, maoisti apod. plniaci si len svoje vlastné fantasmagórie, dokážu naši europoslušníci niečo zmeniť. Najlepšie to charakterizoval známy euroskeptik Nigel Farrage vo svojom prejave po prvom hlasovaní Slovenska o Eurovale : "(Richard Sulik) zhrnul odlúčenie medzi Bruselom a skutočnými ľuďmi Európskej Únie".