Predčasný prvý apríl - Grécko v roku 2013 ziskové...

Niečo na zasmiatie pre Eurova(la)lových nadšencov : Podľa vyjadrenia gréckeho ministra financií Jannisa Sturnarasa dôjde koncom roka 2013 alebo 2014 k rastu gréckej ekonomiky

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Grécko
Grécko 

Neverím v perpetuum mobile. Na to aby grécka ekonomika začala rásť musí dôjsť k prebytku. Pri celkovej výške GDP cca 200mld EUR bol za prvých desať mesiacov tohto roku deficit 12,29mld EUR, pričom úroky tvoria 11,11mld EUR. Stála existuje primárny deficit, tj. grécka ekonomika produkuje menej ako štát spotrebuje + treba platiť dlhovú službu. Pokiaľ nedôjde k haircut, tj. k odpusteniu dlhov, tak sa prosím nebavme o nejakom raste, nie je to možné. Haircut pred voľbami v Nemecku 09/2013 je prakticky vylúčený kvôli odporu Nemecka, dovtedy je nutné "kupovať čas" inými nástrojmi ako je znižovanie úrokov, skupovanie dlhu (čo sa už deje) alebo odklad splatnosti záväzkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyjadrenie o návrate k rastu zrejme vyplýva z plánov trojky, kde Grécko malo vstúpiť na finančné trhy už v roku 2014, čo by zodpovedalo tomu že dôjde primárnemu rastu. Pôvodné extrémne optimistické plány hovorili v roku 2014 o 4,5%. Bohužiaľ stret s realitou decimuje akékoľvek nádeje sociálnych inžinierov a podľa vyjadrenie predstaviteľa ECB Jörga Asmussena z novembra sa neočakáva, že Grécko sa navráti na finančné trhy ani v roku 2015 a cieľ dosiahnuť 4,5% primárneho rastu sa odkladá na rok 2016... To snáď nepotrebuje komentár.

Efektivita gréckej ekonomiky je len o niečo vyššia ako slovenskej. Ako som napísal GDP Grécka je cca 200mld, Slovenska je necelých 70mld pri polovičnom počte obyvateľov. Napriek tomu benefity a platové podmienky mnohých zamestnancov vo verejnej sprave a sociálneho poistenia tomu nezodpovedajú, napr. nástupný plat učiteľa ZŠ je 1710 EUR pričom rovnaký učiteľ na Slovensku má 541 EUR. Treba však podotknúť že priemerná mzda v Grécku je cca 800 EUR a životné náklady sú porovnateľne so Slovenskom. Keďže štát je privinútený šetriť musí prepúšťať, na platenie súčasných benefitov jednoducho nemá. V podmienkach Eura je len veľmi tažko predstaviteľné zreálnenie cenových hladín voči skutočnej výkonnosti ekonomiky, preto pokiaľ bude Grécko súčasťou Eurozóny a bude si spravoval financie samotné, asi tažko dôjde k nejakej trvalej konsolidácii. Ak by vystúpili z Eurozóny môžu sa vrátiť k drachme a prispôsobiť ceny realite. Dovtedy vždy budu balancovať nad priepasťou a aj v prípade ukľudnenia cenových hladín, štrajkových nálad apod. sa v prípade návratu k samostatnej vláde opäť začnú zadlžovať.

SkryťVypnúť reklamu

Áno viem že Grécka šedá ekonomika je najvýkonnejšia z celej Európy, áno viem ze väčšina majetku v Grécku je ovládaná niekoľkými rodinami, avšak neviem si predstaviť že z národného športu neplatenia daní sa zo dňa na deň stane obľubená povinnosť. Naviac je Grécko zaťažené faktormi, ktoré Slováci vôbec nepoznajú ako je obrovská miera imigrácie z Balkánu ci Blízkeho Východu, neustála hrozba konfliktu s Tureckom, intenzívne zbrojenie, nákup a údržba zbraní ci už spomenutá ochota štrajkovať, ktorá na Slovensku nie je tak častá.

Ak sa mýlim rad si priznám chybu a obrazne dám dole klobúk pred úsilím Grécka, avšak z uvedených dôvodov považujem termín 2013 za predčasný aprílový žart, sorry.Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu