Reálne použitie MS Software vo verejnej správe

Minúť 52 miliónov EUR z verejných peňazí - to je také slovenské. Pracovať s Open Source programami - to je také moderné. Zaplatiť milióny zahraničnej firme - aj to je také slovenské. Kúpiť profesionálne služby na báze Open Source za milióny - to je také civilizované...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Môj pocit po správe o minutí desiatok miliónov EUR v rámci zmluvy s Microsoftom je značne zmiešaný. Vediac o tom, že Microsoft vytvoril spoločnú komunikačnú platformu a má širokospektrálne portfólio pokrývajúce všetky mysliteľné potreby hovorím - áno s touto firmou sa dá budovať komplexný informačný systém.

Avšak potreby množstva organizácií nesiahajú ďalej ako je nainštalovanie MS Server, Exchange, Office, bez inštalovanie rôznych vylepšení a možností na administráciu a kolektívnu prácu, ktoré Microsoft poskytuje. Na takýchto miesta nenájdete žiaden Sharepoint, služby na správu obsahu a komunikáciu, využíva sa 5% vlastností produktov. 99% všetkých zamestnancov potrebuje maximálne kancelársky softvér v základnej edícii, efektívne pripojenie do siete, tlačové služby, mail a browser. Všetky tieto potreby by boli bez najmenších problémov pokryté Open Source softvérom. Automatizácia práce sa v takýchto inštitúciách príliš nevyskytuje. Ak zjednodušene rátame že na jedného pracovníka sa minie cca 200€ na rôzne licencie inštitúcia o 50 zamestnancoch obnáša na tri roky náklad 10.000€. A kde tu vidím možnosť úspor ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešné inštitúcie nakupujú väčšinou počítače, ktoré už majú predinštalovaný operačný systém. Z dôvodu potreby práce v Microsoftovej sieti, je nutné kupovať o dosť drahší MS Windows Professional. Prvá úspora je teda v kúpe počítačov BEZ operačného systému s predinštalovanou Linux distribúciou, alebo sa obmedzíme na používanie MS Windows Home Premium. Administrátori sú relatívne šikovní ľudia, nie je pre nich problém naštudovať (ak už nevedia) základy Linux, zaučenie pracovníkov na Libre Office z Office 2003 je úplne bezproblémové. Na stránke administrácie vidím dva zaujimavé efekty - jednak sa administrátori zdokonalia v práci, ktorá im pomôže neskôr v budúcnosti a samozrejme sa ušetrí veľké množstvo prostriedkov. Ušetrené peniaze by sa mohli venovať výberu firmy, ktorá by bola schopná poskytovať ad hoc support na inštalácie serverovej časti informačného systému čím by sa podporila nejaká domáca službová firma. Všetky Open Office programy sa dajú nastaviť do módu práce s MS dátovým formátom, takže problém kompatibility s externým svetom (pre jednoducho formátované dokumenty) odpadá.

SkryťVypnúť reklamu

Takýchto úradov a inštitúcií sú desiatky, takže pre jednoduché prípady by sme ušetrili milióny EUR ročne a podporili by sme domáce firmy v rámci podpory zavádzania nového softvéru. Naviac Linuxové inštalácie počítačov by boli menej náchylné na znefunkčnenie príliš agilnými užívateľmi (aj keď dobre spravovaný Windows je tiež blbuvzdorný).

Obávam sa že podobných úspešných prípadových štúdií je dnes po celom svete neúrekom. Počiatočné náklady na konverziu sú síce vysoké, odvážim sa však povedať, že značná časť z peňazí, ktoré Ministerstvo financií zaplatí Microsoftu, by sa na tieto účely hodila. Naviac zaučením sa užívateľov a administrátorov dochádza k postupnému znižovaniu nákladov, takže pravidelné poplatky Microsoftu (a iným firmám) rádovo v desiatkach miliónoch EUR by sa postupne znižovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší problém Open Source na Slovensku vidím v súčasnosti v lepšej marketingovej podpore Microsoftu, keď sa v inštitúciách nehľadá cesta ako ušetriť peniaze a zaviesť lacnejšie spôsoby práce, ale dôvody prečo nemôžeme odísť od Microsoft programov. V mnohých prípadoch sú totiž MS riešenia plne zastupiteľné a pre zvýšenie vzdelanostnej úrovne národa by rôznorodosť bola len prínosom.

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu