Fico prezident = Nočná Mora

V prezidentských voľbách budeme mať jedného veľmi špecifického kandidáta - Róberta Fica. Jeho ambície musia ostať nenaplnené. V opačnom prípade skončí demokracia na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Róbert Fico
Róbert Fico (zdroj: Pravda)

Nočná Mora demokracie

Vzhľadom na blížiace sa voľby prezidenta strany horlivo zbroja. Medzi nim sa pripravuje aj jeden kandidát, ktorý štartuje do volieb so šancami a preferenciami predčiacimi ostatných o hodný kus.

Prečo spomínam nočnú moru? Však podľa všetkých komentátorov je to dokonca perfektný plán pre ukončenie vlády Smeru, keďže Róbert Fico obsadí prezidentský post, na mieste predsedu vlády ho vystrieda Róbert Kaliňák. O vedenie strany Smer-SD sa pobijú Kaliňák/Paška/Maďarič a výsledkom bude rozpad strany, pád preferencií a volebný debakel v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja tvrdím NIE a ak sa nemýlim, pánboh nás ochraňuj

Prečítajme si spoločne Ústavu. V článku, ktorý som pripravil niekedy začiatkom roka o možnostiach prezidenta som rozoberal právomoci prezidenta. V článku 103 sa píše

Čl.103

 1. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.
  .

 2. Tá istá osoba môže byť zvolená za prezidenta najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.
  .

 3. Voľbu prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. Ak sa úrad prezidenta uvoľní pred uplynutím funkčného obdobia, predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlási voľbu prezidenta do siedmich dní tak, aby sa prvé kolo volieb uskutočnilo najneskôr do 60 dní odo dňa vyhlásenia voľby prezidenta.
  .

 4. Ak za prezidenta bude zvolený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, člen vlády Slovenskej republiky, sudca, prokurátor, príslušník ozbrojených síl alebo ozbrojeného zboru, predseda a podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky , odo dňa zvolenia prestane vykonávať svoju doterajšiu funkciu.
  .

 5. Prezident nesmie vykonávať inú platenú funkciu, povolanie alebo podnikateľskú činnosť a nesmie byť členom orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť.
  .

 6. Prezident sa môže kedykoľvek svojej funkcie vzdať; jeho funkčné obdobie sa skončí dňom doručenia písomného oznámenia tohto rozhodnutia predsedovi Ústavného súdu Slovenskej republiky.
  .

 7. Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky písomne oznámi vzdanie sa funkcie prezidenta predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky.

Našli ste tu niekde podmienku, že prezident nesmie byť predsedom strany? NIE. Jedinou ústavnou podmienkou predsedu vlády je abdikácia hneď po jeho zvolení. Avšak ako predseda strany môže naďalej ostať.

Možný scenár v novom svetle

 • Predseda vlády Róbert Fico je zvolený za prezidenta

 • Róbert Fico abdikoval a stal sa prezidentom, pričom fukciu predsedu Strany Smer-SD nezložil

 • Ako predseda strany s nadpolovičnou väčšinou v parlamente priamo určil za svoju náhradu nového predsedu vlády R.Kaliňáka (tu som si nie istý, či je to možné...)

 • Post predsedu Národnej rady ostal nezmenený, k žiadnym dramatickým rozpadom strany Smer-SD nedošlo

 • Podľa posledného výkladu ústavy, má prezident úplnú slobodu pri menovaniach ústavných činiteľov, preto akákoľvek zmena musí byť vždy v súlade s prianím prezidenta R.Fica. 
  Naviac z titulu predsedu strany Smer-SD, aj tak o všetkých veciach bude rozhodovať sám a R.Kaliňák vo funkcii predsedu vlády, bude fakticky jeho podriadeným

Práve som popísal diktátorský režim, keď jedna osoba vo svojich rukách koncentruje kontrolnú, zákonodarnú a výkonnú moc a cez menovanie ústavných činiteľov aj súdnu moc. Ešte stále sa Vám zdá ako perfektný scenár dostať Róberta Fica z postu predsedu vlády?

SkryťVypnúť reklamu

Mne nie. Preto musí opozícia odhodiť sváry a nájsť priechodného kandidáta, ktorý Róberta Fica určite porazí. Musí to byť jedno meno, na ktorom sa zhodnú všetci a kto dostane plnú podporu.

Aký scenár zvoliť? Zorganizovanie pravicových primárok, ako navrhuje OKS? To by však muselo obnášať ochotu všetkých pravicových prezidentských kandidátov podriadiť svoje osobné ambície výslednému kandidátovi. Alebo osloviť nejakého "externého" kandidáta? Je to na diskusiu...

Ak opozícia nedokáže nájsť spoločnú reč, vládu Fica si zaslúžime

Zdroj
Blog: http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/317597/Moznosti-ustavneho-postupu-pri-pravomoci-prezidenta.html

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
 • Počet článkov:  184
 •  | 
 • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu