Ficova kúpa SPP - jeden veľký podvod.

V posledných dňoch sa zintenzívňujú snahy o medializáciu predaja 49% podielu E.ON Ruhrgas a Gaz de France. Fico tvrdí, že je nutné aby to štát kúpil, keďže je strategický podnik.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (106)
Plyn v rukách Smenzorov = SME(ráckych spo)nzorov
Plyn v rukách Smenzorov = SME(ráckych spo)nzorov (zdroj: Pravda)

Povedzme si najprv o čo ide.

Štát síce vlastní 51% plynární, ale riadenie podniku majú podľa zmluvy v rukách akcionári E.ON Ruhrgas a Gaz de France združení v spoločnosti Slovak Gas Holding (SGH) vlastniaci 49% akcií. Vzhľadom na to, že doteraz bol plynový byznis mimoriadne výnosný, javila sa pôvodná cena akcií 121mld SK (cca 2,9miliardy EUR) podľa kritiky Fica ako mimoriadne podhodnotená a prakticky 12rokov nerobil nič iné než len kritizoval odpredaj týchto akcií.

Má Fico pravdu keď kritizoval riadenie SPP?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa však na sumy, ktoré zarábal SPP v období po predaji. Z podniku, ktorý generoval stratu za Mečiarovskej éry (aj keď je to ťažké uveriť z dnešného pohľadu) sa stala dojná krava štátneho rozpočtu Celkový zisk SPP pred zdanením bol v rokoch (v korunách)

2001 - 5,9mld
2002 - 12,6mld
2003 - 25,7mld
2004 - 27,2mld
2005 - 25,6mld
2006 - 29,1mld
2007 - 19,1mld
2008 - 20,5mld (682mil €)
2009 - 19,4mld (643mil €)

To znamená, že spolu s odvodom DPH, po zdanení a rozdelení zisku 49% akcionárom a 51% štátu, tvorili plynové peniaze významnú časť zdrojov štátneho rozpočtu. Napríklad v roku 2011 SPP zarobil 564 mil. eur, čo je približne na úrovni roka 2010 (561 mil. eur). V korunách je to skoro 17mld Sk.

SkryťVypnúť reklamu

A ďalej citujem z tlačovej správy : "V roku 2011 odviedli spoločnosti skupiny SPP (plne konsolidované) do štátneho rozpočtu vo forme DPH a dane z príjmu celkovú sumu 492,5 mil. eur, čo predstavovalo 17 % podiel na príjmoch štátneho rozpočtu za tieto druhy daní (DPH, daň z príjmu). Celkovo odviedli spoločnosti skupiny SPP do štátneho rozpočtu v roku 2011 v podobe dane z príjmu, DPH a dividend sumu viac ako 773 miliónov eur, čo predstavovalo takmer 6,5 % z celkových príjmov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v uplynulom roku."

Nezabudnite - za Mečiara bol SPP stratový a dodnes sa štát súdi za mafiánske praktiky, keď riaditeľ SPP Ducký podpísal neoveriteľné množstvo bianco zmeniek. Tzn. po svete kolujú papiere s jeho podpisom, kde si každý zločinec môže dopísať sumu akú chce. Nakoniec, preto ho zastrelili, aby jeho smrť definitívne zahmlila tento podvod.

SkryťVypnúť reklamu

Investor nedostáva peniaze z DPH príjmov, jeho zisk je podiel 49% z uvedených súm po zdanení. Takže vyhlasovať tento predaj za stratový pre štát je bohapusté klamstvo, keďže štát na celej transakcii nielen jednorázovo zarobil 2.9miliardy EUR, ale naviac každý rok mu táto sliepka zniesla stámilióny EUR na daniach a 51% percent zo zisku. Investori zarobili do roku 2011 cca rovnakú časť ako vložili, takže až v roku 2012 bude ich zisk očistený od nákladov na kúpu celého podniku.

Tzv. nevýhodnosť predaja sa ukazuje aj dnes, keď podiel, ktorý vlastnia spoločne Nemci a Francúzi sa predáva - a teraz sa podržte za 2.5miliardy EUR, t.j. so stratou 400miliónov EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Haló Mr. Fico - kde ste so svojou kritikou ceny???

Druhý podvod Fica

Na začiatku roka 2012 vedenie Smeru začalo útočiť na SaS, ktoré malo v gescii vedenie Ministerstva hospodárstva za podvod pri tzv. odpredaji ďalšieho rodinného striebra - prenosovú transportnú sústavu, ktorá sa podľa Fica prevádzala do spoločnosti Eustream účtovne oddelenej od materskej spoločnosti SPP za účelom krádeže.

Mr. Fico už ale nepovedal ďalšie dôležité fakty, ktoré sa mu do demagogickej kampane nehodili. Eustream je totiž 100 percentná dcérska spoločnosť SPP. Transportné zariadenia SPP (t.j. "rúry") nejde predať, iba bezodplatne previesť na druhý právny subjekt. Tým, ze štát má 51% v SPP a Eustream je 100% dcéra SPP, štát bude mať na rúru presne rovnaký dosah ako predtým (vrátane práva blokovať prípadný predaj mimo skupiny). Takže Mr. Fico klame ak hovorí o predaji, keďže vždy išlo len o bezodplatný prevod, kde štát ani na sekundu nestráca kontrolu nad prevádzaným majetkom.

Zároveň pri tom, ako s vážnou tvárou kydá na "zlodejov" zo strany SaS, zabúda podotknúť, že nariadenia EU sú pre nás záväzné pod hrozbou sankcií. A že podľa tzv. 3. liberalizačného balíka EU, kde sa hovorí, že aj pri len účtovnom oddelení tranzitu od zvyšku činnosti, musí byť tranzitná infraštruktúra priamo vedená v majetku tranzitnej spoločnosti (t.j. nemôže byť len prenajímaná od matky, ako tomu je doteraz). Takže je zrejmé že ak nechceme platiť obrovské penále rádovo v miliónoch EUR, musíme vykonať nariadenie Európskej Únie a preto momentálne potichu pokračuje Ficove Ministerstvo hospodárstva v tejto operácii aby sa do marca 2013 úplne oddelili predaj a transport plynu nielen po účtovnej stránke ale aj po stránke evidencie majetku.

Je obdivuhodné koľko lží je Mr. Fico schopný povedať v niekoľkých vetách. Pripomína mi krásnu blonďatú sekretárku na konkurze, ktorú po piatich minútach testovacieho strojopisu hodnotí riaditeľ firmy : "Slečna ste úžasná, máte fantastickú postavu a výzor a.. no ukážte čo ste napísali. Výborne, len sedem chýb, tak prejdeme k ďalšej vete."

Tretí podvod Fica

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vedie Ficov človek. V roku 2011 ÚRSO nariadil aby cena plynu pre Domácnosť bola pod nákladmi a tak SPP v tejto položke vykázal stratu 50miliónov EUR (1,5mld v korunách ). Samozrejme že sa SPP (ergo akcionári) s týmto nezmieril a začali prijímať opatrenia na vrátenie týchto peňazí. Fico obvinil štátnych zástupcov (nominanti SaS) v Dozornej rade, že idú proti štátu. Jeho nominanti však už problém odkývať akcionárom čokoľvek problém nemajú, napriek tomu Fico mlčí.

Mlčanie svedčí o tom, že Fico len klamal na kameru a voličom, keď sa tváril že ochraňuje ich záujmy. V skutočnosti všetko robí v prospech veľkých firiem a svojich chlebodarcov. Jeho demagogický talent je veľký, to priznávam, za tých 12 rokov sa v populizme dostal na skutočne špičkovú úroveň.

Odpredaj podielu zahraničných akcionárov pripravovali už nominanti bývalej vlády a zvlášť SaS. Pripravovali sa kroky na zvýhodnenie úlohy štátu výmenou za bezproblémovosť transakcie. Súčasná vláda ďalej pokračuje v odpredaji českej energetickej skupine EPH (Energetický a průmyslový holding) kde má významný podiel Smerácky sponzor (tzv. Smenzor) J&T skupina.

Prečo Fico napriek dohode o predaji vyt(v)ára ilúziu kupovania štátom?

Zahmlievanie Fica, že chce odkúpiť podiel za 2,5miliardy je len tliachanie do vetra, pretože na to reálne štát nemá. Celé je to len o marketingu, aby ukázal ako sa stará o ľudí a hlavne aby nikomu neprišlo divné pozadie celého obchodu. Keď nebude prenosová sústava generovať zisk (Rusi už totiž Ukrajinu, ergo Slovensko obchádzajú) jediným zdrojom zisku akcionára bude predaj plynu a preto musí Fico garantovať ziskovosť predaja. Tak ako dokázal jeho nominant ÚRSO potopiť ekonomiku prevádzky SPP keď tam sedeli "zlí" nominanti, tak bude vedieť nastaviť cenu, aby bol budúci akcionár spokojný.

Ako poznáme Fica, tento scenár je viac ako pravdepodobný a tých 2,5milardy EUR bude treba zaplatiť nie do 10rokov ako bolo za predchádzajúcich akcionárov, ale podstatne skôr - však sme žraloci, nie?

Zároveň dobre poznáme našich "žralokov" - fungujú ako predajcovia bazáru. Kúpia vec, natrú ju novým náterom a predajú ďalej. Vzhľadom na dobré kontakty Petra Kellnera v Rusku je veľmi pravdepodobný aj scenár predaja plynového byznysu do ruských rúk - to už len bude strategický podnik...

Vitajte v nových JaTáckych časoch a spomeňte si na tento článok pri zvyšovaných účtoch za plyn.Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu