Stručný odkaz politikom - hanbite sa!

Vybrali SME
P.S. o pár hodín neskôr
Inde som sa vyjadril, že voľba Kotlebu je zlyhanie demokracie. Nie je to presné - je to zlyhanie tých, ktorí sa demokratickou cestou dostali k moci. Ako povedal jeden známy : Kotlebu možno slovenská politika potrebovala. Je to chemoterapiu na politickú rakovinu
Nie je síce jasné, či chemoterapia pomôže a či nakoniec nezabije aj organizmus. Avšak zlyhali všetky neinvazívne prostriedky liečby, zlyhali aj alternatívne a prírodné metódy, ani homeopatia a zariekavanie domácich liečiteľov nepomohli. Naviac lekári pacienta ignorovali. Takže už na zozname neostalo nič iné.
Pre mňa to však znamená celkom pozitívnu správu. Politické elity považujú ľudí za beztvárne a poslušné ovce, ktoré možno manipulovať ľubovoľným spôsobom. Nie je to tak celkom pravda a voliči v Bystrici dokázali, že majú svoje nesplnené potreby, ktoré dokázali artikulovať zrozumiteľným spôsobom. Dopyt vždy vyvolá ponuku. Aj v tomto prípade sa našiel niekto, kto sa trafil do nôty voličom, kto svojou ponukou jednoduchých riešení vyplnil dopyt, po ktorom úpenlivo volali a ktorý nebol nikto z politikov ochotný vyslyšať. Voliči, ktorých záujem je prvoradý vyjadrili že politické elity zlyhali. Hoci voľba Kotlebu nie je adekvátne riešenie, je to dramatický protest ľudí, ktorí zobrali do rúk príležitosť vyjadriť svoj hnev legálnym civilizovaným spôsobom.
Myslím, že túto lekciu z reálnej politiky by si všetci politici mali podrobne preštudovať. Obviňovať môžu len samých seba, namiesto rozčuľovania a obviňovania druhých by sa dnes mali hanbiť za svoje dvadsaťročné politické zlyhania, kriminálne rozkrádačky, nepotizmus a korupciu. Mali by sa hanbiť aj za neriešenie sociálnych a menšinových problémov, ktoré slúžia len ako volebné heslá na plagátoch. Rád by som od niekoho z nich počul ospravedlnenie a priznanie toho, že je to vina politikov v prvom rade. Ale to chcem asi moc.
Nevadí občania - namiesto revolúcie a rozbíjania výkladov ste spravili evolučný krok. Bystričania, legitimizovali ste nacionálneho socialistu do čela Vášho kraja. Budete s tou voľbou musieť žiť a my ostatní s Vami. Ukázali ste však elitám prostredník a zároveň ste vytvorili žiarivý príklad, že hlas voliča má svoju cenu, že mobilizácia za nejakým cieľom vie prevalcovať aj taký zdanlivo neporaziteľný kolos ako je Smer-SD. Svätoplukovské heslo - "V jednote je sila!" sa tu ukázalo v plnej miere. A nepotrebovali ste k tomu honelníkov z politických strán, mobilizácia išla naprieč celým politickým spektrom bez akejkoľvek vnútornej organizácie. Tak ako bol November 1989 organickým vzopätím celej spoločnosti, keď tlak režimu vytvoril výbušnú zmes, rovnako aj dnešná situácia v krajine začína pripomínať niečo podobné (samozrejme v inej situácii).
Veru Smer-SD by sa mal začať obávať. Napriek búchaniu sa do pŕs ako sme to vyhrali, Róbert Fico by mal začať hľadať únikovú cestu. V článku o Ficovej kandidatúre, som vyjadril závažnú obavu o tom, čo sa stane po jeho zvolení za prezidenta a skutočne sa obávam o ďalší osud demokracie na Slovensku. Avšak po týchto skúsenostiach sa môže veľmi ľahko stať, že mu prezidentská kandidatúra nevyjde. Tým, že je najpopulárnejší, ale zároveň aj najkontroverznejší politik Smeru má neuveriteľný mobilizačný potenciál - opozície.
Nik iný ako Róbert Fico nedokáže proti sebe zjednotiť každého kto má nohy a dýcha. A to je pre mňa, po uvedomení si sily občianskej spoločnosti, ďalší pozitívny výsledok týchto župných volieb.