Slama Ti trčí z topánky, bratu.

Často mi v diskusiách vyčítajú, že sa menej venujem špecifickým slovenským problémom. Mám za to, že úzkym prepojením Európy sa nás negatívne javy v Nemecku alebo Belgicku dotýkajú viac ako sme ochotní si pripustiť. Je jedno či ide o ekonomiku, alebo spoločenské problémy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Kompetencie národných štátov v Európe

85% dnešných zákonov Slovenskej republiky je dnes tvorených v Bruseli a naši "zákonodarcovia" majú jedinú povinnosť. Tváriť sa dôležito, zodpovedne a tieto zákony, nariadenia a príkazy bez meškania implementovať do nášho legislatívneho systému. Slovenské zákony, ktoré tvoríme mimo týchto nariadení nesmú byť samozrejme v rozpore s predpismi Európskej Únie, ináč dostaneme opäť príkaz, demarš či iný druh zdvihnutého prsta, na základe ktorého musíme obnoviť stav jednotnej európskej legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemôžem si nespomenúť častý argument diskutérov - to je len chvályhodné, však naši poslanci sú tak skorumpovaní a neschopní, že dať im do rúk bezbrehú moc bez zodpovednej bruselskej kontroly by znamenalo úplny pád Slovenska do anarchie. Odmysliac od argumentu že kreativita takého Smeru pri kradnutí je nekonečná bez ohľadu na bruselské obmedzenia, sa treba zamyslieť či z Bruselu skutočne prichádza nádej, alebo mráz...

Vnímanie európskych inštitúcií

Bruselské zákony sú tvorené na návrh Európskej komisie a schvaľované Europarlamentom. Avšak tým že tieto inštitúcie nemajú jednotiaci prvok, s ktorým by sa vedel volič identifikovať, záujem o voľby a o dianie v Bruseli je neuveriteľne malý, k európskym voľbám chodí menej ako 15% voličov. No povedzte sami. Nie je to proti prírode, ak sa o 85% zákonov zaujíma len 15% ľudí?

SkryťVypnúť reklamu

Celkom však tieto postoje chápem. Máte dojem že viete na základ akých krítérií (prípadne Vášho hlasu v Eurovoľbách) sedí na čele EU komisie Barroso (mimochodom bývalý vyznavač extrémizmu)? Viete že by sa Vás ako občana nejaký europoslanec pýtal na názor a tento sa potom snažil presadiť? Nie, v súčasnej podobe je pyramída, ktorá rozhoduje o našich peniazoch, našej prítomnosti a budúcnosti úplne anonymná. Dnes je to vlastne sen každého diktátora. Stačí ovládnuť pár desiatok ľudí na špici pyramídy a máte pod kontrolou 500 miliónov ľudí. Čo viac si môžete priať?

Toto nebezpečenstvo je vyvažované Radou Európskej Únie. Je to spôsob ako občania Únie (dá sa povedať) priamo ovplyvňujú dianie na európskej úrovni, aj keď o tomto prakticky nikto nevie. Lokálne voľby, na základe ktorých vzniká lokálna vláda sú totiž adresné a priame. Ministri, vzišlí z týchto volieb potom zasadajú v Rade Európskej Únie a táto má veľmi široké a dôležité právomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Europarlament je inštitúcia, kde o čestnosti jej predstaviteľov mám svoje pochybnosti, minimálne je to veľmi dobre platený job - prečítajte si môj minulý blog na túto tému. Jeho právomoc je síce veľká a dôležitá v trojuholníku moci Európskej Únie ale aj veľká je aj neviditeľnosť jeho fungovania. Aby som pravdu povedal Europarlament sa zviditeľňuje najčastejšie pri škandáloch a finančných nárokoch.

Budúcnosť Európy

Takže v súčasnej podobe je byrokratizácia najvyšších orgánov únie skoro dokonalá a práva, kompetencie Bruselu smerujú k úplnosti. Tento model je podľa mňa úplne nefunčný a skončí v obdobe ZSSR. Keď na papieri síce moc patrila ľudu, ale celú moc držalo v rukách politbyro strany, ktoré potom podľa sklenenej gule rozhodovalo o osudoch krajiny. Ako to skončilo pre životnú úroveň ľudí, si mnohí z nás ešte dobre pamätajú.

SkryťVypnúť reklamu

Sú len dve možnosti, ktoré zabezpečia demokratickú budúcnosť Európy v dlhodobom výhľade. Úplná federalizácia a voľby do Európskych inštitúcií budú priame adresné a zloženie Európskej vlády budú reflektovať vôľu voličov, alebo návrat k EHS, ako Únii pre hospodársku spoluprácu a politika bude lokálna. Aj keď sa v súčasnosti stále viac objavuje téma federalizácie, osobne nie som príliš optimistický čo sa týka možnosti ovplyvňovať volené orgány EÚ napr. podľa vzoru USA.

Pamätajte na heslo - moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Takže súčasný stav, keď o dianí kontinentu a priľahlých oblastí rozhoduje relatívne malá skupina ľudí, keď v európskych inštitúciách kolujú ľudia z tej istej skupiny, je pre túto skupinu viac ako žiadúci. Predpokladám, že vzhľadom na možnosť ťahať hodne veľké finančné páky, sa budú snažiť o trvalú formu tejto vlády.

Ak by som bol autor science-fiction, povedal by som že smerujeme k trvalej forme plutokracie, kde pod pláštikom vzletných slov a Potemkinovej dedine demokratických volieb, aj tak bude vládnuť nejaká neformálna skupina bohatých ľudí. Títo si vychovajú, zorganizujú a uplatia ľudí na čele reprezentatívnych orgánov Únie a zdanie nezávislosti a demokratičnosti bude zachované.

Ako vždy, ak si myslíte, že komentár treba podporiť, prejdite na VYBRALI SME a tam kliknite na hlasuj! .

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu