Socializmus je presne to, čo nám tu začína vládnuť?

V Európe sa hrdíme tradíciou oddelenia štátu a náboženstva. Nemala by sa však zaviesť aj tradícia oddelenia štátu a podnikovej sféry?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Za uplynulé dni sme sa zo strany vlády dozvedeli veľa návrhov na zaplátanie dier v štátnom rozpočte. Podľa poslancov strany SaS vláda schválila 14 zákonov, ktoré poškodili podnikateľské prostredie. Vláda si osobuje právo vedieť všetko najlepšie a namiesto vytvárania mantinelov pre podnikanie a maximálne šetrenie, bráni podnikaniu vytvárať to čo je jeho úlohou - pracovné miesta a zisk

Spomenul som si na článok, ktorý som čítal od Daniela Greenfielda za podobnej situácie v USA, keď hodnotil schopnosť vlády rozhodovať o podnikateľskej sfére na prirovnaní prepojenia štátu a cirkvi. Ja to považujem za nezdravé pre obe strany vzťahu, keďže náboženstvo by sa rozvíjalo lepšie bez štátnych zásahov. A rovnaký postoj platí aj pre podnikanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oddelenie štátnej a náboženskej moci bolo niečo, čo si zakladatelia U.S. veľmi dobre uvedomovali. Vláda nemá rozhodovať, avšak dnes sa vláda a podniky preplietli do hlboko nezdravého vzťahu, ktorý je deštruktívny tak pre vládu ako aj podnikateľský sektor vo všeobecnosti.

Prepojenie s vládou povzbudzuje podniky k hľadaniu ciest k bezprácnemu zisku. Pre mnohé podniky je teraz lacnejšie lobovať, ako súťažiť na trhu. Celá kultúra firemného lobingu ukazuje podnikom že je "problém" produkovať lepší výrobok, poškodzuje práva spotrebiteľov a nakoniec korumpuje vládu úplatkárstvom.

Medzitým vláda stále cíti potrebu regulovať podnikanie,čo je však cesta k zníženiu konkurencieschopnosti podnikov. Neexistuje lepší spôsob ako zničiť priemysel, než pod dohľadom byrokratov s definitívou, ktorí za svoje činy nenesú zodpovednosť a nemôžu byť ani vyhodení, znížiť úroveň efektivity s vládou prepojených podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako sa prehlbuje prepojenie medzi priemyslom a vládou, rozširuje sa aj korupcia. Spotrebitelia a malé podniky sú ošklbávané na daniach a poplatkoch, peniaze daňových poplatníkov sú vynaložené na tučné vládne dotácie pre firemných darcov a voľby či zasadnutia parlamentu sa menia na futbalové zápasy medzi súťažiacimi podnikmi, z ktorých každý hľadá priestor pre vlastné "skórovanie".

Akurát teraz máme príklad solidarity vlády voči požiadavkám sponzorov krásne pred sebou. Pán Fiľo z Ružomberka, sponzor, ktorého si v Smere tak vážia, požiadal o dotáciu 25miliónov EUR. Osobne si myslím, že aj keď je papierovo všetko v poriadku a podľa všetkých kritérií nie je žiaden problém, ide o mimoriadnu výšku dotácie, v ktorej sú zahrnuté aj povinné odmeny sponzora strany...

SkryťVypnúť reklamu

Vláda nikdy nemala hrať takú rolu pri ovplyvňovaní voľného trhu, a rovnako ako v prípade štátnej cirkvi, aj prepojenie priemyslu a vlády má katastrofálne následky. Množstvá finančných výpomocí nejdú na účely, ako sú prezentované, ale manažéri používajú peniaze z finančnej výpomoci na vlastné ciele a pôžitky. A to je problém.

Voľný trh je najúčinnejší spôsob, ako potrestať hlúposť firiem. Vláda toho schopná nie je. Umelé systémy pre reguláciu podnikov a korporácií vládou ignorujú skutočnosť, že vláda opakovane preukazuje neschopnosť regulovať samu seba. Slovenská vláda namiesto efektívnych úsporných opatrení na strane výdavkov, len zdiera daňových poplatníkov. To nie je príznak schopnosti viesť krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Fúzia byznisu a štátu vytvára vlastnú podobu centralizovaného náboženstva vo forme socializmu, vo vieru v moc vlády vyriešiť všetky problémy prostredníctvom centralizovaného riadenia. V minulosti však táto cesta viedla znovu a znovu dole do bažiny a hnoja nekompetentnosti, chudoby a tyranie.

Voľný trh ponúka svoju vlastnú podobu kontroly a vyvažovania prostredníctvom kritéria úspechu a neúspechu. Vláda má len vytvárať mantinely a pravidlá pomocou demokratických volieb. Aj vláda aj voľný trh majú svoje miesto - ale na svojej strane stola. Voľný trh potrebuje chladnú a tvrdú kontrolu pomocou reálnych výsledkov. Vláda by mala zastupovať záujmy občana. Ale keď sa obidve stránky spoločnosti prekryjú, dostanete to najhoršie z oboch svetov.

Vláda nemá skúsenosť s nemilosrdnou kontrolu. Vlády sa menia na základe popularity, nie výsledkov. To však robí z vlády očividne zlý nástroj na riadenie firmy. Nemusíte sa stať práve predsedom vlády. Nemusíte mať výsledky a nemusíte mať potuchy o tom, čo robíte. Stačí len, aby ste zostali na správnej strane vo voľbách.

Vláda je zo svojej podstaty neefektívna, má len reprezentatívnu a kontrolnú funkciu. Obchod zas nemusí byť reprezentatívny, jediné čo je treba, aby bol účinný, inovatívny a s preukázateľnými výsledkami. Byznis môže byť úplne bezohľadný, pretože je orientovaný na výsledok - to je jeho cieľ. Pri pokuse spojiť vládu a byznis, získate neefektívnosť vlády plus neľútostnosť podnikania v jednom. Neľútostná neschopnosť, neznie Vám to povedome? Hovoríme tomu socializmus...

A to je dôvod, prečo oddelenie podnikania a výkonu štátnej správy sa musí stať opäť prioritou dňa.

Podľa článku Daniela Greenfielda "The Separation of Business and State" Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Len pre ilustráciu - pozrite si bez servítky, čo nám vláda prichystala za rany istoty

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu