Vyvodí hovorca prezidenta zodpovednosť?

Posledné dni je častou témou denníkov a médií trestné oznámenie Kancelárie prezidenta SR (KP SR) na neznámeho páchateľa. KP SR ústami hovorcu Mareka Trubača svoje oznámenie opierali o tvrdenie, že prezident sa v dobe diskutovanej v trestnom oznámení nenachádzal na území Slovenska

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Na úvod si povedzme, kto to je prezident republiky. Podľa Ústavy SR je hlavou Slovenskej republiky. "Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov". Prezident je volený občanmi a je teda nielen náš reprezentant vo svete, ale aj najvyššie postavený štátny zamestnanec, t.j. človek platený z daní nás všetkých, občanov Slovenskej republiky. Prezident má byť morálnym vzorom, pravdovravným a čestným. Akékoľvek pochybnosti o jeho morálnej integrite sú v demokratických krajinách dôvodom na veľmi hlboké pochybnosti o spôsobilosti osoby tento úrad zastávať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je práve málo príkladov na to, že v prípade nájdenia sa podobných pochybností proti etike či morálke prezident skladá demisiu. Pretože je "len" zamestnanec, na poste, kde to bez tej hlúpej entity, svedomím zvanej, akosi nejde. Tak zložil funkciu maďarský prezident, keď sa objavili pochybnosti o dosiahnutí stupňa akademického vzdelania, či nemecký, kde ku demisii stačil len príliš dobrý úver na pôžičke...

Vráťme sa na našu rodnú hrudu. Denník SME po overení vyhlásenia hovorcu prezidenta tvrdil, že prezident Ivan Gašparovič bol v čase, keď sa mal podľa Mareka Trubača slniť na pobreží Jadranu, podľa ním podpísaných dokumentov, v Bratislave. Ďalšou záhadou je vyjadrenie Mareka Trubača spred viac ako troch rokov, keď v denníku Pravda 4.8.2009 opisoval, ako Ivan Gašparovič miluje Chorvátsko, dokonca, že sa práve tento piatok vrátil na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak vo výpovedi pre médiá Marek Trubač tvrdil, že prezident na Slovensku do 2.8.2009 nebol, takže je vylúčená akákoľvek spojitosť s udalosťami okolo nešťastného víkendu.

Obávam sa však, že nešťastným bolo a je vystupovanie Mareka Trubača. Dlho bol v dileme, ktorú verziu si vybrať, hodil si mincou, ajhľa - od dnešného dňa budeme tvrdiť že sme boli doma, na Slovensku.

A hneď druhý deň víťazoslávne vyhlásil novinku

  • tvrdenie o dlhom slnečnom pobyte na pobreží Chorvátska bolo nepravdivé

  • od dnes tvrdíme, že je pravdou nemá reč dokumentov a Ivan Gašparovič sa vrátil podstatne skôr aby mohol splniť svoju prezidentskú povinnosť, podpísať promptne úradné listiny a po dobre vykonanej práci sa v sobotu vydať na futbalový zápas v Bratislave

Táto verzia vyzerala perfektne - však každý vie aký je Ivan Gašparovič veľký (pasívny) športovec a fanúšik. Marek Trubač si však opäť svoju prácu spravil, mierne povedané, nedobre. V sobotu 1.augusta bola totiž Bratislava futbaluprostá. Takže Ivan Gašparovič na žiadny zápas ísť nemohol.

SkryťVypnúť reklamu

Tak si to zhrňme. Trestné oznámenie bolo podané preto, lebo KP SR, úrad s mnohými desiatkami ľudí zabezpečujúcimi protokol, program a bezpečnosť hlavy štátu, ktorý má históriu záznamov o každom kroku, každej minúte prezidenta celé roky dozadu si bola istá, že prezident bol v Chorvátsku. Potom tvrdili, že v Chorvátsku nebol, naopak drukoval nejakému družstvu na futbale v Bratislave. Žiadne mužstvo však v Bratislave nehralo v sobotu. Slovan mal síce zápas, ale o deň neskôr, t.j. 2.8.2009.

Konečná verzia je však roztomilá - Nepotrebujeme sa obhajovať, t.j. v preklade "Myslite si čo chcete, nám je to jedno." To je zaujímavé, človek platený z našich daní, nie je ochotný skladať účty...

SkryťVypnúť reklamu

Je to skrátka megaškandál, kde sa hľadanie alibi stáva fraškou a dôveryhodnosť minimálne Mareka Trubača klesá k absolútnej nule. Jediným argumentom sa potom stávajú výpady proti osobám a činnosti kritických hlasov, kde napádajú napr. stranu SaS a členstvo v jej radoch (mimochodom garantované Ústavou SR) je zásadným dôkazom nedôveryhodnosti tvrdenia. Smiešne.

Pre verejných činiteľov, platených z našich daní, však neplatí prezumpcia neviny, dôkazné bremeno je na strane "obvineného". Bolo by viac ako vhodné, keby sa ústami Mareka Trubača Ivan Gašparovič vyjadril ku svetu, ako to s tým dôkazom prítomnosti hlavy štátu je.

Myslím, že je čas spýtať pána Trubača - vyvodíte zodpovednosť za celý rad klamstiev a vlastnú fatálnu neschopnosť?

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu