Zahraničné púte politikov majú svoje dôvody

Dnes sa pozrieme na zahraničnú politiku čara zbavenú: viete prečo navštívil egyptský sunitský prezident Morsy Irán, hlavný šiitský štát prezentovaný ako sídlo diabla? V článku si prečítajte komentár k analýze od bývalého podporovateľa terorizmu, dnes významného analytika Dr.Tawfik Hamida.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Prezident Morsy vládne Egyptu. Je to krajina, kde okrem tiav, Červeného mora a pyramíd, môžu turisti strenúť aj domácich obyvateľov, veľa obyvateľov. Egypt má dnes 83 miliónov ľudí a pribúdajú neustále ďalší priam raketovým tempom. Čo by sme ešte spomenuli okrem turizmu v Egypte? Nemusíte dlho rozmýšľať - keďže sa tu nachádza najvýznamnejšia univerzita islamského sveta Al-Azhar je jasné, že bude dôležitá aj táto oblasť kultúry (a politiky). Egypt sa kvôli počtu obyvateľov, aj kvôli historickej kultúrnej tradícii cítil trocha viac ako ostatné islamské krajiny a vždy sa snažil hrať dôležitú úlohu v islamskom svete. Bohužiaľ s rastom počtu obyvateľstva a chýbajúcimi zdrojmi mu to akosi nejde. Každoročne je odkázaný na podporu USA, Európy a bohatých monarchií Perzského zálivu. Aj preto bol vždy ochotný pristúpiť na dohodu so Západom či Izraelom ako výmenu za finančnú pomoc v miliardových čiastkach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po páde režimu Mubaraka, sa dostal k moci Mohamed Morsy s podporou Moslimského bratstva, čo je organizácia považovaná na Západe za možný zdroj fundamentálnych islamistov a terorizmu. Sayyid Qutb významný egyptský spisovateľ a ideológ tejto organizácie, svojho času napísal vo svojich Míľnikoch (Milestones) či komentároch ku koránu (In the shade of the Quran) že islam musí vystriedať skazenú západnú civilizáciu, neakceptoval polovičatosť vo viere a takisto nepovažoval násilie za niečo, čoho by sa mala moslimská societa vystríhať.

Panovali obavy akým smerom sa Morsy vyberie. Jeho prvá cesta viedla do centra islamu (a bezodného mešca) Saudskej Arábie. Bohužiaľ očakávaná finančná pomoc zo strany Saudskej Arábie neprišla a tak je jasné, že sa musel Morsy pozrieť po iných zdrojoch. Jeho dávny predchodca Gamál Násir dokázal svojho času využiť rivalitu veľmocí na to aby dostal do krajiny pomoc a postavil s pomocou Sovietov Asuánsku priehradu. To isté urobil Morsy.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je najväčší rival Saudskej Arábie v regióne - no predsa Irán. A tak sa smer jeho púte obrátil do Teheránu. Je zrejmé, že tu nejde o nejaký zásadný zvrat politiky ale zdvihnutý prst sunitským monarchiám - Ak nám nechcete pomôcť Vy, ako bratia v sunitskej viere, obrátime sa na na šiitov, uzavrieme spojenectvo s Teheránom výmenou az finančnú pomoc. Taktiež je to zdvihnutý prst voči USA, ktorú ma navštíviť v blízkej budúcnosti.

Ak skutočne chce uzavrieť s Teheránom spojenectvo, mal by rozhodne používať iný diplomatický slovník. Rozdiely medzi šiítmi a sunitmi pochádzajú z dávnej minulosti a Morsy by nemal tieto veci vyťahovať ak by sa mohli Peržania cítiť urazení - čo robí. Okrem toho vyhlasovať, že najvernejší spojenec Iránu Assad, ktorý je v súčasnosti na čele Sýrie musí odísť, tiež Iráncom úsmev nepridá...

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme sú tu aj iné lákadla, prekážky a úskalia tohto podivného vzťahu, ktorý je podobný ako keby sa Kubánec Fidel Castro vydal do Washingtonu kamarátiť sa "s veľkým diablom" v Oválnej pracovni.

Napríklad spoločná túžba odstrániť Izrael je rovnaká ako v Iráne. Oslava bojov a džihádu na prejave vo Vojenskej akadémii citovaním Koránu z medinských, veľmi nenávistných vešov (S 8:60), môže byť do budúcna znakom iného prístupu k okolitému svetu, čo by sa Teheránu určite páčilo.
60. Připravte tedy proti nim všechno, co schopni jste postavit ze síly a oddílů jezdeckých, abyste zastrašili nepřátele Boží i nepřátele své a jiné mimo ně, které ještě neznáte, ale které Bůh dobře zná. A cokoliv vydáte na cestě Boží, bude vám plně nahrazeno a nebude vám ukřivděno. Korán v Hrbkovom preklade
Takisto vzbudil údiv oznam o možnej kúpe ponoriek z Nemecka, schopných niesť jadrové zbrane, čo v súvislosti s návštevou v Iráne a jeho jadrovými ambíciami vyvoláva nepríjemné mrazenie.

SkryťVypnúť reklamu

Moslimské bratstvo si však nemôže dovoliť stratiť tvár a po dlhej podpore rebelov v Sýrii zmena postoja by znamenala stratu cti. Avšak tvárou v tvár hroziacej ekonomickej katastrofe a neochote Saudov sponzorovať ekonomiku Egypta by heslo Moslimského bratstva "Islam je riešenie" veľmi rýchlo skolabovalo. Nejaké peniaze skrátko Morsy zohnať musí.

Napriek všetkému, treba cestu do Iránu brať ako pokerovú partiu, ako bluf, ktorý má za úlohu zodvihnúť šejkov a Američanov zo stoličiek a otvoriť pokladnice s dolármi.

Jednoduché, však?

Celú analýzu si prečítajte (v angličtine) na tomto miesteAk sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu