
Verejné obstarávanie bolo v minulých rokoch zdrojom obrovského ryžovania a korupcie, kde Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) často slúžil len ako užitočná kamufláž. Ministerstvo vnútra pod vedením Róberta Kaliňáka už predtým akceptovalo názory poslancov SaS Drobu a Chrena na zmeny v dopravnom zákone a včera prešla parlamentom veľká novela o verejnom obstarávaní, kde boli implementované užitočné poznatky z praxe, návrhy opozičných poslancov, pripomienky z tretieho sektora či odmietnuté najviac kritizované zmeny (typu absolútnych nezmyslov škrtanie najvyššej a najnižšej ponuky).
Medzi zmenami, ktoré nás čakajú vo verejnom obstarávaní, by som vyzdvihol zvlášť zmeny, ktoré nastali následkom pripomienok opozície, keďže doterajšia prax bola diametrálne odlišná a na takom Zákonníku práce sa podpísala katastrofálnym spôsobom.
- Martin Chren (SaS) podal pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavádza porovnávanie cien na stránkach ÚVO. V prípade, že verejná organizácia bude vedieť nakúpiť lacnejšie ako priemerná cena na trhu, nemusí absolvovať byrokratický kolotoč obstarávania pri malých zákazkach a môže rovno nakupovať. Dobré, nie?
- Lucia Žitňanská (SDKÚ) zas navrhla, aby Ministerstvo vnútro nemalo monopol na obstarávanie drahej práce, služby a dodávku tovaru (práca nad 5miliónov EUR, tovar a služby nad 130tisíc EUR ) pre všetky štátne organizácie a ministerstvá. V prípade, že štátna organizácia bude vedieť nakúpiť lacnejšie, nemusí akceptovať verejné obstarávanie cez Ministerstvo vnútra a zo systému trhoviska môže vystúpiť.
Obrovským subjektívnym rizikom je však možnosť vyhodiť víťaza tendra, ak pri podpise zmluvy tento neposkytne súčinnosť. Pričom nikde nie je definované, čo tento termín znamená... V prípade veľkej snahy, je možnosť takýmto spôsobom korigovať "nesprávny" výber výhercu.

Takisto sa ozývajú aj kritické hlasy kvôli tomu, že na čele ÚVO, ktorého úloha je doslova nezastupiteľná nie je nominant opozície. Súčasná predsedníčka Zita Táborská sa síce do pozície predsedníčky hlásila so svojim projektom už za čias vlády Ivety Radičovej, napriek tomu ju vybrala a dosadila vláda Róberta Fica.
Je tiež smutné, že hoci podobných aukčných portálov dnes na trhu existuje viac, Ministerstvo vnútra si neodpustilo podmienku, že bude objavovať koleso a bude programovať vlastný "ebay". Nemá to zmysel, zdrží to zavádzanie nového spôsobu obstarávania, zo skúseností predpokladám, že kvalita bude taká ako sme pri štátnych weboch zvyknutí=mizerná a je predpoklad, že pomer výkon/cena bude neadekvátny.
Celkove sa zdá, že pripravený zákon o verejnom obstarávaní je kvalitný a dúfam, že prax ukáže jednak úspory a tiež zvýšenie flexibility pri obstarávaní. Z mojej skúsenosti viem, že keď sa súťaží tak ako je navrhované cez elektronické trhovisko, ceny padajú doslova brutálne. Zúčastnil som sa niekoľkých elektronických aukcií. Tovar, ktorý pôvodne štátna organizácia pôvodne nakupovala od výhradného dodávateľa napr. za 1000EUR, transparentná konkurencia firiem zrazila cenu o desiatky percent, v niektorých prípadoch až na polovicu.
Napriek kritike držím palce. Čím skôr sa bude kupovať po novom, tým lepšie.
Zdroj
Droba : http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanci/poslanec&PoslanecID=780&CisObdobia=6
Chren : http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanci/poslanec&PoslanecID=791&CisObdobia=6
Blog : http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/322656/Spolupraca-v-parlamente-obcas-funguje.html
Chren: http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=381628
SME : http://ekonomika.sme.sk/c/6739265/stat-bude-nakupovat-po-novom-pozrite-si-10-hlavnych-zmien.html
Zitnanska : http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanci/poslanec&PoslanecID=692&CisObdobia=6
Blog : http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/293566/Odporna-stranka-SNG-ako-este-dlho.html