reklama

Biologizácia náboženstva ako súťaž súborov ideí časť I

Viete čo si skutočne myslia, z akých pohnútok a podmienok konajú, resp. majú konať veriaci moslimovia? Ak hovorím o veriacich moslimoch, myslím tých, ktorí sa modlia päť krát denne, denne čítajú korán a doslova sa riadia náboženskými predpismi. Pre moslima to je samozrejme radostné čítanie, ale dôsledky pre okolitú spoločnosť už také radostné nie sú...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Zadivili ste sa niekedy nad tým, prečo chcú milióny moslimov zabíjať Európanov, Američanov či Austrálčanov? Alebo prečo sa ich toľko túži nechať vyhodiť do vzduchu kvôli zabitiu pár Izraelčanov? Alebo čo ich vedie k tomu, že dokážu vyhodiť do vzduchu náhodných ľudí na Bali, v Londýne, alebo v Madride?

Islamskí nadsamci to robia všade na svete. Útočia na ľudí zo Západu aj na vlastných spoluvercov. Ale prečo?

Kvôli doktríne. Doktrína je súbor myšlienok - ideí. Ideami môžu byť zvyky, slová, náboženské názory, a pod. Náboženstvo nie je jedna idea. Je to súbor ideí. A práve súbor ideí tvoriacich náboženstvo zvané islam je to, čo spôsobuje, že sa moslimovia správajú a uvažujú tak, ako to skutočne robia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História ako súboj ideí

Súbory ideí spolu navzájom súťažia rovnakým spôsobom, akým spolu súťažia bunky či organizmy v boji o prežitie. A pretože súbory ideí spolu súťažia, a pretože tieto súbory môžu prijímať nové idey a iných sa zbavovať, a pretože niektoré z týchto súborov získajú viac nasledovníkov (veriacich), ako iné, dochádza k ich evolúcii.

Pozrime sa teraz ako sa také súbory náboženských ideí vyvíjajú, a ako spolu súťažia. Pre začiatok predpokladajme, že máme už zavedené náboženstvo. Už má svoju svätú knihu a milióny veriacich.

A teraz drobná obmena.

Pôvodná verzia hlásala prístup "ži a nechaj žiť" a nikdy nikoho nenútila ku konverzii. Teraz niekto príde s myšlienkou, ideou, že keď presvedčíte neveriaceho, aby sa stal veriacim, získate nejaký druh spirituálnej odmeny. Spasil si dušu, tvoja šanca na vstup do raja vzrastá.

Teraz máme dve varianty toho istého náboženstva. Jedna obsahuje myšlienku, že na tom, či niekoho presvedčíte, aby sa k tomuto náboženstvu pripojil, nezáleží. Druhá potom motivuje svojich veriacich, aby ostatné aktívne presviedčali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uplynie tisíc rokov. Ktorá verzia bude mať viac veriacich? Ja vsádzam na tú s motiváciou k šíreniu.

Teraz teda predpokladajme, že táto motivačná verzia získa oveľa viac stúpencov. Znamená to, že robí ľudí šťastnejšími? Alebo úspešnejšími v živote? Alebo vedie k zdravším potomkom? Nie. Keď nejaký súbor ideí úspešne získava nasledovníkov, neznamená to, že komukoľvek z týchto veriacich prináša nejakú výhodu.

Podobne je tomu u génov. Úspešný gén napodiv nemusí organizmu vždy prospievať. Je "Úspešným" v tom, že dokáže vyrobiť veľa svojich kópií v mnohých jedincoch, ale pre organizmus vlastne môže byť nepriaznivý.

Napríklad si predstavme gén pre alkoholizmus, ktorý spôsobí, že jeho nositeľ, čiže ten kto pije, bude mať deti skôr ako ten, kto nepije. Za tisíc rokov môže byť tento alkoholický gén úspešnejší (gén bude prežívať vo viacerých potomkoch), ako gén nealkoholický, hoci svojim nositeľom nebude prospievať.

Úspešnosť súboru ideí tiež automaticky neznamená dobro ľudí, ktorí ho nasledujú.

Ak nejaký súbor ideí označí antikoncepciu a sebaukájanie za zlé, za nejaký čas bude mať pravdepodobne viac nasledovníkov, ako verzia hlásajúca, že tieto veci sú v podstate fajn (predpokladáme, že ľudia spravidla učia svoje deti veriť tomu, čomu veria sami).

Takže sa nešťastník, ktorý nasleduje tento súbor ideí, bude snažiť dodržiavať pravidlá a byť dobrým človekom vyhýbajícím sa zlu antikoncepcie a masturbácie. Čo mu to osobne prinesie? Možno bude mať viac detí, než si kedy prial, alebo ako by si inak mohol dovoliť, takže bude musieť viac pracovať, aby ich uživil. Možno si nájde druhé zamestnanie. Síce ho to môže poslať skôr do hrobu, ale jeho úsilie vyrobí viac veriacich tomuto súboru ideí, ako bude počet potomkov niekoho, kto tieto idey nezdieľa.

Súbory ideí teda v istom zmysle používajú človeka k ich vlastným záujmom, teda minimálne je to jeden z legitímnych pohľadov na vec. A z tohto pohľadu nadobúda nečakané obrysy aj islamská nadradenosť. To je ostatne dôvod existencie tohto textu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vytvoriť súbor ideí na ovládnutie sveta

Ak by ste chceli umelo vytvoriť súbor ideí tak, aby časom mohol ovládnuť svet - aby raz vytesnil akékoľvek iné náboženstvo alebo politický systém, museli by ste sa dosť snažiť, aby pracoval lepšie ako islam.

Pozrime sa na niektoré z jednotlivých ideí tvoriacich tento súbor. Mnoho z týchto ideí sa vzájomne podopierajú. Pridanie jednej idey k iným môže celý súbor ideí zefektívniť, pretože dôsledky ideí sa nemusia len sčítať, ale môžu sa aj násobiť.

Tu je niekoľko kľúčových komponentov súboru ideí pre svetové náboženstvo :

 1. Štandardizovaná verzia súboru ideí je k dispozícii v písanej forme.
  To je základnú vec radu náboženstvo, rozhodne nie islamský vynález, ale je to dôležitý faktor úspechu islamu.

  Čo sa šíri iba ústne, to sa môže časom meniť, ale čo je napísané, to sa môže udržať v nezmenenej podobe tisíce rokov. Navyše sa toho v dnešnej dobe, vďaka modernému tlače, môžu vyrobiť milióny. To je nesmierna výhoda pre šírenie identických kópií súboru ideí
  .

 2. Svätá kniha obsahuje inštrukcie pre vlastnú šírenie.
  Súbor ideí nariaďuje veriacim, že musí islam a slová Koránu šíriť. Šíriť Mohamedovho varovania a islamské právo do každého kúta sveta je ich svätá povinnosť.
  .

 3. Súbor ideí obsahuje inštrukcie k vlastnej konzerváciu, ochrane a presnosti prepisu.
  Korán, najvýznamnejšie islamská kniha, priamo nariaďuje svojim veriacim, že nesmú meniť, modifikovať ani "zmodernizovať" žiadne z učenia tohto súboru ideí. Každý pokus urobiť také zmeny je hrdelným hriechom. To je perfektné opatrenie konzervujúci celý súbor ideí.
  .


Tieto prvé tri idey sú v rôznych obmenách štandardom u niekoľkých úspešných náboženstiev, ale teraz k tomu zaujímavejšiemu :

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viď druhé pokračovanie

Podľa The Terrifying Brilliance of Islam Ak sa Vám článok páčil kliknite na  a potom na Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
 • Počet článkov:  184
 •  | 
 • Páči sa:  4x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu