Na inú nôtu - dnes si rozbalíme uňo-ňuňo tablet II

Je víkend, posledné teplé dni nám končia, tak sa potešte aj Vy so mnou novým tabletom. Je to pekná malá placka, šikovnejšia ako notebook a vhodná na filmy, prehliadanie Internetu fotiek a písanie mailov či komunikáciou na Facebooku. Popíšeme si to hlavne z pohľadu ako to vidí bežný, techniky neznalý užívateľ

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pokračujeme v skúmaní tabletu Prestigio 5197D Ultra s HD podporou. Dnes to bude o praktických skúsenostiach.

Tablet má pre aplikáciu na požadovaný účel rozumné rozlíšenie 1024x768bodov na obrazovke s 25cm uhlopriečkou, čo je celkom príjemné a ja osobne mám radšej toto rozlíšenie než je v dnešných, zdanlivo podstatne väčších notebookoch 15", kde je síce na šírku 1366 bodov, ale na výšku presne ten istý počet. Keďže definovanie kategórií Full HD a HD sa berie podľa počtu riadkov, tento tablet JE HD tabletom len to nie je pre dnes bežný rozmer 16:9, ale pre rozmer 4:3. Takže aj v tomto malom zariadení sa Vám na výšku zobrazí presne taký istý počet bodov ako na Vašom "veľkom" notebooku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja tomu hovorím šikovnosť výrobcov, ktorí v podstate zmenšili obrazovky (bežný rozmer trocha lepších notebookov bol 1280x1024) ale zákazníkovi to bolo vysvetlené že vlastne dostáva lepšiu kvalitu, keďže môže pozerať filmy bez čiernych okrajov. Presne kvôli obrazovke nie som ochotný sa rozlúčiť so svojím predpotopným osemročným notebookom, ktorý má na šírku 1440bodov a na výšku 1080 bodov (tzv. Full HD pre rozmer 4:3). Na svojom notebooku vidím skoro o 50% viac informácií než na "ultramodernom hitech" zariadení za stovky EUR. Tak nechápem prečo by som mal meniť...

Vo vnútri zariadenia za veľmi prijateľnú cenu, tepe jednojadrové srdce centrálneho procesora. Len pre vysvetlenie = keď Vám niekto hovorí o procesore, viac jadier je viac Adidas, pardón, viac výkonu a je to skrátka lepšie. Nezľaknite sa však, bežné fungovanie ako je písanie textov, internetovanie a chatovanie Prestigio zvláda bez problémov napriek tomu že je to základný procesor. Samozrejme nie je to super rýchlik ako v podaktorých špičkových zariadeniach za podstatne (niekedy až násobne) vyššie ceny, ale schválne - skúste si priloženú hru Raging Thunder a sami uznáte, že ten procesor zvládne toho dosť veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejmosť je dneska detekcia náklonu a automatické preklápanie obrazu - nezaznamenal som žiadnu vadu, len niekedy to bolo treba potriasť, aby sa zobudil. Drží sa veľmi dobre, akurát že možno budú ľaváci sklamaní, kedže ovládanie je prisposobené tak, aby bolo na dosah pravej ruky. Zas na druhej strane mi príde nešikovné že na mieste kde by som mal mať položenú ruku sú konektory na pripojenie externých zariadení. Oproti iným tabletom kvalitou spracovania vôbec nezaostáva, dojem z neho je exkluzívny. Bez problémov by som ho postavil aj vedľa takého etalónu módy ako je Apple iPad. Je ľahký, aj keď za iPadom o pár gramov zaostáva. Citlivosť dotyku je spoľahlivá, robí sa mi s tým veľmi dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Pripojenie na internet je možné len cez bezdrôtové spojenie Wifi, táto základná funkcionalita je úplne samozrejmá a bezvadná. Pripojenie na Wifi nájdete na pravom spodnom rohu LCD displeja, treba poťukať na obrazovku a kliknúť na Nastavenie. Zapnite Wifi, vyberte si Vašu sieť, zadajte heslo a po prvom pripojení sa už o Wifi ani neviete.

Výdrž tabletu je dobrá, robil som s tým s prestávkami celý deň na Internete, pozeral film a bez problémov, nemusel som vôbec nabíjať. Tablet má batériu s kapacitou 7000 mAh a podľa výrobcu zvládne až 7 hodín filmov v HD kvalite alebo 36 hodín počúvania hudby. K filmom a pesničkám by som podotkol že reproduktor je tak výkonný, že prakticky nikdy nemám viac ako polovičnú hlasitosť vo vnútornom prostredí. Skúšal som aj iné tablety a práve toto mi niekedy vadilo, že hlasitosť aj pri maxime bola skrátka slabá. V tomto ohľade je to úplne bezvadné zariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vnútri tabletu je 16GB vnútorný úložný priestor, takže môžete mať zo sebou na dovolenke filmov a pesničiek koľko len chcete. Do priestoru pre SD kartu naviac môžete vložiť kartu, na ktorú si môžete vložiť dvojnásobok vnútornej kapacity. V dnešných zariadeniach už tieto veci neriešim, na moje účely mi postačovali aj priemerné kapacity počítačov spred desiatich rokov. Samotná pamäť zariadenia je 1GB, čo aj s rezervou postačuje na spustenie bežne používaných programov.

Tablet je vybavený najnovším systémom Google Android 4.0.3 tzv Ice Cream Sandwich. Hneď po spustení treba zvoliť jazykovú verziu, kde je slovenčina medzi možnými voľbami výberu a tiež je dobré sa prihlásiť na svoje Google konto. Ak ho nemáte, vytvorte si nový, pretože toto konto je nutné pre prácu so stotisíckami programov v Google Markete a tiež pre komunikácie cez Google. Na úvodnej ploche uvidíte tieto základné aplikácie :
Prehliadač, hodiny, Prestigio čítačka elektronických kníh, Fotoaparát, Galéria, Hudba, Google Market, Sach (Chess) Solitaire, Angry Birds, Raging Thunder (Auto preteky, kde riadite nakláňaním displeja), File Manager (program na kopírovanie mazanie a presúvanie súborov, SugarSync (aplikácia na zálohovanie súborov na internet, kde máte na začiatok 5GB priestoru) a Nastavenia. Po kliknutí na pravý horný roh sa objavia aj ostatné aplikácie a tu by som chcel upozorniť na plnú verziu OfficeSuite, takže práca s Wordom/Excelom je možná aj tu.

Často budete používať aj prehrávač hudby. Ako som spomínal, interné reproduktory hrajú dosť nahlas, takže na hranie v exteriéri je to celkom dobré. Ak by ste však od toho chceli trocha väčší výkon, radil by som spoľahnúť sa radšej na externé reproduktory. Pripojenie na slúchatká funguje na klasický konektor 3.5mm takže môžete používať ľubovoľné slúchatká. Hudbu často nepočúvam, žiaden veľký odborník nie som, takže recenziu v tomto smere nečakajte. Akurát som spozoroval, že obyčajné štuple hrali horšie než kvalitné uzavreté Sennheisery, čo som skonfiškoval synovi a ekvalizér fungoval :) Klasické melódie sa mi však napriek tomu príliš nepáčili, je to vhodnejšie na modernú populárnu hudbu.

Základné aplikácie si systém hneď po pripojení na Internet vypýta aktualizovať. Takže odo mňa to chcelo aby som jednak zmenil Google Market na Obchod Play a tiež aby som stiahol najnovší GMail, Google Maps, Skype, Adobe Reader a Facebook.

Veľmi som sa tešil na aplikáciu Prestigio eBook Reader, pretože som čakal veľké množstvo litereatúry. Bohužial aplikácia obsahuje prístup len k malému množstvu starých titulov českej a slovenskej tvorby. Takže som si natiahol svojich pár (tisíc) knižiek a hor sa do čítania. Samotné čítanie je dobre spravené, ale pri pohybe v aplikácii som blúdil a myslím, že čo sa týka ergonómie, výrobca má ešte čo zlepšovať.

Fotoaparát má 2Mpx, vpredu aj vzadu, dajú sa robiť panorámy aj videá. Kvalita zodpovedá účelu. Kamerky sú určené v prvom rade na online komunikáciu, a na Skypovanie sú viac než dobré. Rodinné dovolenky by som tým nefotil a čo sa týka panorámy, neprišiel som na to, akým spôsobom to nafotiť aby to bolo aspoň s prižmúrením oka použiteľné. Príklad fotky1, príklad fotky2, príklad nepodarenej panorámy, príklad videa.

Hoci má zariadenie dva mikroUSB porty, a pripojenie USB myšky, kľúča mi išlo na oboch, nabíjanie a pripojenie do PC funguje len cez jeden z nich, ktorý to má vyznačené obrázkom monitora.

Záverečné zhodnotenie

Cena, za ktorú sa tablet predáva je neuveriteľne dobrá, podobná kvalita by mala stáť podstatne viac. Tablet neohuruje najnovšími novinkami, nechváli sa najvyššími výkonovými parametrami, to čo poskytuje je však spracované vo veľmi dobrej kvalite a ako som povedal v super cene. Pomer cena/výkon je jeden za najlepších na trhu.

To by bolo od mňa všetko, ďalšie poznatky možno doplním neskôr. Ak máte otázky kľudne to posielajte na môj mail

P.S.:

  • Prišiel som na obmedzenie procesora a veľkosti pamäte. Tablet nemá rád keď je otvorené príliš veľa aplikácií, potom sa spomalí. Treba ich pozatvárať a až potom sa to rozbehne.

Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu