
Na začiatku bol nešťastný pozmeňovací návrh novely zákona o lesoch, ktorý predložil poslanec Lebocký (SMER). Proti nemu sa ohradil poslanec Ivan Mikloš (SDKÚ). Okamžite sme rozbehli petíciu . Prezidentov hovorca Trubač začal hovoriť o "nátlaku", "politizácii" atď. Naozaj neviem, ako sa dá zaoberať novelou zákona "nepoliticky", a aké iné možnosti majú občania na vyjadrenie svojej nespokojnosti, než je petícia a demonštrácia. Poslancov Dzurindu a Mikloša prezident v tejto veci odmietol prijať. Tak sme sa rozhodli, že keď prezident ignoruje volených zástupcov, voliči musia ísť tam, kde si nás prezident určite všimne. Pod Devín na deň sv. Cyrila a Metoda. Už len preto, lebo vierozvestcovia prišli na naše územie na koňoch, a určite aj po lesných chodníkoch. Od septembra 2007 by im za to hrozila pokuta 5000 Sk.

"Hŕstka nespokojných cyklistov". Bolo nás minimálne 205. Viem to presne, spočítal som podpisy na petičných hárkoch, ktoré sme mali vo štvrtok na demonštrácii. Elektronickú petíciu doteraz podpísalo 13 833 ľudí. (Stále sa môžete pridať aj Vy. )

Lesný inžinier Robo Oružinský má na prilbe nápis LKT - lesný kolesový traktor. Porovnáva, aké erózne ryhy dokáže v lese narobiť traktor sťahujúci drevo, a aké cyklista.
Odporúčam Robov článok na titulke Hospodárskych novín - V lesoch nejde len o cyklistov , a krátky rozhovor Ide o drevo, nie o bicykle a kone . Zrazu človek pochopí, že za novelou zákona sú peniaze, obrovské peniaze. Plánované strojnásobenie ťažby, oproti dnešnému stavu. Naozaj by sme sa tým lesným traktorom na našich bicykloch plantali popod kolesá.

S akciou nám pomáhal cyklista Marián Gálik. Obáva sa, že novela by ohrozila viacero cyklistických súťaží, ale prejavila by sa negatívne aj na cestovnom ruchu a predaji športových potrieb.

Prehovoril aj známy slovenský historik a popularizátor histórie Pavel Dvořák. Menej ľudí už vie, že jeho koníčkom je jazda na koni. Pripomenul, že zakázať jazdu po lese na koni si nedovolili ani stredovekí feudáli.

Pán Dvořák napísal prezidentovi veľmi tvrdý list , kde okrem iného píše: "A teraz ľudia, čovytunelovali národný majetok, nakúpili lesy a poľovné revíry, ktoré uždávno oplocujú, aby zostali vyhradené len pre nich, sa chcú opevniťzákonom. ... Desaťtisíce ľudí, ktorí podpísali protestnú petíciu odkazujú, že treba dbať aj na názor verejnosti, nielen oligarchov."

Paralelná akcia prebiehala aj v Košiciach. Tam zaznelo: "Vytlačili ste bicyklistov z miest a z ciest, teraz nás vyháňate aj z lesov."

Počas mítingu nedošlo k žiadnym nepríjemnostiam. Zo záberov TV Markíza sa síce mohlo zdať, že bicyklové zvončeky narušovali prezidentov prejav, ale v skutočnosti počas nášho "odzvonenia nezmyselnému zákonu" prezident, predseda vlády a parlamentu iba vychádzali na hrad, asi 100 metrov od nás.

Zahral a zaspieval nám gitarista skupiny DAVOVÁ PSYCHÓZA.

Tomáš Blaškovič z organizácie SOS/Birdlife upozorňuje, že poslanci súčasne zmenili aj zákon o ochrane prírody. Vylúčili z konaní občianske združenia. Uľahčili aj fungovanie pašerákov chránených zvierat zmäkčením zákona CITES. Petíciu, aby prezident nepodpísal aj tieto zákony, môžete podporiť na ChangeNete .

Martin Valentovič z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK hovorí o tom, ako sú zákazy vstupu do lesov účelovo uplatňované proti občanom, ktorí upozorňujú na nelegálnu ťažbu. Už podľa doteraz platného zákona je možné zakázať ľuďom vstup do lesa, s odôvodnením, že tam prebieha ťažba. V prípade Tichej a Kôprovej doliny takto úrad zakázal vstup na území 100x rozsiahlejšom, než na akom sa ťažilo drevo.

Ak vám design akcie pripomína živú reťaz pri Sade Janka Kráľa, alebo vyhlásenie Územia chráneného občanmi v Tatrách, máte pravdu. Pomáhala nám Ing. arch. Mgr. art. Elena Pätoprstá (tiež autorka týchto fotografií, preto ju na žiadnej nevidno.)

Tiež ste si všimli, že moderné bicykle pôsobia takmer ako zbrane?

A cyklistické prilby akoby vystúpili z akčného sci-fi. Všimnite si na skvelom videu Eugena Kordu , ako pomedzi takýchto cyklo-gladiátorov prechádza procesia s vlajkami a zástavami. Hotové blízke stretnutie tretieho druhu. Kontakt tretieho tisícročia so starovekom.

Výrok príslušníka mestskej polície, ktorý dával pozor, aby sa nám nič nestalo. "Ja som médiá od istého času úplne prestal sledovať. Ak sa stane niečo vážne, dostane sa taká informácie ku mne. A ak som na niečo zvedavý, nájdem si to na internete." Vpravo s nerozvinutou vlajkou Martin Jóna zo Strany zelených. Vôbec by nám nevadilo, keby za záujmy cyklistov a záchranu našich lesov rozvinulo svoje vlajky čo najviac slovenských politických strán! Ako som už spomínal, zatiaľ tak urobili iba poslanci SDKÚ-DS Ivan Mikloš a Mikuláš Dzurinda. Hoci máme vážne výhrady proti komunálnej politike poslancov SDKÚ (likvidácia zelene a predaje pozemkov v Bratislave ), rozhodli sme sa podporiť ich heppening, ktorý sa bude konať v nedeľu o 17.00 pred prezidentským palácom.

Jeden z momentov, kvôli ktorým to robím. Stará pani, obyvateľka Devína, nám priniesla dve ruže zo svojej záhrady a podpísala petíciu. Keď počula, ako problém súvisí s plánovaným zvyšovaním ťažby dreva v našich lesoch, poznamenala: "Hneď som tušila, že za tým musia byť peniaze!". A keď sme hovorili o tom, aký nepresný je zákon v určení, kadiaľ sa môže a nemôže chodiť, a ako bude môcť lesná stráž rozhodovať, komu naparí 5000 korunovú pokutu, zrak jej uletel kamsi mimo a zrazu povedala: "Ja som žila už počas vojny. Len sme videli, že miznú niektorí ľudia. Nikto nevedel, kam sa podeli. A potom sme sa dozvedeli, že z nich robili mydlo!"
Uvažoval som nad touto nečakanou asociáciou. Potom som si uvedomil, že každý totalitný systém má také domotané zákony, že každý občan ich porušuje, ani nevie kedy. Mocipáni nie sú schopní kontrolovať úplne všetkých, tak ako lesná stráž nebude schopná zabrániť jazdeniu po lesných chodníkoch. Mocipánom však stačí, že budú rozhodovať o tom, koho za porušenie zákona potrestajú, a koho nie.
Neignorujme historikov. Počúvajme starých ľudí.