
Účtovníctvo každejsamosprávnej, rozpočtovej i príspevkovej organizáciebude on-line prístupné na internete a bude podliehaťaj pravidelnému finančnému auditu. Audit budúvykonávať komisie, zložené z odbornýchaudítorov a vylosovaných občianskych overovateľov. Vprípade, že audítorské komisie skonštatujú,že úrad neplní úlohy, na ktoré bolzriadený, alebo je prevádzka úradu neefektívna,budú môcť rozhodnúť o jeho zrušení. Šéfovia úradov až po úroveň vedúcich oddelení budú vedení vo verejne prístupnom registri, včítane ich domácich adries. V prípade nedodržania akéhokoľvek zákona budú pokutovaní sumou rovnajúcou sa dvojnásobku premrhaných verejných zdrojov.
Proti návrhu zákonaokamžite vystúpili dve stavovské organizácie:Združenie mestských a obecných oligarchov aKonfederácia politických nominantov. Upozorňujú ministra na zrejmý rozpor takéhotozákona s ich záujmami i so záujmami politickýchstrán, ktoré ich do funkcií dosadili, a žiadajúministra Trebora Kaňiláka o okamžité stiahnutie návrhu zákona. "Mnohé prvkytohto zákona, napríklad internetizácia štátnejsprávy a najímanie úradníkov na dohody ovykonaní práce akoby boli okopírované zreforiem, ktoré pred niekoľkými rokmi prijalina Novom Zélande! Ich dopad bol priam drvivý: prudkopoklesol počet úradníkov, zredukované bolištátne výdavky, čo sa prejavilo dokonca výraznýmznížením daní! Chce snáď minister vnútra naznačiť, že našim vzorom nie je Rusko, ale Nový Zéland?" - uvádza sa v tlačovej správe ZMOO.
Hovorca ministerstva vnútra ErikTumáš označil reakciu úradníkov za precitlivelúaž hysterickú. „Klopú naotvorené dvere. Predložený zákon je len návrh,a prizývame ich ku konštruktívnej spolupráci najeho zlepšení. Ministerstvu ide len o to, aby sa v úradochkonečne urobil poriadok. Ani predseda vlády presne nevie,koľko úradníkov na Slovensku máme. Mnohé oddelenia sú doslova mŕtve, nevykonávajú žiadnuzmysluplnú činnosť. Neexistuje dokonca ani fungujúciregister, podobný obchodnému registru, kde by si moholobčan vyhľadať všetky úrady s menami zodpovednýchpracovníkov. Predložením zákona plnímetiež požiadavky EÚ na posilnenie opatrení protiterorizmu a organizovanému zločinu. Úrady môžutotiž veľmi ľahko slúžiť na prepieranie špinavých,teda z nespravodlivých daní získanýchpeňazí. Za mnohými politickými stranami súmafiánske skupiny, častokrát zahraničné.Strany potom - namiesto verejnoprospešnej činnosti - prostredníctvom svojich nominantov vytláčajúverejné zdroje do súkromných rúk. Formysú rôzne. Neprimerané mzdy, odmeny, trinásteplaty, pre štát nevýhodné predaje majetku,netransparentné obstarávanie, precenené zákazky.V prospech takejto nekalej činnosti sú nominanti strán dokonca schopníaj zmeniť legislatívu!" Na priamu otázku nášhoredaktora, či vie uviesť konkrétne príklady takýchtostrán, samospráv, politikov alebo úradníkov,hovorca Tumáš odpovedal, že zoznam je príliš rozsiahly a každý deň pribúdajú nové prípady.
P.S. Politikom a úradníkom, ktorí by sa týmto textom cítili dotknutí, dávam možnosť uverejniť svoju reakciu v rovnakom rozsahu a na tom istom mieste.