AKTUALIZOVANÉ:
Robert Fico to evidentne nepochopil, namiesto toho zaútočil na Cmorika. Viac v článku Tajní agenti zo Superstar?

Dve hodiny pred začiatkom demonštrácie. Poradca českého ministra životného prostredia pre problematiku odpadov Ladislav Hegyi, právnička Zuzana Čaputová a aktivista Jaroslav Pavlovič, obaja z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.

Jaro Pavlovič neisto poznamenáva: "Dúfam že tam nebude viac nás, organizátorov, ako občanov" a Zuzana pozerá na námestie.

Informovanosť o demonštrácii bola vzorná, iniciatíva v spolupráci s mestom aj podnikateľmi rozvešali plagáty, informačné tabule aj bilbordy. O probléme sa často hovorilo v médiách. Ale aktivista nikdy nemá istotu, či ľudia radšej nezostanú doma pri televízore.

Právnička Zuzana Čaputová venovala boju proti skládke množstvo hodín dobrovoľníckej práce, alebo - starým právnickým pojmom - "pro bono", pre verejné dobro. Vďaka tomu presadzovateľom skládky nevyšiel obvyklý postup: zavaliť občanov dokumentami, unaviť ich množstvom konaní, utopiť ich v mori paragrafov. Teraz sa aj minister spravodlivosti musí zaoberať tým, že bol ignorovaný územný plán, zatajené územné rozhodnutie, a úrad, ktorému predsedá politický nominant SMERu Ján Man mladší, vydal súhlas so skládkou pre podnikateľa Jána Mana staršieho. Do konania sa prihlásilo 1200 pezinčanov, ale úrad zvolal prerokovanie do Bratislavy, a to dopoludnia - na Silvestra! Pri čítaní súpisu takýchto krokov som si nevdojak kládol otázku: to chce tá politicko-podnikateľská lobby vedome pobúriť verejnosť, alebo je naozaj tak nebotyčne arogantná?

Podpisovanie petície predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Petície mi vždy evokovali neskorý feudalizmus. Poctivý robotný ľud sa nevie dovolať spravodlivosti, a tak píše mocnárovi. To sme dopadli, že nestačí, keď majú občania na svojej strane poslancov, primátora, zákon aj územný plán!

Na volejbalovej sieti zo školskej telocvične visia obrázky žiakov zo základnej školy. Tej školy, ktorá stojí pri starej skládke, neďaleko prehustenej cesty. Tej školy, kde je podľa údajov detských lekárov nadpriemerná chorobnosť. (Zrazu vidím moju triedu v Považskej Bystrici. Diaľnicu nám idú postaviť v takej blízkosti, že bude porušená hluková norma. Vraj nám dajú okná s lepšou izolačnou schopnosťou.)

Pezinskí študenti. SEDÍM NA KRAJI A JE MI DOBRE... Naposledy som videl túto narážku na Jakubiskov film v podobe študenského plagátu "Sedím na ÚV KSČ a je mi dobre".
Transparenty tiež hovoria o jednej mocnej strane, ako kedysi. Pribudli len narážky na všemocné peniaze.

Reštaurácia na námestí. Výborné hubové rizoto a angažovaný personál. Plagáty boli aj tam, kde by ste ich najmenej čakali :-). Pred pár mesiacmi som videl podobne polepené dvere na reštaurácii v Kremnici, ktorá sa bráni vykopaniu zlatokopeckej jamy v blízkosti mesta.

Na varenom víne ZDARMA ešte nikto nezarobil. Prečo to teda robia? Slovami jedného pezinského podnikateľa: Lacnejšie ma vyjde podporiť vás, ako sa odtiaľto odsťahovať.
Vysvetlivka pre ne-pezinčanov: Stará jama je existujúca pezinská skládka. Jama po ťažbe tehliarskej hliny bola zavezená odpadom, ktorý teraz zhora zamoruje vzduch a zdola znečisťuje spodné vody.

Spravodajská televízia prinášala z pezinskej demonštrácie priame vstupy.

Byť na mieste vládnych politikov, pri tejto fotogafii sa vážne znepokojím. Nespokojní aktivisti, kritické médiá, nahnevaní drobní podnikatelia - to nie je nič výnimočné. Ale keď si staršia pani ušije vlastný transparent, tak už ide do tuhého!

Námestie sa pomaly zapĺňa. Ozvučovacia aparatúra funguje, reflektory na javisku svietia, muzikanti hrajú, všetko je na svojom mieste. Aj vďaka Milanovi Konfráterovi , bluesmanovi a členovi občianskej iniciatívy, ktorý tak kmital, že ho nemám ani na jednej fotke.

Občania počúvajú prejav Jaroslava Pavloviča. Aktivista, obyvateľ Pezinka, odborník, bývalý pracovník Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Jeden z tých zanietených ochranárov, ktorí v poslednom období stratili prácu v štátnej správe. Vypočujte si jeho slová, tak ako ich pre TV SME zaznamenal redaktor Eugen Korda .

Zuzana Čaputová hovorí o tom, s akými klamstvami sa stretla na úradoch. Napríklad že medzi plánovanou skládkou a centrom Pezinka stojí kopec!
Ako právnička musela skonštatovať, že právna cesta má zmysel iba v prostredí, kde sa rešpektuje zákon. Preto padlo rozhodnutie zvolať toto verejné zhromaždenie.

Hovorí odborník na odpady, zakladateľ Spoločnosti priateľov Zeme, Ladislav Hegyi z Košíc, v súčasnosti pôsobiaci aj ako poradca českého ministra životného prostredia. Uviedol viacero dôležitých faktov. Podľa štúdií geológov z MŽP SR sú v okolí vhodnejšie lokality na umiestnenie skládky, než je pezinská nová jama. Nezmyselné je aj strašenie tým, že ak sa skládka okamžite nespustí, Bratislava bude mať problém s umiestnením odpadu. Existujúce skládky postačujú ešte na niekoľko rokov, pričom nová skládka je jednoduchá stavba - od návrhu po realizáciu neprejde obvykle viac ako 18 mesiacov. Skládkovanie patrí k najmenej vhodným spôsobom spracovania odpadu a Európska únia sa snaží skládkovanie odpadov minimalizovať. Upozornil, že skládka problém s odpadmi nerieši, je to len odloženie problému na plecia potomkov.
Premýšľal som počas tohoto prejavu, čo bude silnejšie. Hegyiho apel na zdravý rozum, ktorý káže minimalizovať spotrebu a nevyhnutné odpady starostlivo triediť, alebo všadeprítomné propagovanie konzumu. (Všimnite si ten neónový nápis za Ladislavovým chrbtom... :-)
Ladislav Hegyi ukončil svoj vstup stávkou o basu šampanského, že boj Pezinčanov proti novej skládke bude úspešný.

Po ňom nasledoval Juraj Rizman z Greenpeace so správou, že výzvu na podporu pezinskej občianskej iniciatívy doteraz podpísalo 32 najväčších slovenských environmentálnych mimovládnych organizácií.
Najprv ma trošku zamrzelo, že ich Juraj neprečítal menovite, ale uvedomil som si, že tým získal čas na oveľa dôležitejšie posolstvo: Pezinčania, vážte si svojich spoluobčanov z Občianskej iniciatívy. Pred niekoľkými rokmi sa snažili zabrániť prvej skládke v tesnej blízkosti mesta, a neboli úspešní. Nezlomilo ich to, a najmä vďaka ich skúsenostiam, dobrovoľníckej práci a odvahe má teraz Pezinok takú veľkú šancu zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu životného prostredia.

Stop stinking - start thinking. Zastavte zápach, začnite rozmýšľať.

Zas je tu rok s osmičkou na konci, zas občania napĺňajú námestia.

Zlaté hviezdy na tmavomodrom poli... spasí nás pred vlastnými politikmi Európska únia, alebo nájdeme spravodlivosť až na druhom svete?

Veľa vecí sa od roku 1989 zmenilo. Zas tu síce máme papalášov, ale teraz by sme im namiesto štrngania kľúčmi vedeli odzvoniť polyfonickými zvoneniami mobilných telefónov.

Aj z fotografie davu ľudí, kde nevidno ľuďom do tvárí, sa dá vyčítať momentálna nálada. Práve začal hovoriť lekár, MUDr. Boris Hruškovič, a ľudia spozorneli, stíchli a zvážneli. Podľa štatistík Národného onkologického ústavu je v okrese Pezinok dvakrát vyšší výskyt niektorých zhubných nádorov, ako je celoslovenský priemer. Trojnásobný výskyt leukémie.

Ide tu o zdravie detí. MUDr. Hruškovič uvádzal štatisticky významnú vyššiu chorobnosť žiakov na základnej škole, ležiacej v blízkosti starej skládky. Dýchacie problémy, alergie. Vyzval obyvateľov, aby hlásili výskyt takýchto ochorení občianskej inciatíve.

Okolo odpadov sa točia veľké peniaze. Ľudia, pracujúci s veľkými peniazmi si vedia kúpiť aj politický vplyv. Prirodzene podceňujú silu občanov, ktorí nevládnu ani kapitálom, ani politickou mocou. V Pezinku však bola uvoľnená energia ľudí, ktorí začali bojovať o zdravie svojich blízkych.

Spýtal som sa domácich, či bolo takto zaplnené námestie v novembri1989. Odpovedali mi, že teraz je tu veru viac ľudí. Vtedy mnohí chodili namítingy do Bratislavy.

Určite niet fotografa, ktorý bol na demonštrácii, a neodfotil si tohoto Pezinčana. Hlasom jarmočného predavača vína ponúkal okoloidúcim Skládkový výber, jedinečné kabinetné, pardon, kontaminované.

Farár miestnej farnosti Zdenko Sitka. Hovoril o tom, že si treba vážiť a pomáhať ľuďom, ktorí v sebe našli odvahu bojovať za spravodlivosť, proti zdanlivo všemocnej lži.

Ľudovít Slimák, zvaný tiež strýco Lajo. Hovoril nárečím, jasne a k veci. "Zapamatajme si, z kerej strany sú tí, čo nám to smetisko sem chcú dať, a spomeňme si na to pri volbách."
Ľudovít Slimák je aj po úraze aktívny divadelník, organizátor pezinského Cibuláka. Teraz už viem, prečo každému totalitnému režimu vadí slobodný spolkový život . Stačí aby im došla trpezlivosť, a výtvarníci namaľujú plagáty, športovci si ich zavesia v telocvični, muzikanti vytiahnu aparatúru, divadelníci vyjdú na pódium, a je zle.

Nechcel by som byť v koži pána Jána MANa, staršieho ani mladšieho. Všeličo sa dá kúpiť, aj nový dom v Limbachu, ale dobré meno v žiadnom katalógu neponúkajú.

Pezinčania dokázali spojiť svoj boj za zdravé životné prostredie so zaujímavo obsadeným koncertom.
Redaktorka Plus1deň práve v zákulisí spovedá Adama Briestenského a Alex Zeleznikovú (finalistov Superstar). Okrem nich vystúpili aj Ján Litecký Šveda,Peter Bonzo Radványi, Richard Cíferský, Michal Barok, Ján Ponka Duban,Peter Preložník, Sisa Michalidesová i skupiny Protaxxis a Karpatskí pastieri. A Peter Cmorik.

Ozajstný muzikant nepotrebuje bombastické nasvietené priestory Národného tenisového centra, či kde sa to zvykne hľadať Superstar. Peter Cmorik položil futrál na asfaltku pod stanom, striedavo dolaďoval struny a dýchal si na mrznúce prsty.

Ako otec dvoch dospievajúcich dcér som z pezinskej demonštrácie nemohol odísť bez tejto fotky. Spýtal som sa Petra, či mu neprekáža fotografovanie. Neprekážalo.

Zástupkyňa študentov miestnej strednej školy, ktorí sa vyznamenali pri zbere podpisov, zvládla trému a vyslovila jednoduché pravdy. Dobre sa nám tu študuje, mesto je pekné, ani do Bratislavy nie je ďaleko. Nepáči sa nám, keď chce niekto kvôli peniazom premeniť mesto na smetisko.
Peter Cmorik na úvod povedal, že keď dostal pozvánku zahrať na demonštrácii proti skládke, zavolal priateľom do Pezinka a spýtal sa ich na názor. Kamaráti mu povedali, že je to správna akcia, a treba ju podporiť. Tak prišiel. A keď si vypočul predchádzajúcich, je veľmi rád, že je tu a môže ich podporiť tak, ako vie - hudbou.

Prvá Cmorikova pesnička bola z nového singla, a jej text bol ako ušitý na podporu Pezinčanov. Potom dal hitovku "Mám pocit". (Správa pre mravnostnú políciu: Inkriminované neslušné slovo vo verši "Ale ty máš takú dobrú riť" Cmorik nezaspieval. Spravili to zaňho diváci.)
Pódium celý večer patrilo občanom a umelcom. Žiadne prihrievaniepolitických polievočiek vo svetle reflektorov sa nekonalo. Ak sa chcelistrany zviditeľniť, mohli prísť medzi ľudí na námestie. Využila to lenStrana zelených. Zamieril som na to miesto v dave, kde boli vlajky Strany zelených najhustejšie.

Našiel som tam ústredného tajomníka Martina Jónu (v strede) a Andreja Vilíma z pezinskej pobočky. Rýpol som si trochu: "Tuším je vaša pezinská organizácia jedinou živou bunkou v celom tom nehybnom tele Strany zelených." Narážal som tým na fakt, že pezinskú pobočku strany vytvorili členovia iniciatívy proti skládke. Títo sa rozhodli kandidovať do mestského zastupiteľstva za Stranu zelených, lebo nemali čas zháňať 400 podpisov, ktoré by potrebovali ako nezávislí kandidáti. Martin Jóna zareagoval ako profesionálny politik. Ukázal na zaplnené námestie, akoby bolo výsledkom straníckej práce, a povedal: "Takto to bude čoskoro vyzerať v každom okresnom meste."
Zasmiali sme sa, ale niečo na tom je. Sám vidím v poslednej dobe, ako sa ľudia prebúdzajú, stávajú sa citlivejšími na environmentálne témy. Živá reťaz okolo ohrozeného parku v Banskej Bystrici , protesty v Žiline proti zničeniu parku Auparkom, dvojtisícová živá reťaz okolo Sadu Janka Kráľa v Bratislave , tisíc ľudí v Podbanskom za zachovanie Tichej a Kôprovej doliny , cyklisti pobúrení zákazom vjazdu na lesné chodníky...
Aj najväčšie strany sa už musia zaujímať o hlasy týchto voličov. SDKÚ opäť nasadlo na zabudnuté bicykle. Smer chodí na vohľady nielen k európskym socialistom, ale aj k slovenskej mimoparlamentnej strane zelených. SZ si však stanovila podmienky, medzi ktorými samozrejme nechýba pezinská skládka. Zdá sa mi preto dosť pravdepodobné, že Róbert Fico v tomto prípade zopakuje schému "Jureňa a pozemkový fond". Keďže už ďalej nie je možné tváriť sa, že sa nič nedeje, nasadí prísnu tvár a nejaká politická figúrka sa na čas ocitne mimo šachovnice.

Tváre Jara Pavloviča a Zuzany Čaputovej sú najlepším zhodnotením končiacej sa akcie. Únava a zadosťučinenie. Po rokoch, kedy bola občianska iniciatíva iba hlasom volajúceho v púšti.

Konečne v teple. Kým som písal aktuálnu správu do siete Ekofórum, ľudia z pezinskej iniciatívy ešte pracovali. Po zbežnom prerátaní petičných hárkov zaznelo neuveriteľné číslo: Počas dnešnej akcie podpísalo výzvu predsedovi vlády viac ako 5000 ľudí! To je štvrtina dvadsaťtisícového Pezinka.

Pod obrázkami starého Pezinka sa uvažuje o najbližšej budúcnosti. Vpredu Miroslav Král, geológ, vystupujúci proti skládkam v Pezinku od samého začiatku. S Jarom Pavlovičom sa rozpráva nezlomná Katka Šimončičová, "strombudsmanka" z Bratislavy. Všetci dobre vedia, že nič ešte nie je definitívne vyhraté.
Ale jedna vec je istá už teraz. Keď sa spoja aktívni občania, samospráva, lekári, kňazi, učitelia, umelci a podnikatelia hoci len v jednom provinčnom mestečku a naraz dupnú, zatrasie sa aj vláda.
AKTUALIZOVANÉ:
Fico to evidentne nepochopil. Viac v článku Tajní agenti zo Superstar?
Fotografie: Juraj Smatana a Elena Pätoprstá. Všetky fotografie sú voľne k dispozícii, na požiadanie zašlem v plnom rozlíšení.