Načo nám vlastne župa slúži?
Prednedávnom som sa v jednom rozhovore vyjadril, že by župy mali občanom viac priblížiť svoj význam a prácu, ktorú pre – nás - občanov vykonávajú. Opakovane sa mi stalo, že občan nevníma rozdiel medzi mestom a samosprávnym krajom a funkcia primátora a predsedu samosprávneho kraja sa mu akosi zlieva.
Župa – budem používať tento výraz, pretože je u nás historicky zaužívaný už po stáročia a vždy označoval isté ohraničené územie. Aktuálne máme na Slovensku osem žúp, Nitriansky samosprávny kraj (oficiálny názov) je jednou z nich.
Zjednodušene, hlavnými úlohami (kompetenciami) župy sú najmä správa regionálnych komunikácií, zabezpečenie sociálnych služieb, zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v regióne či stredné školstvo. Župa je však tiež dôležitým článkom pri čerpaní eurofondov a dotácií pre obce. Nutné je podotknúť, že pri nedávnych krízových situáciách sa naplno ukázalo, aká je dôležitá (ne)pripravenosť župy v takýchto prípadoch.
Dotácie pre obce
Obce sú jedným z tzv. oprávnených žiadateľov o dotácie na projekty v oblasti kultúry, zachovávania tradícií, športu či publikačnej činnosti. O pridelení dotácie konkrétnemu projektu rozhodujú župní poslanci na základe stanovených podmienok, pričom považujem za dôležité, aby boli podporované naozaj kvalitné projekty, a to nielen na základe osobnej priazne, ale čo možno najspravodlivejšie v rámci celého regiónu.
Večná téma - cesty
Slovensko všeobecne, nevynímajúc náš kraj, má veľké rezervy v budovaní, správe ciest a zvyšovanie bezpečnosti cestnej premávky. Keď máme niekde rezervy, môže to byť iba lepšie.. Za správny „koktejl“ pre kvalifikované rozhodovanie poslancov považujem osobnú znalosť regiónu spolu s počúvaním odborníkov a komunikáciou so zástupcami obcí. Sám práve riešim zvýšenie bezpečnosti križovatky, kde sa križuje cesta v správe župy s miestnou (obecnou) komunikáciou, s cieľom predísť tragickým udalostiam. Aktuálne sme v bode, kedy je pripravený realizačný projekt a verím, že v krátkej dobe sa „z papiera stane realita“. V súčinnosti s obcou pre to robím maximum.
Školstvo, zdravotníctvo, sociálne veci
Kľúčové oblasti našej spoločnosti, v ktorých župa musí výrazne zabrať. Duálne školstvo, kde je vzdelávanie prepojené s praxou a potrebami regiónu je zárukou, že absolventi stredných škôl nebudú klopať na dvere úradov práce či kupovať si jednosmerné letenky za prácou do zahraničia. Dostupná zdravotná starostlivosť by vydala na samostatný rozsiahly článok. Myslím, že lekárov treba udržať v kraji najmä odbyrokratizovaním procesov, rozumným rozdelením rajónov a zdravotníkov najmä adekvátnym odmeňovaním tak, aby návšteva lekára nespočívala najmä v cestovaní a posedením v čakárni. Seniori sú tými, ktorí to tu „odmakali“ pred nami a vytvorili priestor pre aktívnu generáciu. Preto musí župa pracovať na dostupnosti a dôstojných podmienkach v zariadeniach sociálnych služieb.
Na záver – prepojenie miestnej a regionálnej politiky
Obce a župa sú „odsúdené“ na obojsmernú spoluprácu v mnohých oblastiach, preto by mali byť orgány obcí i župy tvorené ľuďmi, ktorí svoj región poznajú, majú skúsenosti, vedia si stáť za svojim slovom a sú prístupní dohode.