Aj vysokoškoláci majú právo byť štátom nemocensky poistení

Nová vláda by sa nemala zamerať pri zmene sociálnych zákonov len na strednú a staršiu generáciu, ale mala by si všimnúť aj tých neskorej narodených. Nie je predsa možné, že sa myslí len na dôchodcov (vianočný dôchodok), na pracujúcich ( pripravovaná zmena Zákonníka práce ), a na mladých študentov sa akosi zabúda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Narážam na zákon o sociálnom poistení, konkrétne na časť o nemocenskom poistení. Jednou z kaníkových noviel vznikol fakt, že všetky osoby ktoré sú staršie ako 16 rokov a nie sú ani samostatne zárobkovo činné osoby alebo zamestnanci nie sú nemocensky poistení a na to, aby takáto osoba mala nárok na dávky z nemocenského poistenia, musí si platiť nemocenské poistenie sama. To vlastne znamená, že všetci študenti starší ako 16 rokov v zmysle zákona o sociálnom poistení nie sú povinne nemocensky poistené a znamená to aj to, že štát vlastne za takéto osoby neplatí nemocenské poistenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak minulá, ako aj terajšia vláda deklarujú, že vysokoškolské vzdelanie by malo byť podporované zo strany štátu. V podporovaní vysokoškolákov sa spravili veľké veci ako prospechové alebo sociálne štipendiá. Na jednej strane štát dáva mladým ľudom, no na druhej strane im berie. Ak chce byť osoba nemocensky poistená, tak si musí sama platiť nemocenské poistenie, čo predstavuje odliv peňažných prostriedkov z peňaženky vysokoškoláka.

Prečo je vlastne byť tak dôležité byť nemocensky poisteným? Pretože v prípade životnej situácie na ktorú sa vzťahuje nemocenské poistenie, osoba ktorá nie je nemocensky poistená nemá nárok na nemocenské dávky. Chcem poukázať na prípad keď vysokoškoláčka otehotnie. V tomto prípade ak si neplatila sama nemocenské odvody tak nemá nárok na materské. Na materské jej vzniká nárok ak bola posledné 2 roky 270 dní nemocensky poistená.

SkryťVypnúť reklamu

Na tomto príklade je jasne vidieť ako sú niektoré zákony „sociálne“. Štát má plné ústa toho ako podporuje vzdelanie. Tiež deklaruje, že podporuje založenie rodiny. Pritom však legislatíva štátu jasne znevýhodňuje prípad ak sa vzdelanie a založenie rodiny spoja dokopy. Preto by sa mohla vláda zamyslieť, či by nemal platiť sociálne poistenie v celej miere za študentov štát. Veď štúdium na vysokej škole je vo svojej podstate práca.

Juraj Tkáč

Juraj Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik Zoznam autorových rubrík:  názorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INESS

INESS

109 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu