
Nemám preštudované volebné programy terajších vládnych strán v oblasti energetickej politiky Slovenska, ale podľa mňa minuloročné parlamentné voľby neboli vôbec o tejto problematike. Preto nie je možné argumentovať, že voliči vo voľbách rozhodli o tejto otázke, tým že zvolili určitú stranu s takým alebo onakým programom.
Podľa článku 93 ods. 2 Ústavy sa referendom rozhoduje o dôležitých otázkach verejného záujmu. Otázka, či sa má na Slovensku postaviť ďalšia jadrová elektráreň alebo nie , je nepochybne otázkou verejného záujmu, ktorá sa týka skoro celého Slovenska, pretože v prípade havárie by následky postihli nepochybne skoro ak nie celé Slovensko. Jednoduchou otázkou typu: Ste za to, aby SR na svojom území postavila ďalšiu atómovú elektráreň? by bolo možné definovať energetickú politiku SR. Výsledok takéhoto referenda by mal silu zákona a musel by ho rešpektovať aj parlament, s tým, že by ho mohol zmeniť po 3 rokoch a to len ústavným zákonom. Pritom je však nepravdepodobné, že by práve na takýto krok mali politici odvahu.
Na Slovensku sa doteraz konali 4 referendá s nie príliš lichotivým výsledkom. Pričom všetky boli hlavne politické. Prípadné referendum o energetickej politike by okrem toho, že by vyriešilo otázku verejného záujmu pomohlo vytvoriť v spoločnosti aj lepší obraz o tomto inštitúte priamej demokracie.
Uvedomujem si, že táto otázka je vysoko odborná, no na druhej strane by už mal nastať čas, aby nebolo stále rozhodované o nás bez nás. Po tom, čo by bolo takéto referendum vyhlásené, by mala nasledovať odborná diskusia vo všetkých médiách, ktorá by ľudom ukázala všetky argumenty pre a proti a nechalo by sa rozhodnutie na ľudí.
Na záver – nie som ani zelený, ani červený, sám osobne som za ďalšiu „ atomku“ , ale chcem aby som o takejto závažnej otázke rozhodol sám, nie niekto len tak podpisom na základe argumentov, o ktorých ja nič nebudem vedieť.