Študentské zdravotné odvody

Ak som študentom platí za mňa zdravotné odvody štát. To je rozšírený názor medzi študentmi. Je to však pravda len čiastočne. Situácia sa skomplikuje, keď takýto študent začne vykonávať zárobkovú činnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu
(zdroj: aukcie.markiza.sk)

V zmysle zákona o zdravotnom poistení sú študenti poistencami štátu, ak sú v pozícii nezaopatreného dieťaťa. V zmysle citovaného zákona sa za nezaopatrené dieťa považuje aj študent denného štúdia. Preto si väčšina študentov myslí, že nemusí platiť zdravotné odvody. To však nie je pravda, pretože v tom istom paragrafe je pekne schovaný fakt, že štát platí poistné za študenta ( a tiež za ostatných poistencov štátu – napr. ženy na materskej) lendovtedy, pokiaľ úhrn príjmov neprekročí polovicu minimálnej mzdy. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V praxi to teda znamená, že ak študent zarobí mesačne 3800 Sk (brigáduje 12 mesiacov v roku) platí za neho poistné štát. Ak však zarobí 3800,50 Sk už nie je poistencom štátu. A tu je podľa mňa úplná sprostosť celého zákona a to v tom, že chudák daný študent musí platiť aj za tú polovicu minimálnej mzdy za ktorú by podľa mňa mal stále platiť štát. Veď vlastne týmto princípom štát trestá úspešných. Ak sa však pozrieme, kto prijal tento systém platenia študentského poistného, zistíme že to bola práve bývalá vláda, ktorá teraz kritizuje tú súčasnú práve za to, že trestá úspešných.

Ďalším zaujímavým momentom platenia študentských odvodov je prípad letných brigád v zahraničí. Každý, kto pracoval v USA na work and travel potvrdí, že zarobiť 45 600 SK( úhrn polovice minimálnej mzdy za rok) za tri mesiace nie je až taký problém. Podľa zákona o zdravotnom poistení ak si študent v amerike neplatil zdravotné odvody, musí si ich zaplatiť na Slovensku. Ak takú osobu poznáte, prosím Vás zoznámte ma s ňou. ( v čase kedy som bol ja v usa toto pravidlo ešte neplatilo, takže ja som nemusel platiť:)

SkryťVypnúť reklamu

Ešte väčšou „srandou“ celého zákona je platenie preddavkov. Zákon je v prípade študenta absolútne nejasný. Podľa zdravotných poisťovní je vhodné, aby si študent, ktorý v mesiaci zarobí viac ako polovicu minimálnej mzdy platil preddavky a potom podal ročné zúčtovanie. Ak by zarobil menej ako polovicu minimálnej mzdy poisťovňa by mu potom peniaze vrátila. Takýto postup je tiež podľa mňa nesprávny. Zákon výslovne hovorí, že štát neplatí za toho kto zarobí úhrnom viac. Preto na konci roka by si mal dať študent ročné zúčtovanie a až potom platiť. Preddavky by mal platiť len ten, ktorý povedzme v jednom mesiaci zarobí viac ako úhrn polovice minimálnej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

K napísaniu tohto článku ma dohnal návrh ministerstva zdravotníctva o tom, že poistenci štátu majú byť povinne poistený v jednej z dvoch štátnych poisťovní. To by teda malo znamenať že všetci študenti by si nemohli vybrať slobodne poisťovňu. Ale ako to bude v prípade, keď sa študent nebude považovať za poistenca štátu? Keď si bude platiť preddavky? Bude sa vtedy považovať stále za študenta? Ak nie, čo potom v prípade ak sa v ročnom zúčtovaní ukáže že mal byť poistencom štátu a on medzitým zmenil poisťovňu? Čo potom?

Juraj Tkáč

Juraj Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik Zoznam autorových rubrík:  názorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

276 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu