Za tento školský rok som sa už párkrát poriadne namíchla. Po prvý raz to bolo ešte kedysi v prvej polovici októbra na akomsi trapnom veľtrhu pomaturitného vzdelávania, ktorý mi nič nedal, okrem toho, že som sa dozvedela, že nikdy nebudem mať peniaze na to, aby som mohla študovať vo Švajčiarsku za 50 000 eur na štyri semestre. Aká škoda, však?
Druhý krát som zostala v nemom úžase,keď som si objednala knihu so zoznamom vysokých škôl. Na moje počudovanie prišla až v polovici novembra. Čiže také dva týždne po tom, čo som mala poslať prihlášku na VŠMU. Áno, veď som sa mohla pozrieť na internete, no problem. No, ale to by si najskôr stránku museli zaktualizovať. Aká škoda, však?
Keď som si konečne uvedomila, že sa treba spamätať z počiatočného šoku, tak som sa vrhla na zisťovanie podmienok prijatia na viaceré bratislavské univerzity. Na moje nemilé prekvapenie, na Filozofické fakultu UK si môžem podať iba jednu prihlášku, ktorá aj tak stojí nekresťanský peniaz a šanca, že sa tam dostanem sa mi akosi stráca pred očami. Aká škoda, však?
Po problémoch s mojim americkým vysvedčením som sa intímne zblížila s pojmom byrokracia. Byrokracia, byrokracia, peniaze, peniaze....tak nejako by som nazvala proces, pri ktorom sa mi do rúk dostal úradný preklad môjho vysvedčenia z Illinois. Nehľadiac na sumu, ktorá sa podozrivo blížila k jednotke a trom nulám, som ešte mala obehať notára a previesť sa Bratislavou na MŠ SR. No, skrátka jedna báseň. Vraj mi vydajú papier s návrhom môjho vysvedčenia so slovenskými známkami. Taká malá A4 za 30 pracovných dní. Áno, koniec januára. To určite stíham poslať prihlášku.Aha, zabudla som dodať, že notár ma poslal do teplých krajín, keďže podpis na vysvedčení bol naskenovaný. No nevadí, veď aj na ďalší rok budú prijímačky. Ale aká škoda, však?
Dnes som si poťukala po čele pri zistení, že škola, na ktorú sa dá dostať aj s mojim priemerom nad 1,5 bez prijímačiek berie do úvahy priemery profilových predmetov, aj priemerov všetkých známok výročných vysvedčení. To teda znamená, že ak máte jeden profilový predmet, napríklad takú príjemnú slovenčinu a známky, napríklad 1,1 a 2, automaticky to znamená, že nevyhovujete podmienkam prijatia bez prijímačiek aj keby ste mali okrem týchto známok zakaždým samé jednotky. Totiž premier týchto predmetov je počítaný za každý rok. Teda z 1,1 a 2 je priemer 1,00 , 1,00 a 2,00. Zbohom taliančina. Aká škoda, však?
Dnes večer sa zlé na dobré obrátilo a zistila som, že vlastne žiaden preklad nepotrebujem, lebo mi stačí overená fotokópia maturitného vysvedčenia. Niečo také som aj tušila a nebyť mojej starostlivej triednej, ktorej na srdci leží len blaho nás všetkých, tak by som si ušetrila peniaze a kopu behania. Hoci taliančinu nemám v zálohe, črtá sa kulturológia. A aby som nezabudla, ešte je tu Brno. Musím povedať , že naši susedia sú vo fachu pred nami. Iná úroveň, iná komunikácia. Aká škoda, však?