Spomínam si, že takto pred rokom rozprával o povstaní v médiách aj Milan Zemko, ktorého prácu si vážim. Dva týždne na to nečakane zomrel. Bol to múdry človek, ktorý vedel, že život nie je čierno-biely a na naše dejiny pozeral so zdravo kritickým nadhľadom. Nebál sa vyjadriť ani názory, ktoré išli proti intelektuálnemu mainstreamu. Slovenské národné povstanie si takýto prístup vyžaduje. Je to téma roky ideologizovaná a dodnes jedni Povstanie glorifikujú, iní zatracujú. A to si naozaj nezaslúži.
Ako každý iný ľudský počin, ani SNP nebolo bez chýb a historici majú pred sebou ešte veľkú úlohu – zmapovať a zhodnotiť všetky „činy“. Povstanie však malo jednu nesmierne dôležitú úlohu, ktorá bola, dovolím si tvrdiť, naplnená, a to zjednotenie národa proti zlu. Najmä vďaka tomuto národnému povstaniu Slováci po vojne nepatrili k porazeneckým štátom. Ak by sa neuskutočnilo, boli by sme v jednom vreci s fašistickým Nemeckom, Talianskom či Japonskom. A parafrázujúc slová nielen Milana Zemka, ale aj iných historikov, že Slováci vo svojich dejinách nemajú veľa momentov, keď stáli so zbraňou v ruke na správnej strane, povstanie k tým málo momentom jednoznačne patrí.
Na tomto mieste sa mi žiada pripomenúť, že samotné územia, na ktorých sa SNP odohrávalo, boli hroznými udalosťami dotknuté v krátkom čase hneď dvakrát. Po prvýkrát povstaním a o pár mesiacov na to prechodom frontu, nehovoriac o tom, že tieto miesta (SNP) boli poznačené oveľa väčšou brutalitou, násilím a ničením, kde aj civilisti trpeli oveľa viac.
Väčšina fyzických škôd bola v krátkej dobe napravená, ale škody, ktoré boli spáchané vo vedomí, mysliach a mentalite ľudí, v duchovnej oblasti sú trvalejšie. Preto vás chcem poprosiť, aby sme nezabúdali, neznižovali význam udalostí, aby sme si každý tak, ako mu to je blízke, tieto udalosti uchovávali oprostené od ideologického nánosu a dali im taký rozmer, ktorý nám doteraz chýbal. Niekto viac ľudský, niekto duchovný...
Už si len priať, aby sa naša spoločnosť prebudila ako v časoch Slovenského národného povstania. Aj v súčasnosti potrebujeme prelomenie všeobecnej apatie. Má to zmysel – ukazujú to aj dejiny.