Referendum – nie sme zrelí na demokraciu?

V médiách, na internete a na blogosfére sa spustila veľká kampaň proti účasti na referende. Vznikajú anonymné stránky, ktoré nabádajú ľudí, aby na referendum nešli. Myslím, že takáto deštruktívna kampaň ide proti samotnej forme demokracie, v ktorej je referendum privilegovaným nástrojom. Áno, aj nevoliť je postoj, avšak je to postoj nezodpovedný a neobčiansky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)

Na úvod by som si dovolila zacitovať slová kanadského politológa Marca Chevriera, ktoré veľmi pekne vystihujú význam a podstatu referenda v demokratickej spoločnosti: 

"Politická elita sa bojí referenda. Je to nepredvídateľný nástroj, ktorý prenáša rozhodovaciu moc od strán ľudu, robí debatu neosobnou a umožňuje poukázať na štiepenie názorov. V zastupiteľskej demokracii, vládna strana rada využíva manévrovací priestor, otvorený a nedefinovaný, ktorý získala vo voľbách od ľudí. Pod rúškom legitimity všeobecných volieb, vláda predstiera, že vládne v mene ľudí. Referendum (...) vychádza z myšlienky, že vlády nedostatočne zohľadňujú vôľu verejnosti, prípadne majú tendenciu túto vôľu zradiť. Odmietavý postoj k referendu vychádza aj z obavy, že referendum vyvolá populizmus. (...) Priama demokracia je krehká v tom, že apeluje na inteligenciu a všeobecné vzdelanie elektorátu. Vyžaduje, aby každý vyšiel zo sféry svojho súkromného záujmu a rozhodol tak, akoby sám bol zákonodarcom. Táto kolektívna skúsenosť je krásnou skúsenosťou, ak formuje občana k veciam verejným, k rozšíreniu a pozdvihnutiu debaty. Je skúsenosťou nešťastnou, ak prebieha v apatii, v nezáujme...“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kolektívna skúsenosť referenda môže byť pre spoločnosť formujúcou skúsenosťou, kde sa kryštalizujú postoje, vzájomná úcta a rešpekt.

Na Slovensku panuje extrémna nedôvera voči politikom, ako predstaviteľom zastupiteľskej demokracie. Bolo by teda logické, aby ľudia dôverovali aspoň sebe a teda inštitútu referenda, kde môžu rozhodovať práve oni.

Bolo by chybou, keby sa Slovensko dostalo do situácie, keď neveríme v zastupiteľskú demokraciu, no zároveň nie sme schopní vyjadriť svoj názor ani v referende. Všetky referendá na Slovensku okrem jedného boli neúspešné. Nabádať na nevyjadrenie názoru je nebezpečná kampaň, najmä v kontexte Slovenska, kde aj volebná účasť je chronicky nízka. V komunálnych voľbách, kde sa riešia otázky, ktoré sú najbližšie k občanom, neprišla vyjadriť svoj názor ani polovica občanov. V eurovoľbách prišlo vyjadriť svoj názor len 13% voličov, čo bola najnižšia volebná účasť v celej Európskej únii. A to sa v EÚ rozhoduje o zákonoch, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život a musíme ich na Slovensku uplatňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete povedať nie, choďte a povedzte ho. Ale kampaň, ktorá nabáda na neúčasť je smutnou cestou k apatii a nezáujmu o veci verejné a je symptómom demokraticky nezrelej spoločnosti.

Alebo povzbudzovaním k neúčasti chceme učiť ľudí báť sa vyjadriť svoj vlastný názor?

Erika Jurinová

Erika Jurinová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Oraváčka, mama, manželka a predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny (Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu