
Europoslancov som žiadala, aby položili navrhovaným komisárom otázku: „Ako bude nová Európska komisia zachovávať pravidlo, že EÚ bude konať výlučne v tom prípade, keď sa žiadaný efekt nedá zabezpečiť na úrovni členských štátov“ (zabezpečenie princípu subsidiarity). Druhá otázka, ktorú mali europoslanci položiť budúcim komisárom, sa týkala rešpektovania občianskej iniciatívy „Jeden z nás“ a jej opätovného prehodnotenia zo strany zodpovedných komisárov.
Na moju iniciatívu zareagovali traja europoslanci. Pani europoslankyňa Monika Beňová, páni europoslanci Miroslav Mikolášik a Branislav Škripek. Bola som asi príliš optimistická, ale verila som, že sa naši volení zástupcovia v Bruseli ozvú aspoň zdvorilou odpoveďou.
Pani Monika Beňová zareagovala spôsobom veľmi distingvovaným, ale z odpovede sa dalo tušiť, že tieto témy nebudú pre ňu prioritné.
Doktor Mikolášik vo svojej odpovedi tiež poďakoval a zároveň pripomenul, že sa téme občianskej iniciatívy „Jeden z nás“ venuje dlhodobo a na iniciatívu sa pýtal dezignovaného komisára pre zdravie (neviem síce, či aj na môj podnet).
Spolu s kolegom, v súčasnosti europoslancom Braňom Škripekom, ktorý reagoval na list veľmi pozitívne (viackrát sme na túto tému komunikovali a následne položil tieto otázky budúcemu komisárovi a podpredsedovi Európskej komisie Fransovi Timmermansovi, ktorý má vo svojom portfóliu Chartu práv EÚ), sme zorganizovali tlačovú besedu aj diskusiu s verejnosťou o tom, akú Európu vlastne chceme. Pozvanie prijali aj zástupca Fóra života a zároveň kontaktný bod iniciatívy „Jeden z nás“ a Fórum kresťanských inštitúcií. Ďakujeme za účasť a podnetné prostredie ;).
Pamätáte si, ako pred rokom eurokomisári (u nás napríklad Maroš Šefčovič) hovorili o tom, ako sa novým nástrojom – Európskou občianskou iniciatívou dáva viac moci do rúk bežným ľuďom? Aj v tomto svetle sa mi zdá nehorázne, že odchádzajúca komisia iniciatívu „Jeden z nás“ zmietla zo stola. Podpísali ju takmer dva milióny občanov v Európskej únii (z toho viac ako 31 000 slovenských občanov) a je dosiaľ najširším vyjadrením vôle občianskej spoločnosti smerom k Európskym inštitúciám. Signatári občianskej iniciatívy prejavili vôľu, aby sa nefinancovali výskumy, pri ktorých dochádza k ničeniu ľudských embryí. Na Slovensku je takýto výskum zakázaný. Aj z našich peňazí sa teda financuje (tvrdo povedané/napísané) zabíjanie ľudí a výskum, ktorý je u nás zakázaný!
Ignorancia občianskej iniciatívy bola precedensom, ktorý môže mechanizmus občianskej iniciatívy, ktorý vstúpil do platnosti len nedávno, znefunkčniť, alebo úplne zlikvidovať. Načo je mechanizmus občianskej iniciatívy, ak sa Európska komisia rozhodne ignorovať hneď druhú a najväčšiu iniciatívu, ktorá jej bola predložená? Pritom podmienky na predloženie občianskej iniciatívy sú veľmi prísne: 1. milión občanov z minimálne štvrtiny členských štátov môže vyzvať Európsku komisiu, aby predložila legislatívny návrh v oblastiach, ktoré spadajú do jej právomocí; 2. organizátori majú na získanie podpisov len jeden rok; a 3. podpisy musia byť overené príslušnými orgánmi každého členského štátu. Iniciatíva „Jeden z nás“ všetky podmienky splnila, ba prekročila, no napriek tomu sa Európska komisia rozhodla nereagovať.
K tomu sa mi už len žiada dodať, že bez hlasu občanov je nebezpečenstvo, že EÚ bude nedemokratickým, uzavretým a elitným projektom, ktorý pre občanov nebude dávať žiadny zmysel.