
Ide o to, že Václav Klaus na návšteve Austrálie odmietol prejsť kontrolným bezpečnostným rámom v austrálskom parlamente. Niektorí vtipálci už to dávajú do súvislosti práve s ukradnutým perom prezidentom Klausom. Možno si chcel opäť vziať ďalší suvenír na pamiatku, hovoria. Kontrolou vraj prechádza každý návštevník zákonodarného zboru protinožcov. Či aj poslanci zmieneného parlamentu alebo austrálska premiérka neviem. Asi nie. Veď je to nedôstojné. Ako sa potom má cítiť prezident iného štátu. Vo svete je normálne, že sa vrcholní štátnici nikdy a nikde nepodrobujú bezpečnostným kontrolám. Nech ide o amerického prezidenta alebo prezidenta krajiny tretieho sveta. Osobne byť p. Klausom tak tým rámom prejdem a nerobím z toho problém. Tým, že to neurobil, stala sa z toho zbytočná mediálna aféra. Možno si niekto povie, ak musia byť kontrolovaní obyčajní ľudia, či už vo všetkých národných parlamentoch alebo letiskách atď, prečo by nemali byť kontrolovaní aj tzv. VIP osoby:
1. Ak príde na oficiálnu návštevu zahraničný hosť, konkrétne prezident, ak aj ako súkromná osoba (ako v tomto prípade) ide stále o prezidenta, ktorí reprezentuje svoju vlasť od rána do večera, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, niekedy aj celé volebné obdobie :) a vyzvať ho preto na kontrolu je dosť nedôstojné. Dotknutá môže byť nielen hlava štátu, ale aj občania krajiny, ktorú zastupuje.
2. Ani obyčajní ľudia by nemali byť kontrolovaní, odporuje to ľudskej dôstojnosti a slobodám demokratického zriadenia.
Je treba si však položiť otázku prečo sú všetky tieto opatrenia. Veď žijeme v najlepšom systéme a najlepšej dobe (mimochodom citujem V. Klausa). Pre niekoho možno. No nežijeme v bezpečnej dobe. Kto túto dobu nebezpečnou urobil? Obyčajní ľudia to určite neboli. Boli to práve politici, ktorí teraz chcú, aby sa ich vlastné kontrolné mechanizmy netýkali.