Sociálne cítenie v modrom

Rozdávanie na dlh je skôr prejavom egoizmu než sociálneho cítenia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Hospodárska politika, teda štátne zásahy do hospodárstva je sociálna, ak berie ohľad na záujmy všetkých členov spoločnosti. Kľúčovými záujmami sú nepochybne udržateľný hospodársky rast a súdržnosť spoločnosti.

Čo je z tohto pohľadu u nás sociálnou hospodárskou politikou a prečo? Nech sa páči, niekoľko príkladov:

Trhová ekonomika je súčasťou sociálne orientovanej spoločnosti, nie jej alternatívou - práve trhová ekonomika umožnila historicky bezprecedentný hospodársky rast

Navyše, úspešné porovnávanie v čase (rast) umožnilo menej sa porovnávať s inými, to znížilo napätie v spoločnosti a zvýšilo jej súdržnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- trhové demokracie sú bohatšie než totalitné režimy, nie je v nich vyššia nerovnosť

- štátne podniky sú často stratové, nielenže spomaľujú často rast ekonomiky, ale neumožňujú ani zvyšovať súdržnosť spoločnosti, ba naopak, ich tunelovaním sa od spoločnosti „trhajú" skupinky nezaslúžene bohatých, deformujú prerozdeľovanie. Štátne podniky sú častejšie alternatívou k sociálnej ekonomike než podniky súkromné, tie bývajú častejšie jej súčasťou.

Robert Fico útočí na základy trhovej ekonomiky. Tvrdí, že sila štátu musí byť založená na vlastníctve veľkých podnikov a bánk. Tvrdí, že dnešný svet je rovnako zlý, ako ten za vojny (1944), pričom dnešnými nepriateľmi sú podľa neho "globalizácia, liberalizácia a privatizácia". Teda neoddeliteľné súčasti trhovej ekonomiky. Napriek tomu, že mnohé štátne podniky nedokáže Robert Fico spravovať v prospech spoločnosti, snaží sa ich počet zvyšovať.

Skryť Vypnúť reklamu


Makroekonomická stabilita je sociálna, deficity a zadlžovanie nie

- Ak zvyšujeme dlh preto, aby si politici kúpili hlasy dnešných voličov, ak z neho platíme stratové projekty (mýto cez PPP) tak po prvé, presúvame neférovo bohatstvo z detí na nás-žijeme na ich úkor a po druhé, prínos pre dnešnú generáciu je menší než strata budúcich generácií - to znamená, že spoločnosť ako celok stráca. Deformujeme tak prerozdeľovanie a podkopávame hospodársky rast. Prejedený dlh je potom hlboko nesociálny. Zvyšovať si životnú úroveň na úkor budúcich generácií nie je sociálne, iba egoistické. Robiť to skryto (ako napríklad cez PPP), si zaslúži ešte tvrdšie označenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda Roberta Fica priznáva, že využíva PPP aj na to, aby nebolo vidno vzniknutý dlh. Pritom ak by sa započítali PPP k oficiálnemu dlhu, dostali by sme sa dnes v zadlžení na rekordne vysokú úroveň. Z rekordne nízkej z roku 2008.

Korupcia obmedzuje hospodársky rast, zvýhodňuje skupiny ľudí, ktorí majú menšie morálne bariéry, nie tých, ktorí sú pre spoločnosť užitočnejší či tých, ktorí sú v núdzi. Podľa Transaprency International na ňu doplácajú viac chudobní než bohatí. Za premiéra, ktorý hovorí o sociálnom cítení najviac, medziročne rastie korupcia rekordne. Sociálnejšie boli vlády, za ktorých korupcia klesala.

Skryť Vypnúť reklamu

Ekonomická efektívnosť znamená nielen vyšší rast, ale aj možnosť pomôcť z neho ľuďom v núdzi čo najviac. Je sociálna. Neplatia slová premiéra o tom, že diaľnice treba stavať akokoľvek predražené, ani tie, že záleží len na tom, či chceme širokorozchodnú železnicu - bez ohľadu na ekonomické analýzy. Neplatia ani slová ministerky, že pri sociálnych podnikoch nejde o efektívnosť, lebo každé euro vložené do sociálnej oblasti je v poriadku. Nie náhodou je Slovensko jedinou krajinou, v ktorej sa podľa OECD zhoršila kvalita hodnotenia regulácie (Government at a Glance 2009). Robert Fico asi naozaj verí, že je jedno, koľko diaľnic sa postaví napríklad za miliardu eur a že je jedno, koľkým ľuďom v núdzi sa pomôže napríklad za tisíc eur.

Populizmus je nesociálny, odvaha politikov robiť užitočné, hoci nepopulárne opatrenia je sociálna. Nepopulizmus zvyšuje hospodársky rast (napríklad zníženie progresivity priamych daní), umožňuje prerozdeľovať bohatstvo zvyšujúc súdržnosť spoločnosti (napríklad zrušenie obľúbených výnimiek v daňovej sústave). Čím dlhšie sú obdobia vlád populistov, tým dlhšie a tvrdšie musia byť nápravné opatrenia. Robert Fico zásadne nerobí užitočné kroky, ktoré by mu znížili preferencie. Tie necháva na iných. V presvedčení, že o tom je šikovnosť politikov.

Všeobecný triedny boj je nesociálny. V globalizovanom svete súťažia štáty medzi sebou podobne ako firmy. Mzdy, zisky, ceny sú výsledky určované najmä súťažou a kvalitou vlastnej práce. Úlohou vedenia podniku je riadiť ho čo najlepšie. Tak, aby výsledkom boli vyššie mzdy, vyššie zisky, nižšie ceny. Priestor pre pravo-ľavé ideológie nie je prioritný. Ako by asi dopadla firma, ktorá by zvýšila alebo znížila platy oproti trhovej úrovni trojnásobne? Pri znížení platov by od nej odišli zamestnanci, pri zvýšení zasa investori. Robert Fico bojuje proti investorom. Neviem, či naozaj verí, že tým pomôže zamestnancom, každopádne chápe, že sa to páči voličom. Aj v dôsledku jeho útokov na investorov (zdaňovanie dividend, vytláčanie textiliek) sme na chvoste v rebríčku prílivu zahraničných investícií a aj preto stúpa u nás nezamestnanosť dvakrát rýchlejšie než v EÚ.

Eugen Jurzyca

Eugen Jurzyca

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho parlamentuEugen Jurzyca Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu