Django

Film Quentina Tarantina, režiséra, ktorý presviedča divákov už dvadsať rokov, že si môže dovoliť nakrútiť prakticky čokoľvek. Tentokrát si vybral western.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Tento režisér sa narodil v americkom Knoxville. Svoje meno dostal po matkinej obľúbenej postavy Quinta zo seriálu „Gunsmoke“. Jeho detstvo ovplyvnili nie len filmy, ale aj pop kultúra všeobecne. Televízne seriály, komiksy, populárna hudba. V Los Angeles začal navštevovať školu herectva. Po skončení štúdia si ako dvadsaťdva ročný našiel prácu vo videopožičovni VideoArchives, kde získal prezívku „magor z videopožičovne“, pretože neustále sledoval filmy a dokázal prerozprávať rôzne scény Neskôr sa Tarantino prihlásil na kurzy herectva. Divoký Django je režisérovým prvým počinom s westernovou tématikou. Film sa netají inšpiráciou v slávnom spaghetti westerne Sergia Corbucciho, ktorý bol v roku 1966 považovaný za najnásilnejšiu snímku všetkých čias.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tentokrát mal k dispozícii 100 miliónov dolárov, o ktorých sa doteraz „magorovi z videopožičovne „ mohlo len snívať.

Je rok 1858 a otrok menom Django nasleduje ostatných trpiacich, uväznených v reťaziach. Je v moci nových pánov, zatiaľ čo sa Dr. King Schultz pohodlne preváža na voze so zubárskou ambulanciou. Ten je na stope vražedným bratom Brittleovcom, ku ktorým ho môže priviesť iba Django. Nastáva výmena slov medzi Djangovými väzniteľmi a Schultzom a Django je oslobodený. Odvtedy pomáha doktorovi s dolapením a zabitím bratov. Stáva sa z neho lovec odmien. Keď sa táto dvojica vzájome spozná Django požiada Schultza o pomoc v záchrane jeho ženy. Tá je v zajatí bezohľadného plantážnika Calvina Candieho. Aby sa Djangovi a Schultzovi podarilo uniknúť s Broomhildou, musia si zvoliť medzi obetou a prežitím. Príbeh plný napätia sa môže začať...

SkryťVypnúť reklamu

Tarantino si tentokrát do filmu zavolal zvučné mená. V hlavnej úlohe sa predstavil Jamie Foxx, známy napríklad aj z filmov Brainstorm alebo Deadline. Po jeho boku sa objavuje Christoph Waltz ktorý získal za svoju vedľajšiu úlohu Oscara. Nomináciu na Zlatý Glóbus za svoju rolu v tomto filme získal aj Leonardo DiCaprio, pre ktorého to bola najmenšia rola vo filme od filmu Don´s Plum Bar (2001), vo filme sa objavil až v 64. minúte.

Tarantino vo svojom najnovšom filme podáva príbeh klasicky a chronologicky, čo je v jeho tvorbe neobvyklé. Od úvodu dostáva divák jasný cieľ cesty a už len sleduje, ako sa dvojica lovcov odmien pomaly približuje k Djangovej žene. Tu sa ukazuje režisérova flexibilita a šikovnosť. Film bol natočený za 130 . Ide tak o najdlhšie točený film Quetina Tarantina.

SkryťVypnúť reklamu

Téma otroctva sa nesie celým dielom a režisér sa s ňou vysporiadal svojským humorom. Divoký Django opovrhuje rasizmom, čo len potvrdzuje scéna s dezorientovaným Kukluxklanom. Zaujímavosťou je že Divoký Django je prvým Tarantinovým filmom premietaným v čínskych kinách. Rovnako ako väčšina filmov smerujúcich na čínsky trh, musel aj on prejsť cenzúrou, pri ktorej bola upravená farba krvi ako aj výška a uhol jej výstrekov. Pre Tarantinovu tvorbu je práca s krvou príznačná.

Tarantino vyrozprával poctivý pištoľnícky epos plný farebných postáv a divokého násilia.

V trojhodinovom filme môžu diváci sledovať akciu, napätie a rýchly sled udalostí. Záver však pôsobí trochu predvídateľne a otrepane. No aj napriek tomu je Django výborný film. 

Karim Kabie

Karim Kabie

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent masmediálnych štúdií na UPJŠ v Košiciach. 21 rokov. Medzi moje záľuby patrí literatúra, písanie, šport, Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
SkryťZatvoriť reklamu