Ak sa spoločne sa pozrieme na systém financovania služieb všetkých miest na Slovensku, príjem ktoréhokoľvek mesta či obce pozostáva predovšetkým z príjmu z podielových daní. Príjem z podielových daní pochádza zo zaplatených daní z príjmom fyzických osôb a kľúčom k rozdeleniu financií predstavuje trvalé bydlisko platiteľa daní.
Zo spoločnej kasy zaplatených daní obyvateľov sú financované opravy ciest, rekonštrukcie škôl, verejné osvetlenie v uliciach, dotuje sa nimi mestská hromadná doprava a samozrejme mnoho ďalších aktivít.
Bratislava je rovnakým domovom pre všetkých, ktorí v nej žijú, cestujú do práce, chodia do školy, do škôlky, vynášajú doma smeti či oslavujú dni víkendového voľna spoločne v bratislavských podnikoch. Problém nie sú vzájomné vzťahy domácich Bratislavčanov a hostí. Podľa odhadov však v Bratislave žije okolo 150 000 obyvateľov, ktorí tu žijú, pracujú a využívajú služby mesta Bratislava bez toho, aby tu mali trvalý pobyt. Teda bez toho, aby platili zo svojich príjmov prostredníctvom podielových daní do spoločnej kasy mesta Bratislavy. Podľa expertných odhadov je výpadok príjmov takmer 38 miliónov eur ročne, čo predstavuje výšku každoročných kapitálových výdavkov mesta Bratislava.
Ak si neviete predstaviť, čo všetko by bolo možné za takúto sumu financovať, ponúkam stručný prehľad niekoľkých výdavkov Bratislavy:
1. Výdavky na Starý most, rekonštrukciu ulice Štúrova a trať do Petržalky, boli 70,6 mil. eur,
2. Náklady na vybudovanie jednej škôlky sú v priemere 300 tisíc eur pre 60 detí,
3. 10 nových električiek stojí 27 mil. eur,
4. 100 nových autobusov za 30,8 mil. eur,
5. 100 km vybudovaných cyklotrás za 30,7 mil. eur.
Aj z vyššie uvedeného dokážeme vidieť, že Bratislava potrebuje svojich Bratislavčanov. Všetci obyvatelia Bratislavy využívajú služby mesta rovnako zakaždým, keď sa bezpečne prechádzajú večer osvetlenou ulicou, keď na ich bezpečnosť dohliada mestská polícia, keď sa naše deti hrajú na novom a čistom detskom ihrisku. Aj tieto služby sú hradené z miestneho rozpočtu, spoločnej kasy, ktorá sa napĺňa vďaka plateniu podielových daní obyvateľov mesta.
Aby sme sa v Bratislave mali lepšie a prispievali svojimi daňami do spoločnej kasy, môžeme všetci urobiť jediné: Zmeniť si trvalý pobyt a pomôcť tým mestu, v ktorom žijeme. Pretože keď sme ako mladí zodpovední ľudia bývali u rodičov a snažili sa im v rámci možností prispievať na chod domácnosti, teraz bývame vo svojom meste - v Bratislave, ktoré našu pomoc potrebuje rovnako.
Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí hľadajú riešenia problémov a neradi sa sťažujú na objektívne dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť. Bratislava a jej mestské časti dlhodobo narážajú na tu spomenutý problém – nepomer medzi výberom podielových daní a počtom obyvateľov, ktorý však ani pri najlepšej vôli nevedia vlastnými silami vyriešiť.
Dlhodobý projekt www.STAŇ SA BRATISLAVČANOM.sk je práve mojou osobnou snahou pomôcť nášmu mestu. Verím, že sa k tejto iniciatíve pridá čo najviac ľudí, ktorým úprimne leží na srdci naše mesto a chcú mu pomôcť. Rád by som oslovil všetkých, ktorí sa v tejto výzve našli, aby sa pridali a pomohli Bratislave, mestu v ktorom žijú a vyžiadali si zmenu svojho trvalého pobytu k nám. Bratislava je predsa domovom pre nás všetkých rovnako.