
Práve oni sú totiž tí manželia v kríze. No nie je to bežný pár, aj keď pekný dom na predmestí, priateľské návštevy susedov, spoločné večere, i malé nezhody, týkajúce sa napríklad výberu záclon – to všetko by mohlo naznačovať, že John Smith a jeho krásna manželka Jane nevyčnievajú z rady mnohých iných manželských párov. Lenže to by John nesmel mať v pivnici namiesto náradia a kosačky malú zbrojnicu, a nesmel by sa namiesto proklamovaného staviteľstva venovať zabíjaniu na zakázku. A to isté platí aj pre Jane, s tým rozdielom, že ona svoj arzenál skladuje ako správna gazdinka v rúre a vydáva sa za opravárku padnutých serverov. Dobrá zásterka nie je nikdy zlá. Pán a pani Smithovci sú totiž nájomní vrahovia. Pracujú v navzájom konkurenčných agentúrach a jeden o druhom nič ani netušia. To sa ale rýchlo zmení, keď obaja majú zlikvidovať rovnaký cieľ, a následne jeden druhého.
Doug Liman je dnes veľmi žiadaný režisér, ktorý sa od malých nezávislých produkcií (Swingers, Go) prepracoval k veľkým štúdiovým projektom. V roku 2002 natočil Agenta bez minulosti (Bourne Identity), a teraz v kinách beží práve jeho najväčší film Pán a pani Smithovci (rozpočet dosiahol 110 miliónov USD). Na rozdiel od Agenta, ktorý bol akčnou drámou, Smithovci sú akčnou komédiou, neberú sa vôbec vážne, a sú v pravom zmysle slova pukancovou (aj keď ja teda pukance nemusím) zábavou. Čo vychádza vynikajúco je (o čom ste už určite počuli alebo čítali) chémia medzi hlavnými predstaviteľmi, z ktorých obaja predstavujú pre to opačné pohlavie sexsymboly – Angelina Jolie a Brad Pitt. Obaja sú naviac veľmi dobrými hercami, no tu ani jeden z nich nemusel načierať veľmi hlboko vo svojom hereckom potenciáli. A ako vďaka bulváru vieme, ani o tú chémiu sa nemuseli veľmi snažiť, keďže to fungovalo absolútne prirodzene.
Ďalšia vec, ktorá vychádza, a ktorá úzko súvisi aj s predchádzajúcim sú dialógy, vzájomné špičkovanie hlavných predstaviteľov. A tiež veľmi dobre funguje (rozumej zábavne) Vince Vaughn ako Johnov kamarát a kolega zabijak, žijúci so svojou matkou. Mimochodom, Vaughnovu kariéru naštartoval práve film Douga Limana Swingers z roku 1996.
Užijete si aj akčných scén, medzi najvydarenejšie patrí automobilová naháňačka a záverečná prestrelka v spomalenom latinskoamerickom rytme. Nejde o vrchol v žánri, a niečo podobné ste už určite videli, ale scény sú dobre natočené a rozhodne nenudia.
O dosť horšie však dopadol samotný príbeh, ktorý by si zaslúžil prepracovať, pretože je veľmi chabý a v podstate veľmi nezaujímavý. Nepredkladá žiadnych výrazných záporákov, (čo už ale môže byť zápornejšie ako človek, ktorý zabíja ľudí za peniaze?), a tak zabijaci v maskách, na ktorých Smithovci strieľajú, pôsobia ako figúrky na strelnici, ktoré hrdinov absolútne nemôžu ohroziť, viete, čo sa s nimi stane, ale je vám to úplne jedno.
A na záver - možno vás však napadne, že ten milý, sexy a cool párik – hlavní hrdinovia - sú vlastne absolútne nepotrestaní zločinci, ktorí naviac priznajú, že ich nikdy netrápili výčitky svedomia. Aby vám táto skutočnosť nebila priamo do očí, tak ich obete sú očividne zločinecké individuá a iní zabijaci. Iste, nie je to prvýkrát ani naposledy, vlastne už pekných pár rokov nám filmy predstavujú negatívnych hrdinov a ako som spomenul, film sa sám neberie vážne, a tak to celé beriete s nadhľadom. Ak nie, nie je to film pre vás. Tí ostatní sa celkom dobre pobavia, ale len ťažko im dlho utkvie v pamäti.
Hodnotenie: ●●●○○
Foto v perexe: movies.about.com