Čo ma priťahovalo najviac, boli herci. Ústrednú postavu stvárňuje dnes už známy Christian Bale, ktorý sa však vo filmovom svete pohybuje už od svojho detstva. Ako dvanásťročného si ho spomedzi 4000 adeptov vybral Steven Spielberg do hlavnej úlohy svojho filmu Ríša slnka (Empire Of the Sun, 1987). V roku 1994 sa objavil po boku Winnony Ryder vo veľmi vydarenej adpatácii románu Louisy May Alcott Malé ženy (Little Women). V roku 2000 vystriedal pôvodne zamýšľaného Leonarda Di Capria v úlohe Patricka Batemana, vraždiaceho yuppieho vo filme Americké psycho (American Psycho). Objavil sa aj vo filmoch Drsný Shaft (Shaft, 2000), Mandolína kapitána Corelliho (Captain Corelli’s Mandolin,2001) a tiež Equillibrium (2002). Rád si vyberá záporné a nejednoznačné postavy, a v jeho očiach je vždy nádych temna. Myslím, že aj preto si ho vybrali ako nového Batmana. Naviac, napriek k jeho veku úctyhodnému počtu nakrútených filmov, iba málokedy bol ‘leading man’, a žiadny z jeho filmov nebol tak úspešný, aby mu vtisol určitú nálepku, takže pri obsadení predstavoval skúseného, talentovaného, no neopozeraného herca. (Hoci, tí čo videli Americké psycho, v jeho temnom pohľade vidia ešte stále odlesk Patricka Batemana). Pokojne môžem povedať, že podobne ako Pierce Brosnan je mojim Bondom, je odteraz Christian Bale mojim Batmanom.
Ďalšími menami sú tu Liam Neeson, ktorý je v poslednom čase dosť často hráva mentorov, ktorý naviac vedia veľmi dobre narábať s mečom – okrem nového Batmana aj v nedávnom Kráľovstve nebeskom (Kingdom of Heaven, 2005), či pred časom v Epizóde I Hviezdnych vojen (Star Wars: Episode I: The Phantom Menace, 1999). A ide mu to.
Rovnako ako aj Michaelovi Cainovi v úlohe verného sluhu Alfreda, Garymu Oldmanovi, ktorý si kladnú postavu na veľkom plátne nestrihol už celkom dlho, alebo Morganovi Freemanovi, ktorého postava Luciusa Foxa je pre Batmana tým, čím je Q pre Bonda. V prípade Oldmana aj Freemana mohli ich postavy hrať samozrejme aj menej známi herci, pretože oni veľmi nemajú čo hrať, oni tam hlavne SÚ. Ale im stačí, aby boli, a divák má z toho radosť.
A potom je tu ešte Katie Holmes. Myslím, že je to dobrá herečka, pretože som videl Takmer dokonalý zločin(The Gift, 2000), Skvelých chlapcov (Wonder Boys, 2003) a Večeru s April (Pieces of April, 2003). Vo filme sa celý čas snaží vyzerať ako odhodlaná právnička, a ani raz od nej neuvidíte jej typický úsmev, ktorý používala v Dawsonovom svete. No jej slabinou je, že na štátnu zástupkyňu vyzerá snáď až príliš dievčensky a naivne, skôr ako študentka práv, než právnička poučená realitou.
Ďalším faktorom, ktorý ma na Batmanovi lákal bol jeho režisér. Christopher Nolan je ten chlapík, ktorý zaujal svojim spätným vyrozprávaním Mementa. Ako nápad mi to prišlo zaujímavé, no film ma trochu nudil. Potom prišla Insomnia, a tú som si celkom vychutnal. Kvalitných thrillerov totiž až tak veľa nie je, a naviac tu bol Al Pacino a Robin Williams. Mám pocit, že Nolan si vie vybrať kvalitných hercov, a tí s ním zase radi spolupracujú. A vie ich aj dobre natočiť. Nolan má omnoho bližšie k Burtonovej verzii (hoci predsa nie je až v takých tmavých farbách, aké sa mi vybavia, keď si spomeniem na prvé dva batmanovské filmy), a vďakabohu veľmi ďaleko ku krikľavosti, ktorú vo mne evokujú útržky, ktoré som so Schumacherových filmov videl (ale keďže som ich nevidel, je toto moje porovnanie ľahko spochybniť).
Film ako celok podľa mňa funguje veľmi dobre. Nie som práve niekto, kto sa dá nazvať priaznivcom komiksových filmov, hoci som samozrejme veľa z nich v poslednej dobe videl. Mojim problémom je, že mám dosť problém sa so superhrdinami stotožniť a ich príbehy mi prídu príliš odťažité. V tomto smere sa ku mne najviac priblížil Spider-Man, či najmä problémy jeho ľudského alter ega Petera Parkera.
A preto sa mi veľmi páči to, že Batman nemá žiadne zvláštne schopnosti (čo som napríklad až donedávna nevedel), je to muž hnaný hnevom a vlastnou vôľou, pričom využíva množstvo „bondovských“ pomôcok. Dokonca sa dozvieme, ako vznikol jeho oblek i dôvod, prečo si za masku vybral práve netopiera. Celé to naviac Nolan sa snaží rozprávať nie ako príbeh v nejakom alternatívnom komiksovom svete, ale ako príbeh, odohrávajúci sa v reálnom svete.
Batman Begins je podľa mňa rozhodne jedným z najlepších komiksových adaptácií, ale napriek všetkej snahe, talentu a peňazí, vložených do neho, mu nemôžem dať maximálne hodnotenie (hoci nie je od neho ďaleko), pretože, aj keď sa to ide o problematické medzižánrové porovnávanie, včera som bol v kine na Raya, a to je teda iná káva.
Hodnotenie: ●●●●○
Originálny názov : Batman Begins
Réžia: Christopher Nolan
Obsadenie: Christian Bale (Bruce Wayne/Batman), Liam Neeson(Ducard),
Katie Holmes (Rachel Dawes), Michael Caine (Alfred),
Morgan Freeman (Lucius Fox), Gary Oldman (Jim Gordon),
Tom Wilkinson (Carmine Falcone), Cillian Murphy (Dr. Crane),
Rutger Hauer (Earle), Ken Watanabe (Ra´s Al Ghul)