Recenzia filmu: Mission Impossible 3

Ethan Hunt (Tom Cruise) sedí pripútaný v kresle, zatiaľ čo Owen Devian (Phillip Seymour Hoffman) mieri pištoľou na hlavu Huntovej manželky (Michelle Monaghan). Pýta sa Hunta na záhadnú „zajačiu labku“. Čaká odpoveď. Ráta do desať. Hunt prechádza od prosenia k výhrážkam a zase späť. Taká je úvodná scéna tretieho pokračovania Mission Impossible. Jednoduchá, mnohokrát videná, no veľmi dobre fungujúca. A podobne je to aj s celým filmom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: yahoo.movies.com)

Od okamihu ako sa objavili správy o prípravách na tretie pokračovanie Mission Impossible, bol projekt a hlavná postava celého projektu - Tom Cruise - pod drobnohľadom médií, a to odborných, no predovšetkým tých bulvárnych. Či už informácie o zmenách na režisérskej stoličke, z toho vyplývajúce zmeny v scenári, následné posúvanie začiatku natáčania, čoho zase výsledkom boli zmeny v obsadení, ale aj v poslednom čase aj na Cruisa skutočne masívna medializácia jeho súkromia, vo mne vyvolávali podozrenie a nedôveru v úspešné splnenie tretej misie. Samozrejme, len ťažko si možno predstaviť, že by sa mohol dostaviť Gigli. Pardon, neúspech rozmerov Gigli*. Pretože Tom Cruise je sakramentsky silná značka, nech už si o jeho hereckých schopnostiach, názoroch a ňom samotnom myslíte čokoľvek. Keď som potom videl kompletné obsadenie s Philipom Seymourom Hoffmanom v úlohe nepriateľa číslo jeden, a potom aj trailer, moje pochybnosti sa vytratili, a začal som Mission Impossible III nedočkavo očakávať. Raz darmo, som hlavne mainstreamový divák, a kvalitných akčných veľkofilmov je ako šafranu. Mission Impossible takým šafranom je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhý čas bol s MI3 spojené meno režiséra Davida Finchera (Sedem, 1995; Klub bitkárov, 1999; Úkryt, 2002), no nakoniec od projektu odstúpil. Nasledoval ho aj talentovaný Joe Carnahan (Narc, 2002), ktorý od projektu odstúpil len mesiac pred začiatkom natáčania plánovaným na august 2004. To spôsobilo aj ročné odloženie natáčania, pretože Tom Cruise začal točiť s o Stevenom Spielbergom Vojnu svetov (2005). Veľmi rýchlo po odstúpeni Carnahana ho na režisérskej stoličke nahradil J.J. Abrams. Ten je známy predovšetkým ako tvorca momentálne mimoriadne úspešných seriálov Stratení, no predovšetkým Alias. Práve Abramsova práca na tomto seriáli zaujala Toma Cruisa natoľko, že ho kontaktoval s ponukou na réžiu Mission Impossible.

SkryťVypnúť reklamu

Po menách veľkých režisérov, akými sú Brian De Palma a John Woo, ktorí režírovali prvé dva filmy, prípadne aj uvažovaný David Fincher, predstavoval J.J Abrams predsa len veľku zmenu. Napriek jeho skúsenostiam v televízii v úlohe scenáristu a producenta, ako režisér mal sa sebou iba niekoľko seriálových epizód, a Mission Impossible 3 pre tohto vtedy 38-ročného Abramsa debut na veľkom plátne, a to hneď v obrovskom projekte za 150 miliónov dolárov. Výsledok však ukazuje, že bol veľmi dobrou voľbou.

Síce jednoduchý a priamočiary príbeh sa ženie vpred v rýchlom tempe od začiatku až do konca v sprievode kvalitnej a neutíchajúcej akcie, ale aj s kvalitným hereckým ansámblom, a film s viac než dvojhodinovou minutážou ubehne veľmi rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom rozhovore k propagácii prvého filmu Mission Impossible pre desiatimi rokmi povedal Ving Rhames, predstaviteľ jedinej postavy, ktorá prešla všetkými troma filmami – Huntovej pravej ruky Luthera Stickella : „Mission Impossible je autobus Toma Cruisa a ja som šťastný, že v ňom sedím.“. To platí aj teraz. Mission Impossible stále je predovšetkým Tom Cruise. Pretože aj keď je film plný vynikajúcich hercov – od spomenutého Vinga Rhamesa, ktorý dostáva omnoho viac priestou ako vo dvojke, Laurencea Fishburnea (Matrix, 1999) v úlohe šéfa agentúry, cez Jonathana Rhys Meyersa (Blafuj ako Beckham, 2002; Match Point, 2005), Billyho Crudupa (Almost famous, 2000) a Keri Russell (seriál Felicity) ako Huntových kolegov a Michelle Monaghan ako jeho manželky až po čerstvo oscarového Phillipa Seymoura Hoffmana (Capote, 2005) – všetci tí, s výnimkou Hoffmana, sú veľmi dôstojnými cestujúcimi v Cruisovbom autobuse. Jedine Hoffman, ktorý si svojho záporáka Owena Deviana strihol pravdepodobne ľavou zadnou, no s chuťou, akoby občas siahal na Cruisov volant.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver by sa hodilo nejaké zhrnutie. Takže ako povedal môj kolega: „Všetci džejmsovia bondovia a tripliksovia sa môžu ísť skryť.“ Tak je.

Misia splnená, pán Hunt.

Hodnotenie: ●●●●○

* Gigli (2003) – film Martina Bresta s vtedajším párom Benom Affleckom a Jennifer Lopezovou, ktorý absolútne prepadol (produkčné náklady: 54 mil. USD, odhadované marketingove náklady: 20 mil. USD, celosvetové tržby: 7,2 mil. USD)

Miro Kačmár

Miro Kačmár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád filmy, knihy a hudbu. O filmoch občas niečo zosmolím. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie filmovFilmové všeličoOff TopicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu