
Gibson hrá úlohu bostonského policajného detektíva Thomasa Cravena. Keď ho navštívi jeho dcéra Emma, prepadne ich pred domom neznámy muž, ktorý Emmu zastrelí. Keďže je Craven policajt, predpokladá sa, že primárnym cieľom útoku bol on. Zdrvený otec začne pátrať po útočníkovi, no zakrátko zisťuje, že cieľom bola práve Emma, a dôvod jej vraždy úzko súvisí s jej prácou pre spoločnosť Northmoor, ktorá robí jadrový výskum pre vládu. Ale iba navonok. Krátko po tomto zistení navštívi Cravena tajomný muž menom Jedburgh (Ray Winstone), ktorý pracuje pre vládu ako „konzlutant". A ten, hoci má zabezpečiť opak, cíti ku Cravenovi sympatie, a preto nasmeruje jeho vyšetrovanie. Odhaliť pravdu svetu však nie je jednoduché, a ani bezpečné.
Film Na hrane temnoty je filmovou adaptáciou úspešného 6 - dielneho seriálu britskej televíznej stanice BBC, ktorý vznikol už v roku 1985. Seriál slávil po svojom uvedení veľký divácký úspech. Rovnako tak rezonoval aj u kritiky a získal niekoľko cien BAFTA. Aj po rokoch je označovaný za jeden z najlepších britských televíznych seriálov vôbec. Mimochodom, rovnako ako pri filmovej adapatácii, aj vtedy sedel na režisérskej stoličke Martin Campbell.
Príbeh sa v scenári Williama Monahana (Skrytá identita, 2006) oproti originálu síce zľahka pozmenil, no predovšetkým je jeho zhustením - z 317 televíznych minút sa stalo 108 minút filmových. Napriek tomu som mal pocit, že mohol byť pokojne ešte kratší. Samotný Mel Gibson je v úlohe Thomasa Cravena na svojej pôde, a nie je prekvapujúce, že pre svoj návrat si vybral úlohu, ktorá sa dá nazvať pe neho aj typickou. Postava muža hnaného smútkom, hnevom zo straty, a túžbou po pomste sa v jeho filmografii objavuje hneď niekoľkokrát (Šialený Max, 1979; Statočné srdce, 1995; Patriot, 2000; príp. aj Výkupné, 1998). Nikdy, a ani v tomto prípade mu nie je ťažké uveriť, že kto sa opováži ublížiť jeho blízkym, bude mať veľký problém vôbec prežiť.
Nečakajte však žiadne akčné orgie. Trailer naznačuje oveľa akčnejšiu filmovú jazdu (k hotovému filmu sa pridávali aj dodatočné scény, ktoré ho mali urobiť akčnejším). To však skôr škodí filmu, ktorý je hlavne klasickým thrillerom o pomste so stále aktuálnym (či populárnym) motívom vládnych konšpirácií. A hoci sa určite nezapíše do histórie (a ani do diváckej pamäte) tak výrazne ako jeho televízny predchodca, ponúka okrem sústredného Gibsona aj veľmi spoľahlivo sekundujúceho Raya Winstona (Skrytá identita, 2006).
Hodnotenie: ●●●○○